metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 5 °C

Středa, 16. ledna 2019. Svátek má Ctirad.
Kristýna Kacálková.
Další 2 fotografie v galerii
Kristýna Kacálková. | foto: Archiv K. KacálkovéMetro.cz

ROZHOVOR: Lazaret pro kočky máme už pět let

22. září 2015  5:55 Marek Hýř Metro.cz
Kočky zdravé i nemocné, kočky handicapované i po těžkém úrazu. Černé, mourovaté i zrzavé. Celkem jich je ve vrbičanském útulku na Kladensku devadesát čtyři. Kočičí nemocnice nebo spíš útulek vedou manželé Kacálkovi a o víkendu se chystají do Prahy na Svatováclavskou umisťovací výstavu koček bez domova. Deník Metro vyzpovídal Kristýnu Kacálkovou a zeptal se jí, jak její útulek funguje a čím je výjimečný.

Výstava

Útulek Srdcem pro kočky pořádá dne 26. září 2015 druhý ročník Svatováclavské umisťovací výstavy opuštěných koček.

  • Osvojit si budete moci kočičky z mnoha útulkových organizací a jednotlivé organizace budete moci podpořit také nákupem z charitativních prodejních krámečků. K dispozici bude veterinární poradna, k zakoupení pak také antiparazitika a kvalitní krmení.
  • Neminou vás ani soutěže pro děti a malování na obličej.
  • Výstava se bude konat opět v KC Zahrada, Malenická 1784, Praha 11 – Chodov od 10 – 17 hodin.

Proč jste se dali na takto náročnou činnost?

O kočky se staráme od roku 2006, útulek jsme založili v roce 2010. Začali jsme aktivně vypomáhat kočičím útulkům, postupem času jsme vypomáhali s dočasnou i dlouhodobou péčí o útulkové kočky a nakonec jsme si založili vlastní útulek Srdcem pro kočky. Proč? Zřejmě to tak mělo být. Vše bylo spontánní a přicházelo krok po kroku pozvolna.

Jak váš útulek vypadá?

Kočičky u nás nežijí v klecích, je jim umožněn volný pohyb po místnostech, které jsou uzpůsobeny jejich potřebám a do kterých jsou po skupinkách rozdělené. Klece jsou nutností pouze po dobu karanténních opatření. Kočky jsou tak socializované a odcházejí od nás zvyklé na běžný chod domácnosti a kontakt s lidmi. Máme dospělé kočky, a pokud koťata, tak pouze po vážných úrazech.

Po dohodě nás můžete navštívit nejen s úmyslem osvojit si zvíře, ale také za účelem nezávazné návštěvy a prohlídky našeho útulku, prozatímního domova pro opuštěné kočky. Do nových domovů od nás odcházejí zvířata odčervená a vakcinovaná, dospělá zvířata jsou pak i kastrovaná. Novým páníčkům, kteří si v našem útulku kočičku osvojí, garantujeme, že v případě, kdy se o zvíře nebudou moci z jakéhokoli důvodu nadále postarat, přijmeme toto zvířátko kdykoli zpět.

Jste něco mezi nemocnicí, útulkem a kočičí školkou. Takže u vás pracuje i veterinář?

Do útulku Srdcem pro kočky dojíždí až třikrát týdně veterinární lékař. V útulku se střídá kočičí ortoped Marie Jandusová a oční specialista Jiří Boštička, lékaři pražské veterinární kliniky Vetcentrum Duchek.

V útulku máme vlastní veterinární vyšetřovnu a veškeré zařízení pro nově přijaté i dlouhodobě žijící kočky, karanténní místnosti, místnost s pooperačními boxy, vybavení pro hospitalizaci zvířat, plně zařízené pokoje, do kterých jsou začleňována zvířata po karanténě. V rámci podrobného vyšetření a operací jsou zvířata převážena na pražskou veterinární kliniku Vetcentrum Duchek. Například rentgen vyšetření, sonografické vyšetření, hospitalizace pod dohledem veterinárního lékaře a další.

Váš útulek se od ostatních liší tím, že se tedy staráte i o těžké případy?

Vzhledem k vybavení a smysluplnému provozu útulku jsme se stali vyhledávaným objektem k hospitalizaci a péči o nejzuboženější poraněná zvířata V péči máme trvale například několik koček s přerušenou či poraněnou páteří, které nekontrolovaně vylučují. Naopak máme průběžně v péči mnoho handicapovaných koček po těžkých úrazech, které bez potíží nacházejí nové domovy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Opilce na našich sjezdovkách policie kontrolovat nemůže

Ilustrační snímek
vydáno 16. ledna 2019  14:45

Příležitostí dát si pivo nebo panáka je na sjezdovkách a v jejich blízkosti víc než dost.  celý článek

Dánští detektivové naposledy stylově. Řeší mumie a potraty

Série knih Jussiho Adlera-Olsena čítá již sedm dílů. Složka 64 bude poslední...
vydáno 16. ledna 2019  11:30

Oddělení Q se na plátnech kin pouští do svého posledního případu.  celý článek

Přeprala mě moc milá holka

Kladivová je i instruktorkou kettlebellu.
vydáno 16. ledna 2019  9:30

Na vlastní kůži. Dal jsem si trénink se vzpěračkou, která září také v ringu.  celý článek

Kácejí stoleté duby zbytečně?

Takhle vypadala jedna z bažantnic koncem prosince.
vydáno 16. ledna 2019  5:55

Těžba dřeva v měšických zámeckých lesoparcích bude mít dle odborníků fatální následky.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám