metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 5 °C

Pondělí, 10. prosince 2018. Svátek má Julie.
Adéla Procházková.
Dalších 7 fotografií v galerii
Adéla Procházková. | foto: Archiv Adély Procházkové

Rozhovor: Lakros občas bolí, ale mně to nevadí, říká patnáctiletá Adéla

5. února 2015  8:00
Adéle Procházkové je patnáct, s lakroskou se ohání už od mala a právě se chystá na juniorské mistrovství světa ve Skotsku. Jestli ale české reprezentantky na MS vyrazí stále není jisté. Letenky jsou drahé a dívky na cestu zatím nemají. Svého snu se ale nevzdávají a založily si na webu hithit.com sbírku, kam jim fanoušky posílají peníze.

Lakros se jeví jako dost tvrdá hra. Jak ho zvládáte?
Právě to, že to není hra tak úplně pro každého a občas to bolí, dělá tento sport výjimečným a naprosto skvělým. Na začátku je to o tom, že zvládáte běh a techniku s lakroskou, ale mně už jde o víc. Už to nechci jen zvládat, ale chci být nejlepší.

Co je potřeba k tomu, aby byl člověk dobrý v lakrosu?

Lakros je náročná hra jak po fyzické tak po psychické stránce. Hráčka musí mít výbornou fyzičku, aby zápas zvládla, a stejně důležitá je v této hře i hlava. Musíte se naučit přemýšlet a reagovat na herní situace vzniklé na hřišti, předvídat hru a dopředu odhadnout záměr soupeře, tak abyste byli vždy krok před ním. V tomto ohledu je stále se co učit.

Jak dlouho hrajete lakros?
Lakrosku mám v ruce prakticky od kolébky, ale pořádně jsem začala hrát asi až od svých pěti let. Lakros hraje většina mé rodiny, takže jsem vlastně neměla ani jinou možnost. Rozhodně jsem za to ale ráda, těžko bych si dokázala představit lepší sport.

Adéla při zápase juniorské reprezentace.

Adéla při zápase juniorské reprezentace.

Adéla při zápase reprezentace.

Adéla při zápase reprezentace.

Kolikrát týdně trénujete?
Trénujeme většinou na hřišti v Radotíně, ale máme také různá soustředění. V zimě hlavně běháme a posilujeme a tréninky máme třikrát týdně. Na jaře už nám začíná pořádná příprava s lakroskou rovněž třikrát týdně, a v létě, měsíc a půl před mistrovstvím, máme tréninky každý den. Samozřejmě se počítá s tím, že každá hráčka trénuje i sama ve svém volném čase.

Pojedete na mistrovství světa. Nejdřív ale potřebujete sehnat peníze.
To je v českém lakrosu poměrně problém. Je to méně známý sport, takže na něj stát nepřispívá jako například na fotbal či hokej. Zrovna nedávno jsme natočily promo video, které je nyní na portálu hithit.com a tam nám lidé mohou posílat peníze. Další finanční prostředky získáváme prodejem předmětů souvisejících s naším týmem na různých lakrosových akcích v České republice i v zahraničí.

Co považujete za svůj největší dosavadní úspěch?
Na podzim jsme porazily Německou juniorskou reprezentaci, která se mistrovství také zúčastní, o 10 gólů, což je skvělé, protože jsme si tímto dokázaly, že na MS máme velkou šanci se dobře umístit. Jinak je ale každá výhra úspěch, protože hrajeme pouze se staršími hráčkami, které mají mnohem více zkušeností než my. Přesto s nimi již hrajeme vyrovnané zápasy.

Adéla (v modrém) se pere o míček při reprezentačním zápase.

Adéla (v modrém) se pere o míček při reprezentačním zápase.

Česká juniorská lakrosová reprezentace.

Česká juniorská lakrosová reprezentace.

Co kromě lakrosu děláte?
Když zrovna nemakám na hřišti, v posilovně nebo se neučím, nejraději si přečtu spoustu knih a taky hraji na housle. Do budoucna plánuji studovat, vycestovat za lakrosem do zahraničí, kde bych ráda uspěla, ale také bych ráda pomáhala těm, kteří to potřebují. Uvidíme, jestli mě má ambiciózní a soutěživá povaha někam dostane 

Je možné se lakrosem v ČR živit?
Bohužel ne. Na profesionální úrovni hraje lakros například Amerika nebo Kanada, takže pokud se chce někdo lakrosem živit, pak je jediná možnost vycestovat do zahraničí.

Je rozdíl mezi mužským a ženským lakrosem?
Pro mužský lakros platí, že je to více kontaktní hra než ženský lakros, což se ostatně projevuje i na výstroji hráčů – muži mají lakrosky s hlubokým výpletem a velké množství chráničů, včetně helmy a rukavic tak, aby nedocházelo ke zranění. Holky mají pouze chrániče zubů a očí, a lakroska má téměř plochý výplet, aby se dal míček snáze z lakrosky vyseknout. Jak mužský tak i ženský lakros se hraje s velice tvrdým kaučukovým míčkem, takže už z tohoto důvodu jsou chrániče nezbytné.

Komentáře

Hlavní zprávy

Fantastické zprávy mi posílá e-mailem teta, říká eurokomisařka Jourová

Věra Jourová
vydáno 9. prosince 2018  7:46

Velkým problémem posledních let je šíření dezinformací, takzvaných fake news. V Evropské unii panuje obava, že lživá kampaň může ovlivnit také květnové...  celý článek

První pokus s hliníkem. Za plechovku vrátí jednu korun

Zelený koš v kině
vydáno 8. prosince 2018  12:30

Češi jsou v třídění plastů šampioni. A co plech?  celý článek

Videorozhodčí pomáhali při více než 60 ligových zápasech. Někdy i výrazně

VYDRŽTE, MÁM HOVOR. Fotbalový rozhodčí Pavel Julínek komunikuje s...
vydáno 8. prosince 2018  8:33

Poprvé se systém VAR, jak se označuje projekt videorozhodčího, objevil v české nejvyšší soutěži před rokem, konkrétně 3. prosince. V on-line režimu byl...  celý článek

Tlačítka dráždí cestující i řidiče

Tlačítko pro invalidy
vydáno 7. prosince 2018  13:45

Knoflíky v MHD lidé mačkají nesprávně. Šoféři pak řeší nejen špatná zazvonění.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám