metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 2 °C

Úterý, 7. prosince 2021. Svátek má Ambrož, Benjamin.

Rozhovor: Jít do politiky? To dává smysl, říká zpěvák Ben Cristovao

  7:00
Jeho videa si přehrávají statisíce lidí, je terčem posměchu i bezmezné lásky fanynek. V showbyznysu se pohybuje s cynickým pobavením i profesionálním nasazením. Nedělá si iluze. Ví, že kdo chce přežít, musí upoutat pozornost.

Zajímavosti Benových klipů

  • Klip Put It On Me nebyl ve skutečnosti natáčen v Paříži, ale v pražském hotelu Jalta, Eiffelovka byla do okna dodělaná digitálně. A slečna, co leží Benovi po boku je ve skutečnosti Monika Bagárová, ale vzhledem k tomu, že v době vydání klipu spolu již nechodili, přebarvili jí dodatečně vlasy na zrzavo.
  • Klip Na zdraví byl natočen za jeden jediný den, točilo se na šesti různých místech a vodka, co se v klipu hojně vyskytuje, byla skutečná, tak si asi dovedete představit, jak vypadal Ben na konci dne.
  • Kompars v klipech často hrají kluci z jeho produkčního týmu.

Focení, pozornost objektivu a péči stylistky si Ben užívá. Žádná hraná skromnost, nasazuje ochotně grimasy, pohledy a je vidět, že přesně ví, co dělá. A dokonalý retro interier hotelu Praha mu svědčí.

"Hele a kdo bude na Women titulce,“ protahuje se do klasické modelingové pózy. "Milla Jovovich," říkám mu. "Já už teda viděl hezčí holky," pokývá hlavou. "Má hezký rysy, ale není to můj typ. Ona je takovej ten typ bojovný ženký, jako třeba Sigourney Weaver."

Následuje debata o tom, jaký holky má Ben vlastně rád. A jak tak vypočítává a vypočítává, nakonec končí u lakonického konstatování: "Každá holka má šanci. Teď jsem půl roku bez stálýho vztahu a fakt mi to vyhovuje. Takže jestli je holce nad patnáct, tak si s ní rád popovídám," směje se.

Miliony diváků na YouTube

Pokud vaše první setkání s jeho hudbou bude klip k disco-odrhovačce Na zdraví, asi budete kroutit hlavou, co že je to za pokleslou šílenost. To je jako vážně? prolétlo mi hlavou, když jsem tenhle zběsilý klip o jednom slizském, balkánským pozlátkem šmrnclým večírku viděl poprvé.

"To není vážně, dyť je to pitomost," usmívá se Ben. "Je to tak přehnaný, že se tomu můžeš jenom smát. Ale spousta lidí to vzala vážně," vykládá o klipu, který si dodnes na YouTube pustilo na čtyři sta tisíc lidí. Duet s ex-přítelkyní Monikou Bagárovou si pustili dva miliony diváků. Nebo Prdel, klip, kde Ben německy vysvětluje, jak si připravit lososa, ukazuje triky na snowboardu a zároveň světu za doprovodu minimalistického beatu vzkazuje, že "je mi skvělě a že se ti nelíbím, je mi u prdele". Tohle dílko shlédlo 1,3 milionů lidí.

A když si namontuje do auta na pulubní desku kameru, projíždí po Nuseláku a rapuje za svého kámoše, který si tu před šesti lety vzal život, shlédne jeho nefalšovaný pláč do kamery další půl milion lidí. YouTube je navíc plný parodií na Bena a jeho klipy, což jeho popularitu ještě násobí.

Pop není sprostý slovo

Sám Ben vypadá, že se tím především baví, zároveň je ale znát, že to všechno má dobře promyšlené. Když mluví o svých fanoušcích, používá termíny jako "cílová skupina 15 až 18 let" a stejně tak si nedělá iluze o tom, že velká část jeho produkce má být prostě nenáročnou zábavou.

"Baví mě udělat song, kterej bude jednoduchej a chytlavej a lidi na to zapařej," říká. "Ale zároveň mě baví psaní, baví mě hrábnout občas do sebe a vytáhnout něco nečekanýho, třeba temnýho," naráží na zpověď Most. "Pop má nějakej svůj vzorec, jsou tam jednodušší texty, opakovaný refrény, věci, který ve věcech, který mají mít nějaký osobní hlubší smysl, být vůbec nemusí," říká.

Jak se v hudbě točí prachy?

I když to, co dělá, není váš šálek kávy, upoutá pozornost. A to se počítá. Dokáže být provokativní, dokáže se shodit, dokáže udělat hit, který je až protivně chytlavý a přitom v kontextu zdejšího popu novátorský. A co hlavně, je flexibilní, ve všem vidí výzvu. V jeho pozitivním přístupu ke světu cítíte skoro až dětsky bezelstné zaujetí vším, co svět showbyznysu pohání. Není moc kšeftů, které by nebral.

Samozřejmě jde v první řadě o peníze, ale i co se pravidel přežití v občas ne úplně pohostinném českém popíku týče, vypadá, jako když si to užívá. Aby se interpret uživil, musí svoje příjmy diverzifikovat na několik zdrojů. Klipy na YouTube zajistí pozornost, ale moc nevydělají. Koncerty jsou fajn, ale žít jen z nich také nejde. Běžnou praxí je tedy spolupráce s různými firmami, které pak umělec propaguje ať coby skrze product placement ve svých klipech nebo tím, že nosí jejich oblečení.

Firemní večírky nejsou tabu

"Už nejsou doby, kdy si vydal desku, prodal jí statisíce kusů a když se ti ozvala nějaká firma, tak si jim řek, hele, jdi někam, já nejsem na prodej," vysvětluje Benův manažer Lukáš Rychtařík z Championship Music. "Tyhle formy spolupráce jsou čím dál tím víc důležitý," přiznává otevřeně Ben. "Ale nikdy bychom s manažerem nevzali něco, co k nám nepasuje jen proto, že jsou to snadný prachy. Jde o to, aby partnerství fungovalo jak pro nás, tak pro značku," říká Ben.

"Fungujeme jako partneři, není to tak, že my jako agentura chodíme za Benem a nabízíme značky a on říká jestli jo nebo ne," popisuje Rychtařík. "Často jdeme na schůzku společně, protože je důležitý, aby tam Ben byl a představil sám sebe. Můžu se na něj v tomhle spolehnout, není to tak, že bych měl šílenýho umělce, kterej je pro ty partnety sice zajímavej, ale přitom se ho bojej," směje se.

 

A součástí takové dohody s firmou může být i vystoupení na firemním večírku. Tedy věc, o které se mezi "slušnými hudebníky" nahlas nemluví, protože je to považováno za něco špatného. "Spousta kapel to bere jako nutný zlo," přitakává Rychtařík.

"Když přijde firma, že jim dá stopadesát tisíc, když jim zahrajou na večírku, tak tam jdou, ale pere se to v nich. A když klient řekne, ať hrajou jen svý největší hity, tak to berou jako sprostej útok na jejich uměleckou integritu. To mi přijde jako pokrytectví," říká a Ben ho doplňuje: "Většinou takhle vystupuju pro lidi, kteří jsou úplně mimo mojí cílovou skupinu a já jim chci ukázat, že jsem schopnej udělat program i pro ně. Beru to jako výzvu."

Do politiky bych se nebál

Že Ben studuje na soukromé anglo-americké škole mezinárodní diplomacii, vlastně nepřekvapí. "To, co dělám, je diplomacie v praxi," usmívá se. "Komunikuju se skupinou lidí, svými fanoušky, mám svoji když to řeknu s nadsázkou, něco jako svoji politickou stranu. Umělec má k politice dost blízko a právě proto jde tolik umělců do politiky, protože spousta lidí už je následuje, znají je, vyrůstají s nimi," říká a nad otázkou, zda-li by sám chtěl vstoupit do politiky bez váhání odpovídá: "Neříkam, že teď hnedka, ale do budoucna je to pro mě jedinej logickej závěr. Politiku sleduju, hodně. Ono je to jak telenovela naživo. Přijde ti to uplně surreálný a přitom je to na dosah ruky."

Ben Cristovao

Bude z něho nový Obama?

Tohle téma Bena evidentně baví. "Nesouhlasim s tím, že politiku nebudu sledovat, protože je to všechno svinstvo a že se stejně nic nezmění. Jo, je tam spousta špatnejch věcí, ale to je přece přesně ten důvod, proč to sledovat,“ říká zapáleně.  Na chvíli se zamyslí a pak pobaveně prohodí: "Kdo ví, třeba jednou budu Benobama. První černej prezident na Hradě."

Přečtěte si nové číslo magazínu MEN a WOMEN ONLY

Magazín

 

Komentáře

Hlavní zprávy

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Komerční sdělení

Komfortní bydlení díky revitalizaci. Proměňte svůj byt k nepoznání!

vydáno 7. prosince 2021

Balkony mají pro většinu z nás velký význam. Někdo je využívá k relaxaci, jiný tam pěstuje bylinky pro kulinářské zážitky v kuchyni a další může na...  celý článek

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr

vydáno 6. prosince 2021  5:42

Lávka vedoucí přes smíchovské koleje směrem do Radlic rezne. TSK Pražany před nebezpečím propadnutí varuje novou značkou.  celý článek

Vaše fotky z Prahy