metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 16 °C

Pátek 24. března 2023. Svátek má Gabriel
Bývalý primátor Jan Kasl se chce vrátit do pražské politiky. | foto: ČTK

Rozhovor: Jsem rozhodnutý, povedu ANO do voleb, říká exprimátor Jan Kasl

  15:17
Bývalý první muž Prahy z přelomu tisíciletí Jan Kasl se chce vrátit do primátorského křesla. Stranu ODS, s níž se rozešel ve zlém a kritizoval její korupční praktiky, vymění tento rok za barvy hnutí ANO.

V rozhovoru pro Hospodářské noviny jste přiznal, že máte nabídku stát se lídrem kandidátky hnutí ANO v Praze.
Byl jsem osloven panem Andrejem Babišem a paní Věrou Jourovou ještě před parlamentními volbami s nabídkou. To jsem tehdy odmítl s tím, že kdyby potřebovali pomoct s Prahou, že je neodmítnu. Mám lhůtu na rozmyšlenou, ale už jsem prakticky rozhodnut to přijmout.

Kdo budou další kandidáti hnutí ANO v podzimních volbách?
Byl bych rád, kdyby to byl širší proud osobností, třeba i se zkušenostmi z komunální politiky. ANO je uskupení, které má myšlenku, ale zatím nemá dost lidí, a tak struktura teprve vzniká.

Už máte nějaké jméno potvrzené?
Neudělám to samé jako pan Babiš, když prozradil novinářům mé jméno. Jednám s řadou osobností, ale jmenovat je zatím nebudu. Jednám i s pražskou organizací ANO, protože i tam jsou lidé, kteří jsou připraveni kandidovat do zastupitelstva města i městských částí, protože ANO bude kandidovat v celé Praze.

Co budou vaše priority, čemu se budete věnovat?
Jedna z prvních je důsledně otevřít radnici, transparentnost politiky. Politika pořád není srozumitelná pro lidi, od dob Pavla Béma vázne komunikace s malými radnicemi. Prahu čeká i spousta problémů s vlastní budoucností, demograficky stárne, vydává obrovské peníze za několik dopravních staveb a neinvestuje do sebe, do kvality života ve městě. Je tu i obrovské množství práce po osmi letech úřadování Pavla Béma. Už dnes spolupracuju na některých projektech s Institutem plánování a rozvoje, což je nástupce Útvaru rozvoje města.

Jste velkým příznivcem chobotnice Jana Kaplického, budete ji prosazovat?
Praha to pomohla zkazit, ale Praha sama tuto stavbu nemůže postavit. Pokud není zájem o tuto stavbu, tohle kulturní centrum, tak hlavní město na tuhle stavbu samo nemá sílu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek