metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Úterý, 22. ledna 2019. Svátek má Slavomír.
Ennio Morricone
Ennio Morricone | foto: ČTK

Rozhovor: Obecní dům je překrásné místo, říká hudební génius Morricone

17. prosince 2014  7:00 Petr Holeček Metro.cz
„Do Prahy se budu vždy rád vracet,“ řekl Metru slavný skladatel Ennio Morricone. Pražské vystoupení slavného italského génia se blíží. Koncert, který se uskuteční 12. února v O2 areně, bude jednou z posledních možností, jak vidět Morriconeho na pódiu. Jedná se totiž o akci z jeho ohlášené poslední světové tour.

Praha vás naposledy přijala nadšeně. Jak se sem těšíte, máte rád Prahu jako takovou?
Mám na vaše město jen dobré vzpomínky. Jezdím do Prahy velmi často, protože velmi často spolupracuji s­ Českým národním symfonickým orchestrem. S celým orchestrem také odehraji koncert v Praze. Pokud bych měl sdělit některou konkrétní vzpomínku, tak je to na koncerty v Obecním domě. To je překrásné místo.

Jak moc takové místo ovlivní orchestr a celý průběh koncertu?
Víte, snažím se vždy na maximum soustředit na svou hudbu, a ne na okolí. Je pro mě hlavní, a také to je zodpovědnost, aby byl koncert co nejvíce kvalitní a všechny skladby byly odehrány co nejpřesněji. Navíc vždy hrajeme v pěkném prostředí. Není tedy pro mě důležité, jak prostor vypadá. Co naopak důležité je, aby v místě byla dobrá akustika.

Je to vaše poslední turné, ale nevypadá to, že jste u­ konce se silami. Opravdu už žádné koncerty?
Já vím, že nikdy neříkej nikdy. Ale naplánovali jsme turné po celém světě a myslím, že v takovém rozsahu již nebudeme vystupovat. Do Prahy se budu vždy rád vracet a­ budu rád dál spolupracovat s českým orchestrem.

Ovlivnil jste filmovou hudbu. Jaký film se svou hudbou máte nejraději?
Nemám rád říkat, která hudba, již jsem udělal, je lepší a která horší. Nikdy bych žádnou nepřepsal. Stojím si za svými skladbami. Myslím, že každá má svoje a ­je také vytvořena k určitému obrazu, k ­určité emoci. Má co sdělit. Kdybych teď hodnotil, která je lepší a která zase horší, urazil bych přece všechny, kteří na filmu spolupracovali.

Kdybyste mohl vrátit čas a­ uměl se přenést do nějakého okamžiku, který by to byl
Nerad se vracím do minulosti. Věřím, že čas má plynout, jak má, a není třeba nic uspěchat. Vždy jsem toto uctíval i během své práce. Lidé se mě často ptají, jak je možné, že jsme zvládl komponovat tolik hudby. Existují totiž roky, kdy jsem dělal hudbu k­ až třinácti různým filmům. To bylo nejplodnější období. Skladba je pro mě vášeň. Tak snad, že bych se vrátil do té doby?

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Dalo se úniku plynu z rolby předejít?

Hasiči a záchranáři zasahovali na zimním stadionu v pražských Holešovicích, kde...
vydáno 21. ledna 2019  5:56

Únik oxidu uhelnatého z rolby holešovického stadionu se stále vyšetřuje. Led tu už žehlí náhradnice na elektřinu.  celý článek

Dřív měli singles na 2+kk, teď uškudlí sotva na garsonku

Bydlení (ilustrační foto)
vydáno 20. ledna 2019  12:20

Většina Čechů chce bydlet ve vlastním. Problémem je, že jenom někdo na to má.  celý článek

Lítačku můžete také vyhrát

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)
vydáno 20. ledna 2019  5:54

Chcete mít roční kupon na MHD úplně zadarmo? Až do konce ledna jej můžete zkusit vyhrát. Organizátor dopravy Ropid totiž ve spolupráci se společností Visa...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám