metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 22 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša
Starostka Prahy 2 Jana Černochová | foto: Praha 2

Rozhovor: Být sympatickým politikem je dnes nemožný zázrak, říká Miss politička

  8:45
Starostka Prahy 2 a poslankyně Jana Černochová je pro čtenáře Metra nejsympatičtější pražskou političkou. "Mám velikou radost a všem, co si v předvánočním shonu udělali čas a hlasovali, moc děkuji. Je to pro mě krásný dárek k Vánocům," říká Černochová

Čtenáři Metra vás zvolili nejsympatičtější ženou pražské politiky. Máte radost?
Samozřejmě že mám velikou radost a všem, co si v tomto předvánočním shonu udělali čas a hlasovali, moc děkuji. Je to pro mě krásný dárek k Vánocům a velmi si toho vážím.

Sledovala jste naši anketu? Měla jste nějaký tip, kdo by mohl vyhrát?
O anketě jsem se dozvěděla až na poslední chvíli a upřímně se přiznám, že různé soutěže "krásy" političek mě nechávají úplně chladnou. Tohle ale bylo jiné, být nejsympatičtější političkou považuji za mnohem prestižnější, protože čtenáři nehodnotí jenom to, jak vypadáte, ale jak se chováte, pracujete, vystupujete a o to víc mě vítězství ve vaší anketě těší. Tip na vítězku jsem měla, byla to kolegyně místostarostka Ludková, nebo paní Klasnová. Obě se umístily mezi prvními, takže jsem se moc nemýlila. 

Přání Jany Černochové

Chci popřát všem čtenářům Metra požehnané vánoční svátky, pevné zdraví, optimismus, lásku, naději, víru a dobrou náladu po celý nový rok. 

Máte nějaký návod, jak být lidem sympatická? Řada politiků o to usiluje, ale marně...
V současné atmosféře ve společnosti mám pocit, že být "sympatický politik" je prakticky nemožný zázrak. Veřejnost je, bohužel, každý den utvrzována o tom, že jsme dobře vydělávající zločinci, korupčníci, co se nestarají o ostatní, ale jenom o sebe. Toto zkratkovité hodnocení mě velmi mrzí a není fér vůči 90 procentům politiků. Po celou dobu, kdy jsem v politice se snažím o to, abych lidem dokázala, že i politika se dá dělat slušně, poctivě a bez skandálů. Jsem vděčná svým rodičům za to, jak mě vychovali a jaké morální i lidské hodnoty nám se sestrou předávali. Možná v posledních měsících si více než kdy jindy říkám, jestli se vůbec do současné doby a politiky hodím a dokážu si zachovat zdravý odstup, abych se nezbláznila z tolika zloby, nenávisti a negace. Ve chvílích pochyb mě vždycky zvedne náladu "moje" dvojková radnice a milý mail, nebo dopis od někoho, kdo mi řekne nebo napíše, že si toho, co dělám pro lidi moc váží a poděkuje. To je pro každého politika ta úplně největší odměna za jeho práci. Někdo si ve svém volném čase sedne k počítači, napíše vám dopis, na nic si nestěžuje a pochválí vás.

Jak je to s vámi a politikou? Jaké jsou vaše plány s ní do budoucna?
Jelikož jsem teď byla opětovně zvolena poslankyní a zároveň jsem starostkou, práce je opravdu dost. Žiju politikou, logisticky se snažím zvládnout svůj pracovní program na radnici i ve sněmovně. Je to hodně náročné a nemůžu si dovolit jedno, nebo druhé šidit, ale zvládnout to v Praze jde. Bohužel, daní je spánek čtyři hodiny denně, soukromý život, volné večery a víkendy s přáteli, vlastní rodiny. Máme necelý rok do komunálních voleb, takže rok 2014 pro mě bude rozhodně rokem, kdy budu přemýšlet o tom, co dál. Nejsem plánovačkou, zpravidla se rozhoduji hodně intuitivně a věřím, že se rozhodnu správně.

Jak plánujete oslavit vánoční svátky?
Se svými rodiči, které díky bohu mám stále oba a moc se na náš další společně prožitý Štědrý večer těšíme.  Čím je člověk starší, tím si víc uvědomuje, že Vánoce nejsou svátky konzumu, ale hlavně společně prožitých okamžiků, kterých si musíme vážit a uchovávat v paměti. Jako křesťanská rodina dodržujeme všechny tradice, postíme se, večeříme tátou chyceného kapra a jednoduchý bramborový salát, máme 2 polévky: rybí polévku a maminčinu specialitu polskou zeleninovo-smetanovou-houbovou polévku, pod stromečkem máme zabalené dárečky, které já, ve svých 40 letech, jako nejmladší člen rodiny, rozdávám. Večeři zahajujeme požehnáním s hostií a modlitbou, zakončujeme skleničkou vína a půlnoční ve sv. Ludmile.

Soutěž Miss Metro

Čternáři určili, která pražská politička je nejsympatičtější. Zde jsou výsledky:

Vítězka:
Jana Černochová
19 procent

2. místo
Kateřina Klasnová
12 procent

3 místo
Ivana Cabrnochová
11 procent

Komentáře

Hlavní zprávy

„Památné stromy nepřibývají“

vydáno 18. května 2022  19:46

V metropoli můžeme v současnosti najít více než dvě stovky takzvaných památných stromů. Tedy těch, které byly odborníky označeny jako mimořádně hodnotné.   celý článek

Vysoká tráva? Vyprahlý trávník v parcích? Lidé si myslí, že se radnice nestará

vydáno 18. května 2022  12:19

Máte pocit, že se městská zeleň kosí příliš často a moc? A že vyprahlé plochy v létě zhoršují již tak vysušené prostředí?  celý článek

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek