metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 2 °C

Neděle, 26. ledna 2020. Svátek má Zora.
Nevo Shirazi.
Další 3 fotografie v galerii
Nevo Shirazi. | foto: ArchivMetro.cz

Žid, či Arab? My to neřešíme, říká hiphopový DJ Nevo Shirazi

27. května 2016  14:46 Aleš Mečíř Metro.cz
Tvář izraelského Jeruzaléma se snaží proměňovat iniciativa Doloreskateboarding, která se kromě skejtu věnuje i street artu, filmu a hudbě. Čtveřice Lior, Itamar, Nevo a Gabriel v rámci festivalu Dny Jeruzaléma v Holešovicích představí skateové umění na U-rampě a povedou graffiti workshop.

Kdy na skateboarding?

Dny Jeruzaléma se konají do neděle v areálu Tiskárny na Vzduchu u vstupu do Stromovky v Holešovicích.

  • Pátek: koncert DJ Flow Nevo (22:00 – 1:00)
  • Sobota: Skateboard Exhibition Demo (15:00 – 17:00) - přednáška Skatelife JLM Lecture (17:00 – 18:00)
  • Neděle: Skateři z Jeruzaléma na Stalinu (14:00 – 15:30) - Promítání filmu We Lost It (u Stalina, 21:30 – 22:00)

Nevo Shirazi, který odpověděl deníku Metro na několik otázek, je na jeruzalémské skateboardové scéně známý jako hiphopový DJ, beatboxer a performer. V pátek večer se v Tiskárně na Vzduchu představí jako DJ Flow Nevo.

Jak byste představil jeruzalémskou skejtovou scénu?
Je malá, ostatně jako naše země, jsme jako rodina. Všichni se navzájem známe a táhneme za jeden provaz. Dobré je, že stále rosteme.

Když se u nás zmíní Izrael, každému hned naskočí problematické soužití Židů a Arabů. Ale vy v Doloreskateboarding to evidentně neřešíte...
Rozhodně to nebyl plán, spíš to vychází z našeho přístupu k životu a skateboardingu. Lidi jsou jen lidi. Skejtujeme společně, politici ať si klidně bojují. Když jezdíme na skejtu, tak opravdu není podstatné, odkud kdo pochází. Jde hlavně o to, že je to naše společná záliba.

Sami se také zapojujete do dění v Jeruzalémě, pořádáte kurzy skateboardingu pro děti a dospělé, dokonce i soutěže. Máte podporu od úřadů?
Jen minimální. Potřebovali bychom pomoct, pochopitelně i po finanční stránce. Dříve se ale úřady podílely na stavbě skateparků rozesetých po celé zemi.

Fotogalerie

Takže jezdíte hlavně tam?
Je to tak půl na půl, snažíme se totiž uchovat i ježdění v ulicích, to je důležité. V centru Jeruzaléma máme několik hodně oblíbených míst.

Ke skateboardové scéně patří i graffiti. Dalo by se očekávat, že v Izraeli bude mít i politický či sociální aspekt. Vyjadřujete se takto i k dění kolem sebe?
Jde hlavně o uměleckou stránku. Ale při bližším pohledu můžete objevit i nějaké vzkazy, které míří mimo sféru umění. Ale nejde o nic jednoznačného, každý si to musí rozklíčovat po svém.

Komentáře

Hlavní zprávy

Mezi Prahou a Dobříší možná přestěhují zastávky do obcí

Ze zastávky Řitka, hlavní silnice je výjezd příliš krátký.
vydáno 25. ledna 2020  5:53

D4 je jedinou tuzemskou dálnicí, u níž už čtyři roky protizákonně stavějí autobusy. Jiné řešení zatím neexistuje.  celý článek

Na Černém Mostě si můžete zalézt v ledu

Aneta Loužecká
vydáno 24. ledna 2020  16:14

Máte rádi adrenalin? Pokud ano, tak lze již od zítřka doporučit 10 metrů vysokou ledovou stěnu, kterou postavili před Centrem Černý Most. Své ledolezecké...  celý článek

Dvojnásobný ministr Karel Havlíček může oprášit morseovku

Budova dnešního ministerstva dopravy se pro veřejnost otevře poprvé od sametové
vydáno 24. ledna 2020  12:58

Někteří ministři a ministryně ve své nové kanceláři nestačí vybalit z aktovky ani rodinnou fotku a už zase odcházejí. Jejich životnost se totiž v...  celý článek

Holí všude. U domu ztraceného chlapce, v nákupáku i v pasáži

Kolem holičství v pasáži mohou lidé chodit z obou stran.
vydáno 24. ledna 2020  5:51

Pánských holičství alias barber shopů vzniká v Praze pomalu více než kaváren. Sídlí i na zvláštních místech.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám