metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 21 °C

Pondělí, 16. září 2019. Svátek má Ludmila.
Václav Havel bude zpívat protestsongy.
Dalších 7 fotografií v galerii
Václav Havel bude zpívat protestsongy. | foto: KIVA

Rozhovor: Náš Havel je Elvis a pořádný sekáč, říká divadelní představitel prezidenta

2. května 2014  7:00 Josef Rubeš Metro.cz
Václav Havel jako divadelní hrdina ožije dnes v Divadle Na zábradlí. Havel svou kariéru na Zábradlí začínal, po dnešní premiéře tu bude žít i jako hrdina divadelní inscenace Miloše Orsona Štědroně Velvet Havel. Hlavní postavu hraje Miloslav König, s nímž Metro hovořilo.

Co jste říkal, když jste se dozvěděl, že budete hrát Václava Havla?
Trochu mě to překvapilo, protože si myslím, že nejsem na roli Václava Havla ten správný typ. Pak jsem se ale dozvěděl od režiséra Jana Friče, že nebudeme nějaký havlovský typ hledat, nebudeme ho napodobovat. Náš Havel je hrdina, "hero", trochu Elvis Presley. Navíc, jak je u autora libreta a hudby Miloše Orsona Štědroně typické, je to kabaret. Takže je možné, že na inscenaci budou chodit lidé, kteří budou říkat, že takový Václav Havel nikdy nebyl. No, co se dá dělat.

Nemusel jste se tedy učit ráčkovat či napodobovat gesta Václava Havla?
Ne, vůbec. Snad jen občas se vysloví takové to jeho typické "že" a trochu zamumlá. Těch vtípků tam máme jen pár, je to takové havlovské klišé.

Ve hře vystupuje i Havlův strýc Miloš. Jakou má roli?
Je průvodcem tímhle kabaretem, vystupuje jako filmař, který se na vše dívá filmařskou optikou. Vlastně natáčíme biják a on to celé hlídá, spouští jednotlivé scény a zapojuje se do toho, protože má herecké ambice. Další postavou hry je Múza, což jsou Havlovy múzy v jedné osobě. Olgu Havlovou hraje Marie Spurná.

Jde o kabaret, takže předpokládám, že Václav Havel bude i zpívat. Nějak si Havla jako zpěváka nedokážu představit.
To ano, ale náš Havel je naštěstí i trochu Elvis, takže zpívá a má kytaru. Když se podíváme na fotky Václava Havla z té doby, měl i takový elvisovský účes, byl to sekáč.

Do Divadla Na zábradlí jste loni v září nastoupil do stálého angažmá po několika letech na volné noze. Co ta změna pro vás znamená?
Je to taková příjemná, hezká jistota. Nejenom finanční – člověk ví, že má práci, nemusí se strachovat, co bude dělat na podzim. Také to přináší kvalitu sehraného souboru, lidé se poznají a jsou schopni spolu dělat zase o­ kus lepší divadlo. Na druhou stranu to obnáší skutečnost, že člověk je uvázaný na jednom místě, přijde o svobodu a o poznávání jiných lidí.

Jste úspěšný divadelní herec, v televizi vás však moc vidět není. Proč?
Pár nabídek, například na seriály, jsem dostal, ale nechtěl jsem je dělat. Vždycky jsem si řekl, že ta práce nemá žádný hlubší smysl. A v současné chvíli se mi zdá, že bych na televizní natáčení už neměl síly. Mám dost práce na Zábradlí, dohrávám v Divadle v Dlouhé a ­v ­Národním divadle a hraju v Městském divadle Kladno. Na Zábradlí chystáme ještě do konce sezony premiéru Cizince Alberta Camuse a ve zdejší Eliadově knihovně zkoušíme se sdružením Masopust v režii Anny Petrželkové dramatizaci románu Virginie Woolfové Orlando. Trochu jsme si prohodili role – ­když Orlando vystupuje jako muž, hraje ho Anežka Kubátová, já hraju ženskou část. Takže mám fakt nabito.

Komentáře

Hlavní zprávy

Čechy trápí i jiné choroby než rakovina. Přitom jsou, na rozdíl od ní, nevyléčitelné

Ilustrační snímek
vydáno 16. září 2019  5:51

Onemocnění Karla Gotta zvedlo zájem veřejnosti o zhoubné nemoci.   celý článek

Naposled a osudově. Do kin vtrhne nabušený veterán Stallone

Rambo z roku 1985
vydáno 15. září 2019  6:18

Jeden z nejslavnějších akčních hrdinů, kteří se kdy objevili na filmovém plátně, symbol osmdesátých let i hojně nakoukávaný protagonista z pokoutně...  celý článek

S výrobkem platíme také za vzduch, který je kolem obalu

Pár háčků, jinak vzduch.
vydáno 14. září 2019  5:52

Spolu s výrobkem kupujeme i to, co vůbec nevyužijeme. Třeba návody ve všech jazycích.  celý článek

Jen 730 infarktů. Léto je pro záchranky klidné

ilustrační snímek
vydáno 13. září 2019  16:48

Prázdniny jsou pro zdravotníky specifické. Mnoho Pražanů sice odjíždí na dovolené, ale jejich počty dorovnávají turisté.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám