metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 17 °C

Čtvrtek 23. března 2023. Svátek má Ivona
Andrea Vrbovská ředitelka Nemocnice na Bulovce | foto: Nemocnice na Bulovce

Rozhovor: Na ebolu jsme připraveni, říká ředitelka Nemocnice na Bulovce

  10:40
Nejmodernější laboratoře bude mít Nemocnice na Bulovce. Letos lékaři přijímali pacienty s malárií, horečkou dengue nebo leishmaniózou. Infekční oddělení je připraveno i na případy eboly a nyní plánuje další rozšíření specializovaných oddělení, říká deníku Metro Andrea Vrbovská ředitelka nemocnice.

Právě finišuje přestavba pavilonu, kde vzniknou nejmodernější laboratoře v zemi. Co si pod tím lze představit?
Pavilon 8 bude sloužit jako komplexní laboratorní provoz s dokonalým technickým zázemím a vybavením. Po šestileté rekonstrukci by měl být zkolaudován v polovině září.  Jsme za to opravdu rádi, toto pracoviště jsme už velmi nutně potřebovali. Do pavilonu se sestěhují veškeré naše laboratorní provozy, které už pátým rokem fungují v provizorních prostorách. 

Jsou se stěhováním a přestavbou pavilonu spojené i nějaká omezení?
Pacientů se stěhování nijak nedotkne, ale bude mimořádně náročné pro zaměstnance. Věříme, že do měsíce to určitě zvládneme. Náročné to bude především proto, že laboratoře musí fungovat i během stěhování.

Aktuálním tématem je nákaza eboly. Nemocnice plánuje rozšíření infekčního oddělení. Kolik pacientů by mohlo pojmout?
Rádi bychom přistavěli k současné infekční klinice nové oddělení s dvanácti lůžky. Vznikla by tak rychle aktivovatelná, izolační lůžková část nemocničního oddělení a sloužila by jako uzavřený prostor pro léčbu vysoce nebezpečných nákaz. Stavba a vybavení nového oddělení by stály celkem zhruba 80 milionů. Ministerstvo zdravotnictví na jeho stavbu a vybavení vyčlenilo 65 milionů, zbytek by investovala nemocnice. 

Jsou s vybudováním spojeny nějaké komplikace?
Přístavek by byl u stávající infekční kliniky. Všechny zainteresované strany s projektem souhlasí, potíž je pouze v tom, že nemocnice, která dosud patří státu, zatím nemá vhodný pozemek. Ten totiž patří hlavnímu městu. Nemocnice proto Praze nabídla jiný pozemek, jenž s tím potřebným sousedí a má stejnou výměru. O směně pozemku musí ale rozhodnout orgány hlavního města.

Moderní laboratoře

Nynější zázemí laboratoří, které sídlí většinou v suterénu nemocnice, je dlouhodobě nevyhovující.

  • V přestavěné budově budou umístěny centrální laboratoře, mimo jiné mikrobiologie, imunologie, parazitologie, či hematologie.
  • Sloužit budou především nemocnici, ale i pro komerční účely a jiné nemocnice.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek

Zenovou saunu najdete na střeše. Doplněná je také o japonskou zahradu

vydáno 23. března 2023  6:47

Mistrovství republiky bývá většinou nervy drásající podívaná. To v saunových ceremoniálech je pravým opakem. Diváky čeká relax a zklidnění. Zmiňované...  celý článek

Je tu jaro. Pojďte si hrát. Zveme vás na zajímavá pražská dětská hřiště

vydáno 22. března 2023  14:49

Ověřené tipy o Praze pro děti i rodiče. To je web Pražské zkratky. Jeho autorka Růžena Jeleneková tentokrát čtenářům poradí, kde v metropoli najdete...  celý článek

Akce představí také nezničitelné želvušky, popularizuje vědu a její přístroje

vydáno 22. března 2023  13:25

Právě probíhá týden plný akcí zaměřených na elektronovou mikroskopii. Zajímavá je pro malé i velké.  celý článek