metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 21 °C

Pondělí, 16. září 2019. Svátek má Ludmila.
Herečka Jana Stryková
Dalších 5 fotografií v galerii
Herečka Jana Stryková | foto: Michal Hrubý

Rozhovor: Mateřství je stav permanentní pohotovosti, říká herečka Stryková

6. července 2014  7:00 Josef Rubeš Metro.cz
Návrat na divadelní prkna zítra zažije herečka Jana Stryková, které se před třemi měsíci narodil syn Jáchym. Hovory o štěstí, tak se jmenuje hra Patrika Hartla, která má dnes premiéru na Letní scéně Vyšehrad. Metro s ­herečkou mluvilo, zatímco synek Jáchym spal spokojeně v kočárku.

Vašemu synovi Jáchymovi jsou teprve tři měsíce, musela jste kvůli němu zvolnit pracovní tempo?
Ano, nehraju po večerech v­ divadlech a věnuju se synovi. Pauzu jsem si musela dát též od Ordinace v růžové zahradě, kde mě budou moci diváci vidět znovu až od září. Teď jen zkouším ve hře Patrika Hartla Hovory o štěstí mezi čtyřma očima, která bude mít sedmého července premiéru na Letní scéně Vyšehrad. Mateřská dovolená už mi skoro končí –­ měla jsem ji od ledna, kdy jsem Jáchyma teprve čekala, protože těhotná herečka nemůže hrát až do porodu.

V září se chcete kromě na obrazovku vrátit též na jevištní prkna. Kde vás budou moci diváci vidět?
Budu se vracet postupně do všech divadel, kde jsem hrála před mateřskou, tedy kromě METROpolitní scény divadla Studio DVA též do Divadla na Vinohradech, Violy, Ungeltu nebo do A-Studia Rubín.

Myslíte, že vás mateřství změnilo, co se týče výběru rolí, že byste některé dnes už třeba nepřijala?
Nepociťuji to tak. Člověk spíš víc zvažuje, do čeho bude investovat čas a do čeho ne, aby se mohl věnovat dítěti. Takže role zvažuji spíš z časových důvodů, ne že bych si nyní připadala starší nebo víc seriózní. Dítě je v­ mém životě veliká změna, ale není to tak, že se změnilo úplně vše, že třeba cítím, že bych nyní měla hrát už jen role hodných, charakterních maminek, aby dítě mělo pocit, že jeho maminka je ten nejhodnější člověk na světě. To určitě ne. Mateřství jsem přijala, jak přišlo. Nejsem z ­těch, kdo si jako dvanáctiletá hrála s panenkami, přebalovala je a ­později si myslela, že jediným smyslem mého života je mít rodinu. Když jsem byla mladší, nijak významně jsem po dítěti netoužila. O to větší překvapení pro mě bylo, že když se Jáchym narodil, zdálo se mi, že je to to nejvíc, co jsem v životě zažila, to nejkrásnější a nejsmysluplnější.

Hovory o štěstí mezi čtyřma očima
Hovory o štěstí mezi čtyřma očima

Hovory o štěstí mezi čtyřma očima

Teď tedy jezdíte s kočárem po Praze. Vnímáte ji jinak, je zde stále hodně bariér pro matky s dětmi či handicapované?
S kočárem se stále nedostanete bez potíží všude, i bezbariérových tramvají je málo. I­ proto jsem se zúčastnila akce Kočárky Prahou. Nevím, jestli něčemu pomůže, ale ráda bych, aby se radnice nad tímto problémem alespoň zamyslela. Dětí je teď v mém okolí opravdu hodně.

Pomáhají vám cizí lidé s­ kočárem do tramvaje?
Ano, ano, zatím jsem se nepotkala s neochotou, jenže někdy je situace opravdu těžká – ­do tramvaje se třeba vůbec nemusíte vejít.

Jaký máte vztah, pokud jde vašeho syna, k médiím, především k bulváru? Nebojíte se s Jáchymem chodit na veřejnost?
Ne, nebojím. Nejsem Leonardo DiCaprio, jsem malá herečka z malého státu... Opravdu se nebojím.

Mateřství bývá dost vysilující, vy jste nyní navíc zkoušela Hovory o štěstí. Jak jste to zvládla, nepadala na vás únava?
Vnímám, že jsem roztěkanější, často dost nevyspalá, postupně se učím sžít se s novou rolí maminky. Musím však říct, že mateřství je stav zvláštní vybuzenosti, stav permanentní pohotovosti a nasazení. Naštěstí mí herečtí kolegové i režisér Patrik Hartl byli ke mně velmi tolerantní, za což jim děkuji.

Jana Stryková

  • Herečka je brněnská rodačka, která se na jevišti objevila poprvé ve čtyřech letech v místním Mahenově divadle.
  • Herectví vystudovala na pražské DAMU, kde získala i cenu pro nejlepší absolventy.
  • V Praze jste ji mohli vidět na mnoha scénách, mimo jiné v­A-Studiu Rubín, v Ungeltu, v­Divadle na Vinohradech či ve Švandově divadle.
  • Hraje také v inscenacích METROpolitní scény divadla Studio DVA na Václavském náměstí a na Letní scéně Vyšehrad.
  • Právě dnes se objeví na Vyšehradě v premiéře hry Patrika Hartla Hovory o štěstí.
  • Hovory o štěstí se na Vyšehradě budou hrát do půlky července, pak v druhé polovině srpna. Více informací, kde koupit vstupenky, naleznete na webu www.studiodva.cz.
  • Janu Strykovou můžete znát také jako sestřičku Kateřinu Vránovou z Ordinace v růžové zahradě 2 nebo z filmu Zakázané uvolnění Jana Hřebejka. Před třemi měsíci se jí a­ jejímu partnerovi narodil syn Jáchym, spolu mají ještě dva psy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Čechy trápí i jiné choroby než rakovina. Přitom jsou, na rozdíl od ní, nevyléčitelné

Ilustrační snímek
vydáno 16. září 2019  5:51

Onemocnění Karla Gotta zvedlo zájem veřejnosti o zhoubné nemoci.   celý článek

Naposled a osudově. Do kin vtrhne nabušený veterán Stallone

Rambo z roku 1985
vydáno 15. září 2019  6:18

Jeden z nejslavnějších akčních hrdinů, kteří se kdy objevili na filmovém plátně, symbol osmdesátých let i hojně nakoukávaný protagonista z pokoutně...  celý článek

S výrobkem platíme také za vzduch, který je kolem obalu

Pár háčků, jinak vzduch.
vydáno 14. září 2019  5:52

Spolu s výrobkem kupujeme i to, co vůbec nevyužijeme. Třeba návody ve všech jazycích.  celý článek

Jen 730 infarktů. Léto je pro záchranky klidné

ilustrační snímek
vydáno 13. září 2019  16:48

Prázdniny jsou pro zdravotníky specifické. Mnoho Pražanů sice odjíždí na dovolené, ale jejich počty dorovnávají turisté.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám