metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 19 °C

Středa 22. března 2023. Svátek má Leona

Dalších 7 fotografií v galerii
MIchal Slaný ve hře Hovory o štěstí mezi čtyřma očima | foto: Studio DVA

Rozhovor: Líbání s Filipem Blažkem už mě teď nevykolejí, říká herec Michal Slaný

  11:37
Divadlo Studio DVA připravilo pro letošní Letní scénu Vyšehrad novinku režiséra Patrika Hartla Hovory o štěstí mezi čtyřma očima. Tři milenecké páry ve třech povídkách jsou podle autora hry zhmotněním jeho nočních můr, které by nikdy v manželství nechtěl zažít. Ve dvou povídkách vystupuje rodák ze Znojma, herec Michal Slaný.

V představení alternujete s Kryštofem Hádkem. Vyhovuje vám jako herci se s někým o roli střídat?
Tento druh alternace je zvláštní, protože pan režisér to na nás vymyslel tak, abychom se s Kryštofem ani jednou na žádné zkoušce nepotkali. Takže doteď jeden druhého neviděl, jak svou roli hraje. To jsem ještě nikdy nezažil. 

A když tu příležitost máte, podíváte se, jak váš kolega roli pojímá?
Většinou ano, když máte štěstí na dobré lidi, tak si navzájem pomáháte, společně vymýšlíte různé nápady, které si pak předáváte. 

Neexistují tedy mezi herci obavy, aby je někdo nevykrádal?
Ne, ne, ne. Alespoň já mám opačné zkušenosti, nikdy jsem neměl problém zeptat se kolegy, zda bych si něco od něho nemohl vypůjčit a zase naopak. Je to inspirativní.

Jak dlouho jste Hovory zkoušeli?
Zhruba dva měsíce, zkoušky probíhaly denně zhruba čtyři hodiny od desíti do dvou odpoledne. Ti, co alternují, zkoušeli polovičku času, tedy zhruba dvě hodiny denně. Bylo zábavné pokaždé zkoušet s jinými divadelními partnery. Já v první povídce například hraji buď s Janou Strykovou, nebo s Jitkou Schneiderovou. 

Ze hry Hovory o štěstí mezi čtyřma očima
Ze hry Hovory o štěstí mezi čtyřma očima

Kde se obvykle učíte text?
Většinou po večerech doma, a když byl můj syn mladší, teď mu budou dva roky, a vozil jsem ho v kočáru, tak jsem k němu při procházkách promlouval skrz role, které jsem se učil. 

Kolega Blažek v roli prodavače musí mluvit šesti jazyky včetně čínštiny či arabštiny. Co vy a jazyky?
Tuhle roli mu v dobrém slova smyslu závidím – ale taky nezávidím. Z jedné strany je to pěkná role, ze druhé je obdivuhodné, jak se to zvládl naučit, to já bych nechtěl (smích). Vím, že bych z toho měl za chvíli hlavu jak pátrací balon.

V poslední povídce hrajete s Filipem Blažkem životní partnery. Není to však poprvé, kdy vám byly přiděleny takové role…
My už jsme s Filipem na sebe docela zvyklí, protože v další hře divadla Studio DVA nazvané Vše o mužích, kterou hrajeme s Marošem Kramárem sedm let, ztvárňujeme také homosexuály. Už se tedy známe, proto nás to tentokrát nijak „nevykolejilo“. Tentokrát bylo pro nás nejtěžší, abychom se udrželi a nezačali se smát, s první pusou nám to moc nevyšlo. 

Hovory o štěstí mezi čtyřma očima
Hovory o štěstí mezi čtyřma očima

Vše o mužích a Hovory nejsou jediné hry, ve kterých na Vyšehradě v létě hrajete. Kdy máte dovolenou?
Někdy se týden dovolené najde i během řádných prázdnin. Je pravda, že už asi šest, sedm let na Vyšehradě hraju, pro mě je to však milá část pracovních prázdnin. 

Před časem jste přiznal, že hrát v Národním byl pro vás kdysi ten nejvyšší cíl, téměř nesplnitelný. Nicméně i tuto část kariéry máte za sebou, jaké jsou tedy další životní mety?
Ano, to byla krásná životní etapa, nyní nastoupila zase jiná část života „svobodné nohy“, jak se říká, která mě baví, práce je dost, takže si nestěžuji.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dáváte fotografie dětí na sociální sítě? Zaděláváte jim tím na šikanu

vydáno 21. března 2023  5:42

Sdílejte svá data obezřetně. Informace na internetu se dají velmi snadno zneužít.  celý článek

Dluhový mýtus. Hodná maminka samoživitelka a zlý, necitlivý věřitel

vydáno 20. března 2023  16:53

Připravovaná vládní novela oddlužení, tedy insolvenčního zákona, vyvolává u odborníků zděšení. Ti diplomatičtější hovoří o tom, že jsou minimálně...  celý článek

Jana Mesarčová je zamilovaná do poklopů. Kanál chce dokonce i na známky

vydáno 20. března 2023  5:21

Každý jsme jiný, a tedy i naše sny vypadají odlišně. U kreativních jedinců může jít o poměrně originální výjevy. Neobvyklou zálibu má třeba dlouholetá...  celý článek

Sládek Honza Ilgner má pivovar jako alchymistickou dílnu

vydáno 19. března 2023  19:00

Vaří trendy v pivovaru Radouš i neobvyklé pivní styly ve svém projektu The Barn. Název znamená anglicky stodola a právě do zrekonstruované stodoly v...  celý článek