metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 30 °C

Neděle, 18. srpna 2019. Svátek má Helena.
Sexuolog Petr Weiss
Sexuolog Petr Weiss | foto: ČTK

Rozhovor: Jsme přeborníci v nevěře, říká sexuolog Petr Weiss

15. března 2013  11:43,  aktualizováno  11:45 Adam Váchal Metro.cz
Jde na nás jaro. Podle sexuologa Petra Weisse je to zásluha teplého počasí, které nutí ženy odhalovat stále více vnadů. Mužům tak stoupá hladina testosteronu.

Končí zima. Co je pravdy na přísloví "přichází na nás jaro"?
Na jaře se opravdu zvyšuje sexuální aktivita a to z jednoho prostého důvodu. Ženy s příchodem tepla začínají odhalovat stále více kůže a u mužů tím pádem začne stoupat testosteron, jehož produkce je závislá na vizuálních podnětech. Spolu s testosteronem stoupá i sexuální potřeba a vzrušení, a protože vzrušení druhého je nejlepším afrodisiakem, stoupá také sexuální potřeba žen.

Hrají v tomto jarním "vzrušení" také roli vůně? Přeci je jen více teplo a lidé jsou více cítit..
Odoranty jsou u lidí velmi důležitým sexuálním signálem. I když si to většinou vůbec neuvědomujeme, pachové podněty nesou mnoho informací. Například o tom, že je protějšek druhého pohlaví, není náš blízký příbuzný, nesou také informace o jeho zdravotním stavu a to není zdaleka vše. Tyto odoranty se tak mohou stát velmi silnými sexuálními podněty.

Znamená to, když máme na jaře větší chuť na sex, že jsme si také více nevěrní?
S větší touhou přichází samozřejmě také zvýšená pravděpodobnost nevěry a víme, že Češi jsou v tomto přeborníci. V našich výzkumech sexuálního chování populace uvádí ve srovnání s jinými zeměmi právě nejvíce Čechů a Češek, že měli nebo mají mimomanželské sexuální styky.

Zmíněné výzkumy provádíte po pěti letech. Jak se u nás vyvíjí sexuální chování?
Naše výzkumy především vyvracejí dvě novinářská klišé. Není pravdou, přesto co se neustále traduje ve sdělovacích prostředcích, že klesá průměrný věk prvního pohlavního styku. Neklesá. Zůstává u mužů i u žen v průměru na osmnácti letech. A druhý mýtus je, že stoupá jakási promiskuita obyvatelstva. Nestoupá, naopak počet partnerů uváděných v posledních 12 měsících od začátku devadesátých let plynule klesá.

Zpátky k nevěře. Je na vzestupu?
Není na vzestupu, ale je vysoká.

Jakou roli v ní hraje láska?
Je třeba rozlišovat lásku od zamilovanosti.

A jaký je v tom vlastně rozdíl?
Zamilování je erotická fascinace. Je to vlastně psychický odraz hormonálních změn, změn chemie mozku. Nejde tedy o nic racionálního, ale o stav zúženého vědomí. V průměru trvá dva roky,  po kterých se lidé obvykle buď rozcházejí s tím, že si uvědomí, jak málo mají s druhým společného a nebo zamilování přeroste v něco hlubšího a tomu se právě říká láska. Je to cit, který je založen na hlubším poznání druhého na společných hodnotách, společných postojích. Láska je, když řekneme, že chceme s druhým být, protože je nám právě s ním nejlépe.

A dá se nějakým způsobem hormonům přikázat, abychom si udrželi zamilovanost déle?
Jde o evolučně danou dobu. U druhu Homo sapiens sapiens je to přesně ta doba, která je nutná alespoň k základním reprodukčním úkonům. To znamená k sbalení protějšku, jeho oplodnění, donošení dítěte, porození dítěte a odkojení dítěte. Příroda si tak zajistila, aby rodičovský pár zůstal pohromadě alespoň po tuto minimálně nutnou dobu, vymyslela cit, kterému říkáme zamilování.

Jak se současný životní styl odráží na naší plodnosti. Všude se píše, jak budeme pomalu brzy neplodí.. 
Je pravdou, že v posledních dvaceti letech se již dvakrát snížily hranice normy, co je považováno za normální spermiogram. Nejdříve na 20 milionů spermií na mililitr, teď dokonce na 15 milionů. Takže to vypadá, jako kdyby se skutečně snižovala plodnost mužů. Nicméně naše výzkumy nic takového neprokazují, výzkum docenta Zvěřiny provedený v České republice neprokazuje pokles kvality spermiogramu českých mužů.

Jak se za dobu vaší praxe změnily problémy lidí?
V sexuologii pracuji více než 30 let a klientela se za tu dobu pochopitelně dost změnila. Téměř vymizeli homosexuálně orientovaní muži a ženy, postoje k homosexualitě se zkrátka podstatně změnily, změnila se i právní úprava homosexuálního chování a dnes již není potřeba žádná lékařská specifická péče v této oblasti. Naopak se zvýšil počet transsexuálních jedinců, to znamená mužů a žen, kteří se cítí být příslušníky opačného pohlaví a hledají pomoc při této přeměně. Ne že by transsexuálních jedinců obecně přibylo, ale díky větší osvětě vědí, že mohou najít pomoc a změnit pohlaví.

Překvapí vás vůbec ještě pacienti něčím?
Pacienti mě samozřejmě denně překvapují, často příjemně. Na základě jejich příběhů si denně uvědomuji, jak různorodá, pestrá a zajímavá je lidská sexualita.

Komentáře

Hlavní zprávy

Musel jsem takříkajíc objevit domov skrze pobyty v zahraničí, říká umělec

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U...
vydáno 18. srpna 2019  6:06

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U Betlémské kaple. Rozpovídal se i o netradiční technice a materiálech.  celý článek

Autobusy na Zličíně čekají škatulata. Může za ně děravá vozovka

Dopravní omezení během první etapy oprav na autobusovém nádraží Zličín.
vydáno 17. srpna 2019  6:00

V pondělí se začnou v prostorách autobusového terminálu na Zličíně dít nemalé změny. Kvůli opravě povrchu, který je podle dopravního podniku již ve velmi...  celý článek

Stojící autobus se spuštěným motorem? Je to na pokutu

Ilustrační snímek
vydáno 17. srpna 2019  5:34

Česká města dusí autobusy čekající na turisty. Za to hrozí pokuta 2500 korun.  celý článek

Do spící metropole jsme vyrazili s odhodláním nikoho nepotkat

Hradčanské náměstí bez turistů je zážitek nejen pro fotku.
vydáno 16. srpna 2019  17:07

Představa prázdného Staroměstského náměstí, Karlova mostu nebo snad nádvoří Pražského hradu se zdá jako absolutní nesmysl. Věřte, že se to však každodenně...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám