metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Neděle 29. ledna 2023. Svátek má Zdislava

Dalších 33 fotografií v galerii
Kurt Kristiansen, jeden z hlavních designérů firmy LEGO. | foto: LEGO

Rozhovor: Naše LEGO Star Wars musí umět létat, říká designér Kurt Kristiansen

  7:00
Populární stavebnice LEGO existuje již od třicátých let minulého století a i v dnešním digitálním věku se stále těší mimořádné oblibě. Designéři totiž neustrnuli a nabízejí stále nové věci, například postavičky z prostředí Hvězdných válek či kombinaci dětské stavebnice a hry na tabletu. „Občas se inspirujeme i výtvory našich fanoušků,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro Metro designér série LEGO Star Wars Kurt Kristiansen.

Ta nepříjemná otázka prostě musí padnout, proto ji odbavím hned zkraje. Jak dlouho ještě budeme my Trekkies čekat na LEGO Star Trek?
Tak to netuším. (směje se) Výroba každého herního tématu na základě známého seriálu nebo filmu je velmi důležitým rozhodnutím na nejvyšší úrovni skupiny LEGO.

Opravář traktorů

  • Než Kurt Kristiansen nastoupil v roce 1990 do společnosti LEGO, byl opravářem traktorů.
  • Dnes čtyřicetiletý designér se i díky zkušenosti s opravdovými stroji snaží navrhovat stavebnice tak, aby ve všech úhlech odpovídaly originálu.
  • Jeho největší výzvou byla obrovská skládačka LEGO Star Wars Super Star Destroyer.

Když jsem si na přelomu 80. a 90. let hrál s Legem, pokud vím, neexistovaly žádné licencované řady. Měl jsem jednoduše kosmonauty, rytíře, piráty, vlaky nebo hasiče. Dnes mi přijde, že drtivou většinu Lega tvoří filmové, televizní a komiksové série. Neomezuje to trochu fantazii a univerzálnost vaší stavebnice?
Vůbec ne. Je pravdou, že máme mnohem širší portfolio produktů než v minulosti a že pokrýváme mnoho různých témat. To znamená, že máme kosmonauty, rytíře a hasiče, které si pamatujete vy, a k tomu další témata, například LEGO Star Wars.  Navíc všechny stavebnice LEGO jsou založeny na systému LEGO, což znamená, že všechny kostičky je možné nekonečně kreativně kombinovat, bez ohledu na to, zda pocházejí ze stavebnice LEGO City nebo LEGO Star Wars. Tím, že dětem nabízíme hluboký a záživný svět, jako je LEGO Star Wars, umožňujeme rozvíjet jejich vlastní příběhy, stavět model, který si koupily, nebo vyvíjet nové kreativní modely podle jejich představivosti.

Děti jsou asi dnes v éře počítačů, mobilů, tabletů a internetu mnohem náročnější na interaktivitu. Já považoval za vrchol pokroku funkční dělo, svítícího ducha nebo železnici na elektřinu. Jak se LEGO snaží držet krok s videohrami a moderními technologiemi?
Na tuto odpověď nejsem ten správný člověk, ale vím, že skupina LEGO právě představila produktovou řadu LEGO FUSION, která kombinuje virtuální hru s opravdovými kostičkami.

Existují nějaké zásadní rozdíly a kreativní omezení, když člověk navrhuje stavebnici podle Star Wars na rozdíl od něčeho obyčejného, jako je třeba hasičská stanice nebo středověký hrad?
Při navrhování modelů pro produktovou řadu LEGO Star Wars se řídíme stejnými pokyny a pravidly, které se vztahují na celé produktové portfolio LEGO, ale samozřejmě musíme být co nejblíž k oficiální předloze Hvězdných válek. Ale několikrát jsme dokázali přidat některé funkce, na které společnost Lucas Film nikdy nepomyslela. V našich návrzích máme tedy stále velkou volnost. V galaxii plné vesmírných korábů a chodců přicházejí nové stavební výzvy. Například jak vytvořit vozidlo tak, aby vypadalo, že se vznáší, když ve skutečnosti jezdí na kolech, nebo jak snadno ovládat vesmírné koráby tak, aby mohly létat kolem modelů.

Jak dlouho LEGO Star Wars jako řada existuje, kolik už obsahuje modelů a je vůbec ještě něco nového, co můžete v jejím rámci představit?
Produktová řada LEGO Star Wars byla představena v roce 1999 a v současnosti je na trhu kolem 45 produktů souvisejících s Hvězdnými válkami. V roce 2014 tedy slaví LEGO Star Wars 15. výročí. Já osobně s ní pracuji již několik let.

Vedete si nějaký žebříček nejpopulárnějších stavebnic a modelů z edice Star Wars? Prodá se třeba více zástupců temné, nebo světlé strany síly? Je oblíbenější původní, nebo nová trilogie?
Nevedeme si žádný žebříček zástupců temné či světlé strany síly, ale velmi populární jsou stavebnice týkající se původní trilogie.

Rebelská stíhačka v životní velikosti

Jak spolupracujete s majitelem práv na nových LEGO Star Wars stavebnicích? Jak vůbec probíhá výběr věci, kterou se rozhodnete zpracovat do podoby Lega?
Se společností Lucas Film spolupracujeme velmi úzce a výběr pro naše portfolio je tématem, které s ní projednáváme v přátelském dialogu. Oni pracují na přípravě filmů a my se specializujeme na tvorbu vynikajících modelů LEGO.

LEGO Star Wars je takový fenomén, že už podle něj vznikají vlastní videohry i filmy. To je neuvěřitelný kruh. Na počátku je film, ten adaptujete do podoby hračky a na jejím základě vzniká další film. Je takový produkt pak spíše vaším dílem, dílem Lucasu, nebo výsledkem vyrovnané spolupráce?
Silný příběh Hvězdných válek není naším dílem. Vesmír je dobrým prostředím pro stavebnici LEGO, protože nabízí hluboký příběh a nekonečné možnosti hry, a tak nás dlouhá spolupráce na tvorbě modelů LEGO založených na prostředí Hvězdných válek velmi těší.

Posílají vám fanoušci stále své vlastní výtvory, kterými se chtějí pochlubit a zapadají do světa Star Wars? Nebo vám nabízí i tipy, co byste ještě měli zpracovat do podoby stavebnice?
Naše komunita fanoušků je důležitou součástí LEGO Star Wars, takže se díváme na to, co je pro fanoušky na internetu zajímavé, a někdy k různým návrhům provádíme průzkum. Někdy se při výzkumu na internetu inspirujeme, když vidíme model postavený fanouškem, ale velmi často ho musíme přizpůsobit tak, aby jeho stavbu zvládly i děti. A tak i když některé modely vypadají nádherně, často je nemůžou stavět děti, například proto, že jsou tyto modely velmi křehké.

LEGO Star Wars
LEGO Star Wars

Lze říci, jaká stavebnice ze světa Star Wars byla nejnáročnější na vytvoření? Existuje něco, co byste chtěli nabídnout v podobě LEGO, ale zatím se to nepovedlo třeba kvůli velikosti nebo složitosti?
Každá stavebnice má své výzvy, co se týče designu a stavby, a tak je obtížné zmínit konkrétní sadu, ale samozřejmě velké stavebnice LEGO Direct jsou na design velmi náročné.

Hrajete si se svou stavebnicí LEGO? Nebo to necháváte už jen na odborníky - třeba vaše děti?
Ano, hraji. Mám dceru a syna, a tak jim trochu pomáhám při stavbě větších stavebnic LEGO Friends a menších stavebnic LEGO City a LEGO Creator. U mých dětí měla velký úspěch i řada LEGO Monster Fighters. Také mě baví stavět některé z náročnějších stavebnic LEGO Technic.

15 let stavění vesmíru

  • Od roku 1999 do roku 2013 se prodalo 197 935 710 stavebnic LEGO Star Wars.
  • V roce 2013 se na celém světě prodalo přes 15,84 milionů stavebnic LEGO Star Wars, což představuje průměrně 43 397 stavebnic za den, 1808 stavebnic za hodinu, 30 stavebnic za minutu.
  • V uplynulých 14 letech vzniklo celkem 323 různých modelů stavebnic LEGO Star Wars
  • Stavebnice LEGO Star Wars Millennium Falcon je vůbec největší stavebnicí LEGO. Skládá se z 5195 dílků a na délku měří téměř jeden metr.
  • V roce 2013 skupina LEGO nechala postavit model stíhačky X-Wing v měřítku 1:1. Na stavbu bylo použito neuvěřitelných 5 335 200 kostek! Stroj je velký jako opravdová stíhačka, do které by se vešel skutečný Luke Skywalker.
  • Tato obrovská vesmírná loď je vystavena do letošního listopadu v německém LEGOLANDU v Bavorsku, stavělo 32 konstruktérů modelů LEGO čtyři měsíce. Je více než tři metry vysoká, třináct metrů dlouhá a váží přes dvacet tun. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Pod vodou zkoumáme vesmír, říká pro deník Metro lékař Svoboda. Přitahují ho extrémní podmínky

vydáno 29. ledna 2023  16:39

Rodiče z něj chtěli mít sportovce nebo chemika, Aleše Svobodu ale lákalo umění a divadlo. „S jedním představením jsme dokonce hráli i ve Slovenském...  celý článek

Okna, kterými není vidět ven. Na jedné pražské křižovatce taky žijí lidé

Praha? Aha!
vydáno 29. ledna 2023  10:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Stínadelská tajemství opět ve stopách Rychlých šípů. S dětmi a baterkami na Malou Stranu

vydáno 28. ledna 2023  14:24

„Za Mříží je park, v tom parku černý rám, v tom rámu plno vran, celé hejno vran, černočerných vran. Pozor si dej, ať nezůstaneš stát, ať nezůstaneš sám,...  celý článek

Není třeba vypínat radiátory a teple se oblékat i doma. Někdy stačí jen drobné úpravy

vydáno 28. ledna 2023  6:11

Když loni v září písničkář Pokáč uváděl svůj koncert v O2 areně mimo jiné slovy: „Chtěli jsme vám předvést velkou show, bohužel všechny prachy utratíme...  celý článek