metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 13 °C

Středa 28. září 2022. Den české státnosti
Herec Matthias Schoenaerts ve filmu Na dřeň | foto: Falcon

Rozhovor: Nechci hrát v Americe jenom záporáky, říká Schoenaerts

  8:00
Belgický herec Matthias Schoenaerts dobývá Hollywood filmem Na dřeň, působivém dramatu režiséra Jacquese Audiarda, které si podmanilo filmové festivaly v Torontu i Cannes. Ve čtvrtek jde i do českých kin. Schoenaerts zde hraje vyhazovače, kterému nepřeje štěstí, je svobodným otcem a amatérským boxerem a snaží se probít životem na jihu Francie.

Info o filmu

  • Žánr: romantické drama
  • Režie: Jacques Audiard
  • Hrají: Marion Cotillard, Matthias Schoenaerts a další
  • Francie / Belgie, 2012, 120 minut

V novém snímku hrajete velmi frustrovaného muže, který občas komunikuje tak, že mlátí do věcí...
Je to tak. (smích) To je část jeho osobnosti. Chtěl jsem ho zahrát jako velmi jednoduchého, upřímného, čestného, čistého a přímočarého. Nechtěl jsem, aby byl zákeřný, nebo aby se moc kontroloval a promýšlel své jednání. Ve všem jedná hodně instinktivně, vše je pro něj přirozený reflex. Být brutální to je reflex, být něžný taky reflex. Vše je tak jasné a přímé. Nad ničím se nepozastaví, aby si to nechal projít hlavou. To, co vidí, taky dostane. A to je důvod, proč mu určitým způsobem fandíte.

Kvůli této roli jste musel na sobě hodně pracovat, že?
Hodně jsem boxoval, několik měsíců jsem boxoval denně. Zároveň jsem posiloval, protože jsem potřeboval zvětšit svoje svaly. Ale navíc jsem zároveň měl mít bříško, takže jsem musel jíst hodně nezdravých, tučných a přesolených jídel.

To zní hrozně, že vás nutili k takové dietě...
Jo, bylo to nechutné. 

Je náročné vstoupit na americký filmový trh jakožto evropský herec, i když máte za sebou film tak skvěle přijímaný kritikou?
Americký filmový průmysl je obrovská mašinérie. Může vás pohltit a vyplivnout během chvilky. Musíte se řídit svými instinkty, vědět, co chcete, stát si za tím a jít do toho nadoraz. Nesmíte se ztratit v úvahách, jestli je to či ono pro vás to pravé. Protože jakmile začnete dělat věci ze špatných důvodů, skončíte na špatném místě ve špatném čase. A do takové pozice se nechci dostat. A tak raději udělám jednu dobrou věc ročně než šest sedm jen proto, že zrovna můžu. Chci dělat věci, které pro mě něco znamenají. Nechci znít nějak hloupě, ale sám dobře vím, že nejlepší výkony podávám, když věřím v to, co dělám. A to je to, co chci předat dál, o to ostatní se prostě nestarám.

Nebojíte se, že by vás mohli v Americe zaškatulkovat jako padoucha? To se evropským hercům v USA často stává.
Jo, je to asi kvůli přízvuku. Mnoho evropských herců pak hraje zlé Rusáky nebo Němce nebo jiné padouchy. Ne, to nechci, samozřejmě, že ne. Na to si musí člověk dávat pozor. Myslím, že tady se vyplatí být trpělivý. Samozřejmě se to s tou trpělivostí nesmí přehnat, jinak na vás lidi zapomenou, ale pokud se to stane, asi to tak má být. Ale trpělivost se obecně spíše vyplácí.

Když už mluvíme o amerických filmech, letos by se mělo do kin dostat Blood Ties, ne?
To je film Guillaume Caneta, manžela herečky Marion Cotillardové, která se mnou hrála ve filmu Na dřeň. Je to jeho první americký film a má skvělý štáb. Kromě nás dvou s Marion v tom hraje i Clive Owen, Billy Crudup, James Caan, Mila Kunisová a Zoe Saldanaová, tedy spousta skvělých herců. Já mám jen vedlejší roli. Na začátku filmu jdu do vězení a přicházím kvůli tomu o rodinu. A jakmile se moje postava dostane zpět na svobodu, chci svou rodinu zpět, ale je to už komplikované. (smích)

Komentáře

Hlavní zprávy

Veganské hamburgery jsou v Česku stále dražší než ty z masa. Přesto jejich obliba roste

vydáno 28. září 2022  17:09

Planetu lze chránit různými způsoby. Prodejci nebalených potravin a dalšího zboží si lámou hlavu. Obraty jim klesají. Počet lidí, kteří spotřebovávají...  celý článek

Bylinkám hodně věřím. Jsou zázračné, říká zahrádkářka. Na Bílé Hoře pěstuje i „maggi“

vydáno 28. září 2022  6:28

O zahrádkářích platí, že se „rejpou“ v zemi a zásobují příbuzenstvo čerstvou zeleninou a ovocem. Narazíte však i na nadšence, kteří svou vášeň povýšili....  celý článek

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek