metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 22 °C

Středa 7. června 2023. Svátek má Iveta, Slavoj

Další 2 fotografie v galerii
Katerina Bohac | foto: Paul Ryder

Rozhovor: Naučte se vařit jako Mexičani nebo tančit sambu, láká šéfka nové galerie

  8:00
Jméno má sice téměř české, přesto se narodila ve Venezuele. Nyní chce Katerina Bohac obě kultury, českou a latinoamerickou, spojit. V Jungmannově ulici proto otevřela nové kulturní centrum Latin Art Gallery. Koupit tu můžete obrazy latinoamerických umělců, naučíte se španělsky, vařit jako Mexičané, ale i cvičit jógu. Plánů má však ředitelka centra Katerina Bohac víc.

Máte české jméno, ale narodila jste se v Caracasu. Jak se to stalo?
Můj otec je Čech, který emigroval do Latinské Ameriky v roce 1948, pak si ve Venezuele vzal mou matku a narodila jsem se já. Celý život jsem prožila ve Venezuele, ale přes šesti lety jsem otci řekla, že zkusím žít v jeho rodné zemi a naučím se jeho rodný jazyk.

Co tomu říkal?
(směje se) Že jsem se úplně zbláznila. Že je tu zima, čeština moc těžká a lidé velmi odlišní od Latinoameričanů. Nevzdala jsem to, odešla jsem a teď už jsem tu pět let. Naučila jsem se česky a vyučovala španělštinu na univerzitě, ale mou vášní a láskou je umění. Hledala jsem proto v Praze latinoamerické kulturní centrum, ale žádné jsem nenašla. Tak jsem se rozhodla, že ho založím. Sehnala jsem si kontakty na různá velvyslanectví a všem se můj nápad líbil. Nyní, po dvou letech v Praze (předtím jsem byla v Ostravě), můj nápad vyšel. Původně jsem měla galerii v Jesenici, kde se nabízely obrazy nejen latinoamerických malířů. Na konci loňského roku jsme otevřeli Latin Art Gallery v centru Prahy.

Co tu lidé najdou?

Chceme hlavně v co nejširší míře představit latinoamerickou kulturu. Nabízíme k prodeji latinoamerické i české umělecké předměty, výuku španělštiny, herecké kurzy i jógu ve španělštině, ale třeba i kurz pro malé děti, v němž se naučí pracovat s videem a vytvoří vlastní krátký film.

Vše ve španělštině?

Ne nezbytně, záleží na zájemcích, kteří k nám přijdou. Bude se tu mluvit španělsky, česky, ale třeba i anglicky. Prolínat se bude i portugalština, začínáme s kurzy samby a 27. února zde v centru oslavíme brazilský karneval. Kultura ale pro nás není jen umění, takže nabídneme i kulinářské kurzy a při různých příležitostech rovněž typické nápoje Latinské Ameriky, třeba chilské či argentinské víno a brazilskou caipirinhu.

Češi mají latinoamerickou kulturu velmi rádi. Čím si to vysvětlujete?

Možná je to vidět i v našem centru. Panuje tu veselá nálada, je to tu hodně barevné, pozitivní. To odráží náš temperament. Jsme otevření, rádi se bavíme, jsme veselí. Myslím, že právě tohle se na nás Čechům líbí.

Kde centrum najdete

Katerina Bohac v galerii latinoamerického umění

  • Kulturní centrum Latin Art Gallery se nachází v Jungmannově ulici č. 17/3.
  • Můžete se přijít podívat na obrazy a umělecké předměty (nejen) z Latinské Ameriky a koupit si je.
  • Nyní v lednu také startuje mnoho kurzů, kromě výuky jazyka i výtvarný a taneční kurz, jóga nebo divadlo.
  • Více informací najdete na stránce latin-art.com.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zajímavé aleje najdete na hřbitovech i na Spořilově, říká dendrolog Aleš Rudl

vydáno 7. června 2023  4:20

Kniha Aleše Rudla je zdarma. Zavede vás do tajuplných stromořadí.  celý článek

Největší festival tvořivosti, technologií a inovací přiveze veselé miniroboty z Japonska

vydáno 6. června 2023  16:11

Maker Faire Prague – název tohoto festivalu, který proběhne o nadcházejícím víkendu, zná každý, komu jsou blízké inovace, kutilské výrobky a různé...  celý článek

Pronájmy hausbótů i lodí v Česku zažívají boom. Nahrává tomu i drahé Chorvatsko

vydáno 6. června 2023  8:00

Ruku na srdce, je to tak! Kdejaký muž se aspoň jednou za život viděl jako pirát nebo přinejmenším nebojácný námořník, ženy si zase představují samy sebe...  celý článek

Táta mě naučil nedělat si hlavu z drobných nezdarů, říká Jiřina Anna Jandová

vydáno 6. června 2023  6:00

Už zhruba za měsíc se na jednom pódiu opět potkají otec s dcerou. V největším zábavním parku na Vysočině totiž v rámci dvoudenního hudebního festivalu,...  celý článek