metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 29 °C

Pátek 20. května 2022. Svátek má Zbyšek
Sexuolog Petr Weiss | foto: ČTK

Rozhovor: Jsme přeborníci v nevěře, říká sexuolog Petr Weiss

  11:43,  aktualizováno  11:45
Jde na nás jaro. Podle sexuologa Petra Weisse je to zásluha teplého počasí, které nutí ženy odhalovat stále více vnadů. Mužům tak stoupá hladina testosteronu.

Končí zima. Co je pravdy na přísloví "přichází na nás jaro"?
Na jaře se opravdu zvyšuje sexuální aktivita a to z jednoho prostého důvodu. Ženy s příchodem tepla začínají odhalovat stále více kůže a u mužů tím pádem začne stoupat testosteron, jehož produkce je závislá na vizuálních podnětech. Spolu s testosteronem stoupá i sexuální potřeba a vzrušení, a protože vzrušení druhého je nejlepším afrodisiakem, stoupá také sexuální potřeba žen.

Hrají v tomto jarním "vzrušení" také roli vůně? Přeci je jen více teplo a lidé jsou více cítit..
Odoranty jsou u lidí velmi důležitým sexuálním signálem. I když si to většinou vůbec neuvědomujeme, pachové podněty nesou mnoho informací. Například o tom, že je protějšek druhého pohlaví, není náš blízký příbuzný, nesou také informace o jeho zdravotním stavu a to není zdaleka vše. Tyto odoranty se tak mohou stát velmi silnými sexuálními podněty.

Znamená to, když máme na jaře větší chuť na sex, že jsme si také více nevěrní?
S větší touhou přichází samozřejmě také zvýšená pravděpodobnost nevěry a víme, že Češi jsou v tomto přeborníci. V našich výzkumech sexuálního chování populace uvádí ve srovnání s jinými zeměmi právě nejvíce Čechů a Češek, že měli nebo mají mimomanželské sexuální styky.

Zmíněné výzkumy provádíte po pěti letech. Jak se u nás vyvíjí sexuální chování?
Naše výzkumy především vyvracejí dvě novinářská klišé. Není pravdou, přesto co se neustále traduje ve sdělovacích prostředcích, že klesá průměrný věk prvního pohlavního styku. Neklesá. Zůstává u mužů i u žen v průměru na osmnácti letech. A druhý mýtus je, že stoupá jakási promiskuita obyvatelstva. Nestoupá, naopak počet partnerů uváděných v posledních 12 měsících od začátku devadesátých let plynule klesá.

Zpátky k nevěře. Je na vzestupu?
Není na vzestupu, ale je vysoká.

Jakou roli v ní hraje láska?
Je třeba rozlišovat lásku od zamilovanosti.

A jaký je v tom vlastně rozdíl?
Zamilování je erotická fascinace. Je to vlastně psychický odraz hormonálních změn, změn chemie mozku. Nejde tedy o nic racionálního, ale o stav zúženého vědomí. V průměru trvá dva roky,  po kterých se lidé obvykle buď rozcházejí s tím, že si uvědomí, jak málo mají s druhým společného a nebo zamilování přeroste v něco hlubšího a tomu se právě říká láska. Je to cit, který je založen na hlubším poznání druhého na společných hodnotách, společných postojích. Láska je, když řekneme, že chceme s druhým být, protože je nám právě s ním nejlépe.

A dá se nějakým způsobem hormonům přikázat, abychom si udrželi zamilovanost déle?
Jde o evolučně danou dobu. U druhu Homo sapiens sapiens je to přesně ta doba, která je nutná alespoň k základním reprodukčním úkonům. To znamená k sbalení protějšku, jeho oplodnění, donošení dítěte, porození dítěte a odkojení dítěte. Příroda si tak zajistila, aby rodičovský pár zůstal pohromadě alespoň po tuto minimálně nutnou dobu, vymyslela cit, kterému říkáme zamilování.

Jak se současný životní styl odráží na naší plodnosti. Všude se píše, jak budeme pomalu brzy neplodí.. 
Je pravdou, že v posledních dvaceti letech se již dvakrát snížily hranice normy, co je považováno za normální spermiogram. Nejdříve na 20 milionů spermií na mililitr, teď dokonce na 15 milionů. Takže to vypadá, jako kdyby se skutečně snižovala plodnost mužů. Nicméně naše výzkumy nic takového neprokazují, výzkum docenta Zvěřiny provedený v České republice neprokazuje pokles kvality spermiogramu českých mužů.

Jak se za dobu vaší praxe změnily problémy lidí?
V sexuologii pracuji více než 30 let a klientela se za tu dobu pochopitelně dost změnila. Téměř vymizeli homosexuálně orientovaní muži a ženy, postoje k homosexualitě se zkrátka podstatně změnily, změnila se i právní úprava homosexuálního chování a dnes již není potřeba žádná lékařská specifická péče v této oblasti. Naopak se zvýšil počet transsexuálních jedinců, to znamená mužů a žen, kteří se cítí být příslušníky opačného pohlaví a hledají pomoc při této přeměně. Ne že by transsexuálních jedinců obecně přibylo, ale díky větší osvětě vědí, že mohou najít pomoc a změnit pohlaví.

Překvapí vás vůbec ještě pacienti něčím?
Pacienti mě samozřejmě denně překvapují, často příjemně. Na základě jejich příběhů si denně uvědomuji, jak různorodá, pestrá a zajímavá je lidská sexualita.

Komentáře

Hlavní zprávy

Co se stalo Brittany Murphy? Nic dobrého, ukazuje dokument na HBO Max

Strážce streamu
vydáno 20. května 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Dokumentární minisérie v naší rubrice Strážce streamu moc často neřešíme. Obliba nedávno uvedeného True Crime dokumentu Podvodník z Tinderu z kuchyně...  celý článek

Když někdo dělá hudbu dobře, většinou to není špatný člověk, filozofuje malý violoncellista

vydáno 20. května 2022  5:20

Třináctiletý Maxmilián Lasek se chtěl hudbě věnovat odmalička. Díky působení v orchestru, který spolupracuje například s Pařížskou filharmonií, si mohl u...  celý článek

Z Prahy do Prčice. Na 55. ročník legendárního pochodu je povinná registrace předem

vydáno 19. května 2022  16:53

Loni jste se z Prahy do Prčice mohli projít pouze soukromě. Stejně jako předloni totiž plány organizátorů zhatila pandemie koronaviru. Letošní již 55....  celý článek

Rodiče, děti a peníze. Spořit do prasátka se v této době nevyplatí

vydáno 19. května 2022  10:20

Inflace je nejvyšší za posledních 30 let, podle odborníků se v následujících měsících vyšplhá nad 15 procent. Uložené peníze na běžných účtech kvůli tomu...  celý článek