metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 28 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel
Nora Dolanská, ředitelka Pražské informační služby. | foto: PIS

Rozhovor: Bude na Karlově mostě turniket? Turistů je moc, říká šéfka PCT

  9:00
Hoteliéři loni napočítali v Praze šest milionů sto šestnáct tisíc turistů. Rekordní číslo, které nutí odborníky přemýšlet co dál. Podle ředitelky Prague City Tourism Nory Dolanské bude potřeba turisty nějakým způsobem regulovat.

Je v Praze turistů moc?
Na jednu stranu jsme rádi, že jezdí hodně turistů, na druhou stranu v ­celé Evropě začínají odborníci naznačovat, že boom městské turistiky už překračuje rozumnou míru. Říkají to kolegové z Berlína, Amsterodamu. Říkají, že jsou dny, kdy se nedá projít ulicemi, projet po kanálech. To samé se týká i Prahy. Musíme stanovit strop, nechci přímo říct zavést regulaci. Je nějakým způsobem potřeba říct, že nás turisté sice těší, ale že příliš moc turistů není dobrých pro Pražáky ani pro samotné turisty.

Co je řešení?
Lákat je na zajímavé programy, aby přijeli na festival Signal v říjnu, na karneval v únoru. Mimo hlavní sezonu. Zaměřit se na bohatší klientelu, která se drží déle než na jednu noc, nepřijede kvůli památkám, ale i za kulturou. Tento trend je celoevropský.

Jak je na tom Praha v porovnání s ­ostatními městy?
V poměru domácích k turistům jsou na prvním místě Bruggy, pak Amsterodam a třetí už je Praha. Na milion Pražanů šest milionů turistů.

Je řešení „vyhnat“ turisty z centra?
Snažíme se propagovat širší centrum města, Vinohrady, Žižkov. To se ale daří jen u turistů, kteří tu už někdy byli. Osmdesát procent jich přijíždí poprvé a ti ty Hradčany a Karlův most prostě vidět chtějí.

Dá se s tím něco dělat?
Pokud se něco nezmění, tak do budoucna bude potřeba uvažovat třeba o mýtu přes Karlův most. Berte to jako extrémní řešení, ale někdy na tom mostě nejde ani projít. Neplatí to jen pro most, to samé platí pro Pražský hrad. Turniket před Matyášovou branou. Pražský hrad už před časem zavedl vstupné do katedrály, aby reguloval počet jejích návštěvníků.

Existuje i jiné řešení?
Připravit pro turisty zajímavé velké věci. Ale nestačí jen opravit jeden dům, turisté by se přijeli podívat na moderní architekturu, jako by byla třeba Kaplického knihovna. Velké lákadlo jsou také velké výstavy, jako dělají třeba ve Vídni. Na výstavu se přijedou podívat statisíce lidí. Turisté nejedou do Berlína, ale třeba na výstavu van Gogha, která se tam koná. Už to není to město, už je to ta akce. Praha je krásná, to je prima, ale na to nesmíme stále spoléhat.

Letos bude v Praze řada sportovních akcí. To metropoli nepomůže?
Sportovní klientelu Praha zas tak nezajímá. Navíc třeba mistrovství světa v ­hokeji je v květnu, to je měsíc, kdy Praha víc turistů zrovna nepotřebuje.

Pražanům vadí hlučící turisté, co se s tím dá dělat?
Inspirace je třeba v Berlíně. Tam najali pantomimické divadlo. Herci obchází a ukazují turistům, že nahoře někdo spí. Mělo to obrovský úspěch: je to další program pro turisty, který ale zároveň poukáže na to, že místní chtějí mít v noci klid.

Komentáře

Hlavní zprávy

Po chodnících se řítí metráky sdílených kol a koloběžek. Kdy zabijí prvního chodce?

vydáno 29. června 2022  10:16

Sdílená kola, elektrokola či elektrické koloběžky. Kolik kilogramů představuje tahle atrakce? Deník Metro je zvážil. A docela jsme se divili. Při rychlé...  celý článek

Pojede to prázdninově. Na nové jízdní řády vlaků i autobusů se najede v pátek

vydáno 29. června 2022  5:37

Pozítří začíná doba letních jízdních řádů a výluk. Oboje patří k létu stejně neodmyslitelně jako horko, zpocená namačkaná těla a nedostatek deodorantu u...  celý článek

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek

Komerční sdělení

Městská mobilita 2: Rozumný a hbitý pohyb po městských aglomeracích.

vydáno 29. června 2022

Jak se v silně obydlené oblasti dostat z bodu A do bodu B? Téma, které pro obyvatele měst a jejich okolí nikdy neztratilo sílu. Zabírá široké spektrum...  celý článek