metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Středa, 19. ledna 2022. Svátek má Doubravka.

Dalších 16 fotografií v galerii
Tomáš Adamec, fotograf trojské zoologické zahrady | foto: Zoo Praha

Rozhovor: Někdy se na snímek musí počkat, jindy máte štěstí, říká fotograf ze zoo

  8:00
Za fotografii krmení mláděte vzácného loríčka rudobradého získal cenu diváků Czech Press Foto. Prostřednictvím fotografií Tomáše Adamce čtenáři většiny novin a webů vidí trojskou zoo a její obyvatele.

Jak dlouho už fotíte zvířata?
V zoologické zahradě fotím čtvrtý rok. Myslím, že by mě dříve vůbec nenapadlo, že budu mít příležitost fotit zvířata každý den. Fotografie mě živí už okolo osmi let.

Je focení v zoo něčím specifické?
Tím, že si zvířata dělají, co chtějí. (smích) Focení v zoo je hodně podobné práci fotoreportéra, protože velká část fotografií má referovat o skutečnosti. Se zvířaty se ani moc nedomluvím a když nechtějí, nezmůžu nic. I když mi to kolegové moc nevěří, musím si často vystačit s podmínkami, jaké má každý běžný návštěvník zoo. Ke zvířatům mnohdy nelze vstoupit, musím respektovat jejich klid a oboustranně bezpečnou vzdálenost. A zatímco návštěvník dobrou fotku udělat může, já musím. Mou hlavní výhodou tak bývají zkušenosti a spolupráce s chovateli, kteří jsou skuteční profesionálové a vědí o svých svěřencích nejvíce. Hodně mi například pomáhají přilákat zvířata při focení různých kampaní, jako třeba billboardy, které můžete vidět v Praze.

Které zvíře se fotí nejlépe, nejhůře… které fotíte nejradši?
Snadněji se určitě fotí ta zvířata, která jsou aktivní větší část dne nebo ta, která mají zajímavé denní rituály. Proto nejde v určitý čas odejít s prázdnou od goril, žiraf, tučňáků a řady dalších. Naopak největší výzvou pro mě bývají zvířata, která moc světlo nevyhledávají. Nemám nějaké oblíbenější, baví mě fotit všechna zvířata. Zajímají mě zajímavé momenty jako narození mláďat, námluvy nebo vzájemné chování ve skupině. Ale někdy stačí "obyčejná" ryzí radost slůněte, které běží za samicí a mává přitom neobratně svým malým chobůtkem ze strany na stranu.

Fotogalerie

Jak dlouho čekáte na fotku nebo naopak je to víc o štěstí?
To je hodně různé. Některé fotky jsem si opravdu musel "vyčekat" a jindy pomohla kapka štěstí. Denních úkolů je ale tolik, že si nemohu dovolit trávit v pavilonu mnoho času. Proto mi tolik pomáhá komunikace s chovateli. Pokud ani to nestačí, musím se vrátit pro správnou fotku třeba i desetkrát, dokud to není ono. Na takové mládě orangutana sumaterského jsem si musel počkat několik týdnů, než ho samice Mawar přinesla ukázat trochu blíže.

Kolik už jste vyfotil fotek zvířat, dá se to nějak odhadnout?
Upřímně netuším. Asi by se to dalo nějak zprůměrovat, denně nafotím stovky fotografií.

Co může návštěvník udělat pro to, aby si ze zoo odnesl pěknou fotku?
Nejlepší je zvířata kromě focení také neustále sledovat - kdy jsou aktivní, kam chodí k návštěvníkům nejblíže nebo jaké mívají reakce. Učit se z každé situace, aby byl každý příště ještě lépe připravený.

Jak moc je fotografické vybavení podstatné pro dobrou fotku?
Důležité je hodně, ale nerozhoduje. Používám v Zoo Praha například špičkový 500mm objektiv, který mi mnohokrát pomohl udělat fotku i tam, kde nebyly vhodné podmínky. Mám k dispozici i malá záblesková světla. Ale například vloni úspěšná fotka loríčka rudobradého v soutěži Czech Press Photo vznikla bez těchto světel, se středně dlouhým teleobjektivem, z ruky a bez dlouhých příprav.

Komentáře

Hlavní zprávy

Elektromobilita nám pročistí městský vzduch, vědí radnice českých měst

vydáno 19. ledna 2022  6:00

O nové čerpačce na klasická paliva už nikdo nepíše. Ovšem otevření dalšího stojanu pro elektromobily je v Česku stále ještě malá událost.  celý článek

Recyklace? Nejlepší je odpad vůbec nevytvářet, tvrdí expert na cirkulární ekonomiku

vydáno 18. ledna 2022  16:31

Hlavní město má novu vlastní strategii. Dokument nazvaný Strategie pro přechod na cirkulární ekonomiku schválili magistrátní radní v pondělí. Rozhodli tak...  celý článek

Ceny se ve stavebnictví dost „utrhly“. Prodávaný materiál může být navíc málo kvalitní

vydáno 18. ledna 2022  11:35

Šokují vás ceny stavebních materiálů a také to, kolik si řeknou řemeslníci za svou práci? Není to nic nového pod sluncem. Už jsme to zažili.  celý článek

Jako na záchodě? Fáma o voňavém hlavním nádraží vyvolává emoce

vydáno 18. ledna 2022  6:19

Lidé v nádražní hale by se při čekání na vlak mohli cítit třeba jako v ovocném sadu, v pralese či na rozkvetlé louce. Stejně tak by jim však vůně mohla...  celý článek

Vaše fotky z Prahy