metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 20 °C

Čtvrtek 6. října 2022. Svátek má Hanuš

Další 1 fotografie v galerii
Lektorka čínštiny Jiang Weixi vyučuje jazyk na Konfuciově akademii v Praze. | foto: Archiv

Rozhovor: Čínština lze zvládnout za dva roky. Jste-li pilní, i dřív, říkají učitelé

  11:30
Zájem o výuku čínštiny v Česku roste. Důvody jsou nasnadě: byznys s nejlidnatější zemí světa jen vzkvétá a kdo umí jazyk, v Číně má dveře otevřené. Podle lektorů je nejtěžší výslovnost, jedna slabika totiž může mít hned čtyři různé významy.

Během listopadu pořádá Konfuciova akademie v Praze, kterou ve spolupráci s Pekingskou univerzitou zahraničních studií zřizuje Univerzita Palackého Olomouc, lekce čínštiny zcela zdarma. Deník Metro se bavil o potížích se zvládnutím jazyka s lektorkou čínštiny na akademii Jiang Weixi.

Co je pro cizince studující váš jazyk nejtěžší?
Osobně si myslím, že pro cizince je nejobtížnější výslovnost. V čínštině jsou čtyři tóny, jimiž se slabika intonuje. Slabiky o různých tónech tak mají různé významy. Například ve slabice „ma“, první tón znamená matka, druhý konopí, třetí znamená kůň a čtvrtý týrání. Je to naprosto jiné, než u jiných jazyků, a proto v tomto cizinci nejčastěji chybují. (Její kolega z akademie, lektor Zhang Kexin zase tvrdí, že pro cizince je nejtěžší naučit se psát čínské znaky).

Pokud se někdo „šrotí“ opravdu důkladně, za jak dlouho by měl být schopen mluvit čínsky?
Mluvená čínština je jednodušší, než ta psaná. Učí-li se někdo opravdu pilně, dva roky stačí na to, aby se dobře dorozuměl s Číňany (podle Zhang Kexina se pečlivě studující cizinec může naučit čínsky už během pěti až osmi měsíců).

Ocení Číňané, když na ně cizinec spustí čínsky? Třeba z mé zkušenosti vím, že Francouzi nesnášejí, když někdo komolí jejich jazyk a proto raději sklouznou do angličtiny, která ale pak v jejich podání bývá dost špatná...
Většina z nás je velmi ráda, když slyší cizince mluvit čínsky. Zaprvé jednak spousta Číňanů také dobře neovládá angličtinu, a proto když mluví s cizinci, raději by se kvůli lepšímu pochopení vyjadřovali ve svém rodném jazyce. A také když cizinec mluví dobře čínsky, máme za to, že nemá rád jen náš jazyk, ale i naši zemi, kulturu. Toto může přispívat k upevňování vazeb mezi nimi.

Zřejmě vám neuniklo nedávné vystoupení zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga v čínštině. Jak podle vás mluví?
Z mého pohledu velmi dobře. Každopádně bychom uvítali, kdyby facebook mohl u nás fungovat bez omezení.

Chcete dělat byznys? Bez přátel či jazyka v Číně pohoříte

Šéfa Česko-čínské obchodní komory Jiřího Schramla zastihlo Metro.cz minulý pátek, právě když jednal v Čínské lidové republice. Chtěli jsme vědět, jak moc znalost jazyka nejlidnatější země světa pomáhá obchodníkům otevřít dveře do světa byznysu. Koneckonců Čína je čtvrtým nejvýznamnějším obchodním partnerem Česka a dokonce druhým největším dovozcem. Obchodní zájmy tam také s delegací nedávno hájil i prezident Miloš Zeman. Ač Schraml sám osobně čínštinu neovládá, pravil: „Když umíte čínsky, tak znáte půlku světa. A když tu nemáte dobré přátele, tak se bez čínštiny neobejdete.“ Dá se čekat, že obchodní spolupráce se bude dál prohlubovat, stejně jako kontakty manařerů, a to je ostatně i důvod, proč jsou kurzy čínštiny už delší dobu v módě. Jde především o byznys.

„Vzhledem k potenciálnímu nárůstu pracovních příležitostí pro Evropany a možným obchodním kontraktům s Čínou mají klienti zájem o studium čínštiny hlavně z pracovních důvodů,“ potvrdila deníku Metro Pavla Pulchart, manažerka portálu Study. cz, jež v zemi nabízí studijní pobyty. „Samozřejmě máme i klienty, kteří chtějí spíše cestovat po Asii a zajímá je hlavně kultura, ale drtivá většina se učí čínsky za vidinou budoucího pracovního uplatnění s užitím čínského jazyka,“ dodává Pulchart. 

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek