metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 23 °C

Úterý, 15. října 2019. Svátek má Tereza.
Tomáš Adamec, fotograf trojské zoologické zahrady
Dalších 16 fotografií v galerii
Tomáš Adamec, fotograf trojské zoologické zahrady | foto: Zoo Praha

Rozhovor: Někdy se na snímek musí počkat, jindy máte štěstí, říká fotograf ze zoo

25. února 2014  8:00 Robert Oppelt
Za fotografii krmení mláděte vzácného loríčka rudobradého získal cenu diváků Czech Press Foto. Prostřednictvím fotografií Tomáše Adamce čtenáři většiny novin a webů vidí trojskou zoo a její obyvatele.

Jak dlouho už fotíte zvířata?
V zoologické zahradě fotím čtvrtý rok. Myslím, že by mě dříve vůbec nenapadlo, že budu mít příležitost fotit zvířata každý den. Fotografie mě živí už okolo osmi let.

Je focení v zoo něčím specifické?
Tím, že si zvířata dělají, co chtějí. (smích) Focení v zoo je hodně podobné práci fotoreportéra, protože velká část fotografií má referovat o skutečnosti. Se zvířaty se ani moc nedomluvím a když nechtějí, nezmůžu nic. I když mi to kolegové moc nevěří, musím si často vystačit s podmínkami, jaké má každý běžný návštěvník zoo. Ke zvířatům mnohdy nelze vstoupit, musím respektovat jejich klid a oboustranně bezpečnou vzdálenost. A zatímco návštěvník dobrou fotku udělat může, já musím. Mou hlavní výhodou tak bývají zkušenosti a spolupráce s chovateli, kteří jsou skuteční profesionálové a vědí o svých svěřencích nejvíce. Hodně mi například pomáhají přilákat zvířata při focení různých kampaní, jako třeba billboardy, které můžete vidět v Praze.

Které zvíře se fotí nejlépe, nejhůře… které fotíte nejradši?
Snadněji se určitě fotí ta zvířata, která jsou aktivní větší část dne nebo ta, která mají zajímavé denní rituály. Proto nejde v určitý čas odejít s prázdnou od goril, žiraf, tučňáků a řady dalších. Naopak největší výzvou pro mě bývají zvířata, která moc světlo nevyhledávají. Nemám nějaké oblíbenější, baví mě fotit všechna zvířata. Zajímají mě zajímavé momenty jako narození mláďat, námluvy nebo vzájemné chování ve skupině. Ale někdy stačí "obyčejná" ryzí radost slůněte, které běží za samicí a mává přitom neobratně svým malým chobůtkem ze strany na stranu.

Fotogalerie

Jak dlouho čekáte na fotku nebo naopak je to víc o štěstí?
To je hodně různé. Některé fotky jsem si opravdu musel "vyčekat" a jindy pomohla kapka štěstí. Denních úkolů je ale tolik, že si nemohu dovolit trávit v pavilonu mnoho času. Proto mi tolik pomáhá komunikace s chovateli. Pokud ani to nestačí, musím se vrátit pro správnou fotku třeba i desetkrát, dokud to není ono. Na takové mládě orangutana sumaterského jsem si musel počkat několik týdnů, než ho samice Mawar přinesla ukázat trochu blíže.

Kolik už jste vyfotil fotek zvířat, dá se to nějak odhadnout?
Upřímně netuším. Asi by se to dalo nějak zprůměrovat, denně nafotím stovky fotografií.

Co může návštěvník udělat pro to, aby si ze zoo odnesl pěknou fotku?
Nejlepší je zvířata kromě focení také neustále sledovat - kdy jsou aktivní, kam chodí k návštěvníkům nejblíže nebo jaké mívají reakce. Učit se z každé situace, aby byl každý příště ještě lépe připravený.

Jak moc je fotografické vybavení podstatné pro dobrou fotku?
Důležité je hodně, ale nerozhoduje. Používám v Zoo Praha například špičkový 500mm objektiv, který mi mnohokrát pomohl udělat fotku i tam, kde nebyly vhodné podmínky. Mám k dispozici i malá záblesková světla. Ale například vloni úspěšná fotka loríčka rudobradého v soutěži Czech Press Photo vznikla bez těchto světel, se středně dlouhým teleobjektivem, z ruky a bez dlouhých příprav.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hrozí mi infarkt nebo mrtvice? Možností, jak si ověřit stav orgánů, v Česku přibývá

Ilustrační snímek
vydáno 14. října 2019  16:03

I když je pořád hodně lidí, kteří na své zdraví příliš nedbají, stále častěji přibývají možnosti, jak si nechat zkontrolovat své zdraví i jinde než v...  celý článek

Radotín i Modřany. Moderní budovy radnic připravuje několik městských částí v metropoli

Podoba nového sídla radnice v Radotíně.
vydáno 14. října 2019  14:58

Nové sídlo bude mít Praha 12 v Modřanech. To bude stát mezi ulicemi Generála Šišky a Písková, tedy v těsné blízkosti stávající radnice. „S vědomím všech...  celý článek

Špačci jsou letos mimořádně agresivní, lamentují vinaři

Ilustrační snímek
vydáno 14. října 2019  10:45

Řada moravských vinařů spí neklidně. Hrozny jim likvidují nenasytní ptáci. Někde zlikvidovali celou úrodu.  celý článek

Primátor a koloběžky. Jde o chytrý tah, tvrdí marketingový expert

Pražané umějí zaparkovat koloběžky i správně.
vydáno 14. října 2019  5:48

Další promyšlená hra o přízeň Pražanů je tady. Alespoň podle marketingového odborníka Roberta Němce, který si vzal na žádost deníku Metro na paškál...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám