metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 22 °C

Středa 7. června 2023. Svátek má Iveta, Slavoj

Dalších 7 fotografií v galerii
Václav Havel bude zpívat protestsongy. | foto: KIVA

Rozhovor: Náš Havel je Elvis a pořádný sekáč, říká divadelní představitel prezidenta

  7:00
Václav Havel jako divadelní hrdina ožije dnes v Divadle Na zábradlí. Havel svou kariéru na Zábradlí začínal, po dnešní premiéře tu bude žít i jako hrdina divadelní inscenace Miloše Orsona Štědroně Velvet Havel. Hlavní postavu hraje Miloslav König, s nímž Metro hovořilo.

Co jste říkal, když jste se dozvěděl, že budete hrát Václava Havla?
Trochu mě to překvapilo, protože si myslím, že nejsem na roli Václava Havla ten správný typ. Pak jsem se ale dozvěděl od režiséra Jana Friče, že nebudeme nějaký havlovský typ hledat, nebudeme ho napodobovat. Náš Havel je hrdina, "hero", trochu Elvis Presley. Navíc, jak je u autora libreta a hudby Miloše Orsona Štědroně typické, je to kabaret. Takže je možné, že na inscenaci budou chodit lidé, kteří budou říkat, že takový Václav Havel nikdy nebyl. No, co se dá dělat.

Nemusel jste se tedy učit ráčkovat či napodobovat gesta Václava Havla?
Ne, vůbec. Snad jen občas se vysloví takové to jeho typické "že" a trochu zamumlá. Těch vtípků tam máme jen pár, je to takové havlovské klišé.

Ve hře vystupuje i Havlův strýc Miloš. Jakou má roli?
Je průvodcem tímhle kabaretem, vystupuje jako filmař, který se na vše dívá filmařskou optikou. Vlastně natáčíme biják a on to celé hlídá, spouští jednotlivé scény a zapojuje se do toho, protože má herecké ambice. Další postavou hry je Múza, což jsou Havlovy múzy v jedné osobě. Olgu Havlovou hraje Marie Spurná.

Jde o kabaret, takže předpokládám, že Václav Havel bude i zpívat. Nějak si Havla jako zpěváka nedokážu představit.
To ano, ale náš Havel je naštěstí i trochu Elvis, takže zpívá a má kytaru. Když se podíváme na fotky Václava Havla z té doby, měl i takový elvisovský účes, byl to sekáč.

Do Divadla Na zábradlí jste loni v září nastoupil do stálého angažmá po několika letech na volné noze. Co ta změna pro vás znamená?
Je to taková příjemná, hezká jistota. Nejenom finanční – člověk ví, že má práci, nemusí se strachovat, co bude dělat na podzim. Také to přináší kvalitu sehraného souboru, lidé se poznají a jsou schopni spolu dělat zase o­ kus lepší divadlo. Na druhou stranu to obnáší skutečnost, že člověk je uvázaný na jednom místě, přijde o svobodu a o poznávání jiných lidí.

Jste úspěšný divadelní herec, v televizi vás však moc vidět není. Proč?
Pár nabídek, například na seriály, jsem dostal, ale nechtěl jsem je dělat. Vždycky jsem si řekl, že ta práce nemá žádný hlubší smysl. A v současné chvíli se mi zdá, že bych na televizní natáčení už neměl síly. Mám dost práce na Zábradlí, dohrávám v Divadle v Dlouhé a ­v ­Národním divadle a hraju v Městském divadle Kladno. Na Zábradlí chystáme ještě do konce sezony premiéru Cizince Alberta Camuse a ve zdejší Eliadově knihovně zkoušíme se sdružením Masopust v režii Anny Petrželkové dramatizaci románu Virginie Woolfové Orlando. Trochu jsme si prohodili role – ­když Orlando vystupuje jako muž, hraje ho Anežka Kubátová, já hraju ženskou část. Takže mám fakt nabito.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zajímavé aleje najdete na hřbitovech i na Spořilově, říká dendrolog Aleš Rudl

vydáno 7. června 2023  4:20

Kniha Aleše Rudla je zdarma. Zavede vás do tajuplných stromořadí.  celý článek

Největší festival tvořivosti, technologií a inovací přiveze veselé miniroboty z Japonska

vydáno 6. června 2023  16:11

Maker Faire Prague – název tohoto festivalu, který proběhne o nadcházejícím víkendu, zná každý, komu jsou blízké inovace, kutilské výrobky a různé...  celý článek

Pronájmy hausbótů i lodí v Česku zažívají boom. Nahrává tomu i drahé Chorvatsko

vydáno 6. června 2023  8:00

Ruku na srdce, je to tak! Kdejaký muž se aspoň jednou za život viděl jako pirát nebo přinejmenším nebojácný námořník, ženy si zase představují samy sebe...  celý článek

Táta mě naučil nedělat si hlavu z drobných nezdarů, říká Jiřina Anna Jandová

vydáno 6. června 2023  6:00

Už zhruba za měsíc se na jednom pódiu opět potkají otec s dcerou. V největším zábavním parku na Vysočině totiž v rámci dvoudenního hudebního festivalu,...  celý článek