metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián
psycholožka Iva Málková ze sdružení STop OBezitě | foto: STop OBezitě

Rozhovor: Novoroční hubnutí začíná. Čokolády se úplně nezbavujte

  9:00
Vyhecovali jste se k tomu, že od Nového roku shodíte nadbytečná kila? "Pokud se do hubnutí pustím, je třeba si dát reálná předsevzetí a cíle. Nejdůležitější je si uvědomit, zda není důvodem k hubnutí pouze novoroční předsevzetí s krátkodobým efektem,“ říká psycholožka Iva Málková ze sdružení STop OBezitě.

Zeptám se hodně s nadsázkou, proč nefunguje prostá rada „nežrat“?
Člověk, který zhubl, se nemůže chovat tak jako člověk, který nemá problémy s hubnutím. Musí se kontrolovat stále po celý život, ale kontrola musí být k žití. Člověk dělá jen to, co je mu příjemné nebo aspoň není nepříjemné. Musí tedy změnit životní styl tak, aby se mu zvýšila kvalita života. A k tomu patří dobré nutričně vyvážené jídlo a ne nejedení. K dobrému pocitu také patří pohyb. Ten totiž po nějaké době vytváří endorfiny zrovna tak jak čokoláda.

Která jídla by měli lidé snažící se zhubnout ihned vypustit z jídelníčku?Rozhodně nedáváme radu vypustit potraviny, které milujete, navždy z jídelníčku. Většina potravin s nevýhodným složením se dá nahradit potravinami nutričně lepšími a stejně dobrými. Učíme tedy hubnoucí si sestavit jídelníček tak, aby ochudili pouze buňky tukové, ale ne chuťové. A ty potraviny, které nahradit nejdou - například čokoláda - si občas do svého jídelníčku klidně zařaďte a bez pocitů viny vychutnejte.

A jak u těch zaměnitelných potravin?
Zjednodušeně, omezit potraviny bohaté zejména na nevhodné, zejména živočišné tuky a cukry a zvýšit konzumaci zeleniny, ryb a luštěnin. Jako zdroji bílkovin byste měli dávat přednost nízkoenergetickým mléčným výrobkům, rybám, drůbeži, libovým masům, vajíčku a rostlinným bílkovinám. Zdrojem sacharidů by mělo být celozrnné pečivo, vhodné přílohy, snídaňové ne moc přislazované cereálie, ovoce. Zelenina by měla být optimálně součástí každého pokrmu. Nezapomeňte denně vypít alespoň 1,5 litru neenergetických či nízkoenergetických nápojů. Měli byste jíst pravidelně a zachovávat hlavní pokrmy. Důležité je, aby tato změna byla k žití a to napořád.

Proč si předsevzetí zhubnout dávají hlavně ženyMuže snad kila navíc netrápí?
U mužů zatím kila společensky tolik nevadí. Co si však bohužel málokdo uvědomí, že muži umírají daleko více než ženy na infarkty a další nemoci právě díky těmto kilogramům, respektive díky nevhodnému rozložení tuku. U mužů se totiž tuk hromadí především na břiše – typické „mišelinky“, hovoří se o obezitě podobné jablku. Tento typ obezity má daleko větší rizika vzniku srdečně cévních onemocnění a cukrovky než typ ženský. Průměrný muž nebývá dostatečně motivován, aby začal jinak jíst a hýbat se. Zdravotní dopad si neuvědomuje. Zdravotní důvody jako motivace bohužel zafungují, až když už se nemoc dostaví. Muži, vezměte si centimetr a změřte si obvod pasu. Pokud Vám centimetr ukáže více než 102 centimetrech, ohrožují vás již kila navíc na zdraví a je čas s tím  něco dělat. U žen je zvýšené riziko na 88 centimetrech.

A co mají dělat kuřáci, kteří se bojí, že když přestanou, naberou pak na váze?
Strach je bohužel oprávněnýKouření díky nikotinu zpomaluje vyprazdňování žaludku, a tím prodlužuje pocit sytosti. Zrychluje i peristaltiku střev, čímž pomáhá proti zácpě. A navíc navozuje libé pocity. Stejně jako čokoláda či zákusky. V průměru se nabírá okolo 5 kil do roka. I přesto však zanechání kouření přináší velké zdravotní benefity. Od ledna pořádá STOB ve spolupráci s doktorkou Evou Králíkovou kurz určený všem lidem, kteří chtějí přestat kouřit a zároveň nechtějí nabrat kila, případně zhubnout a naučit se zdravému životnímu stylu a to natrvalo.

Komentáře

Hlavní zprávy

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek