metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 10 °C

Čtvrtek, 21. února 2019. Svátek má Lenka.

Rozhovor: Český superhrdina Pérák je víc než Superman, říká etnolog Janeček

3. července 2013  17:20 Petr Holeček Metro.cz
Etnolog FF UK v Praze Petr Janeček zasvětil svůj život historkám, legendám a mýtům, které vydal ve sbírkách Černá sanitka. Není také divu, že zná i Péráka, dosud jediného tuzemského superhrdinu, který bohatým nebral, ale nácky podřezával. Místo nohou měl péra a záškodničil okupantům za druhé světové války.

Pérák je jako superhrdina jiný, nevznikl z komiksu, ale komiks až na základě povídaček o něm. Lze ho ale považovat za českého Supermana?
Určitě. Pérák je dokonce v mnohém významnější než Superman - v Péráka totiž za druhé světové války někteří lidé doopravdy věřili, a v těchto těžkých dobách jim proto dodával větší naději, než by jim mohla poskytnout jakákoli smyšlená postava z komiksu. Paralel se Supermanem je mnoho - boj proti bezpráví, ochraňování slabých, nadlidské schopnosti pohybu a překonávání překážek, a v neposlední řadě neznámá identita. Superman je v civilu novinář Clark Kent - ale kým byl v civilu Pérák, dodnes nevíme.

Pérák
Pérák

Kolik historek a příběhů jsi o něm sebral?
O Pérákovi máme k dispozici přes sto vyprávění - většinou historek, fám a podání z druhé ruky. Zhruba třetinu nasbírali moji kolegové, především folklorista Miloš J. Pulec v padesátých a šedesátých letech, já zbytek. Nejstarší příběhy o Pérákovi známe již z dvacátých let, poslední historky o jeho spatření z let šedesátých. Dnes už ale není k dispozici mnoho pamětníků, kteří by si na Péráka z dob jeho největší slávy, tedy druhé světové války, pamatovali.

Myslíš, že základ mýtu mohl být opravdu reálný?
Podobné záhadné postavy skákajících, létajících či jiných podivných fantomů se během druhé světové války objevovaly po celém světě. Impulsem pro jejich vznik byla dobová nejistota, strach a obavy. Fascinující je, že všude jinde se jich lidé obávali - považovali je za vraždící maniaky, šílence či strašidla. Jedině u nás se ale o Pérákovi začalo říkat, že ve skutečnosti bojuje proti nacistickým okupantům a pomáhá místním obyvatelům. Jedině u nás byl tedy Pérák superhrdina. Základ mýtu podle všech dostupných informací reálný není. Nemáme k dispozici ani jediné očité svědectví, fotografii či oficiální úřední záznam o Pérákově existenci, pouze informace z druhé ruky. Lidem ale v oné těžké době dodával naději, v tom tkví síla tohoto mýtu, který nás oslovuje dodnes.

Petr Janeček

Petr Janeček

O Pérákovi vznikl film, komiksy, také povídky. A také divadelní hra...
K divadlu jsem pouze napsal doprovodný text do jeho programu. Představení divadla Vosto5 se jmenuje "Pérák. Na jméně nezáleží, rozhodují činy". Je to dynamický výlet do dob druhé světové války, kdy se okupantům českých zemí postaví fiktivní odbojová skupina složená z předních skutečných i smyšlených postav české společnosti - které pomůže legendární Pérák. Tím, jak dovedně zachází s touto tajemnou postavou, patří podle mne k nejlepším zpracováním legendy o Pérákovi, které se u nás objevily, hned po filmu Jiřího Trnky z roku 1946. Bude k vidění v Divadle Archa v Praze.

Měly poválečné země jinde ve světě také takové podobné příběhy?
Zajímavostí je, že před českými zeměmi se příběhy o Pérácích, místně zvaných poprigunčiki, objevily v Petrohradu během Říjnové revoluce v roce 1917 - za Péráky se zde zřejmě převlékali místní zločinci, kteří tak děsili pověrčivé lidi a okrádali je. Péráci se objevili po druhé světové válce i v Německu - příběhy o nich tam pravděpodobně přinesli sudetští Němci původem z českých zemí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Povinné zálohy na PET lahve jsou nesmysl, tvrdí evropští mistři třídění odpadu

Ilustrační snímek
vydáno 21. února 2019  15:46

Karlovarské minerální vody, největší středoevropský distributor nealkoholických nápojů, uvažují po vzoru některých evropských zemí o zavedení zpětného...  celý článek

ANKETA: Deník Metro hledá nejkrásnější tramvaj v Praze

Anketa
vydáno 21. února 2019  14:39

Jako má Londýn červené autobusy, tak má Praha tramvaje T3. Nejpočetněji vyráběný tramvajový vůz na světě je pražskou legendou. Metropoli však křižují i...  celý článek

Kadjar byl v lázních. Renault prokoukl a dostal nové motory

Překonat brod není problém.
vydáno 21. února 2019  12:33

S novým rokem se českému trhu představil omlazený Renault Kadjar. Oblíbené SUV dostalo řadu novinek.  celý článek

Dejvické divadlo nezískalo peníze na provoz a je vystaveno tragikomické zkoušce

Ivan Trojan
vydáno 21. února 2019  10:21

Aby se Dejvické divadlo zachránilo, povolá na pomoc finského režiséra, začne hrát s loutkami, a dokonce se pokusí důchodcům prodat předražené hrnce. Snahu...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám