metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 27 °C

Pondělí 16. května 2022. Svátek má Přemysl
Detektiv Petr Kafka nechtěl ukázat svou tvář, protože občas pracuje i v utajení. | foto: Praha.eu

Rozhovor: Podvodníci přicházejí s absurdními příběhy, říká detektiv

  8:00
Detektivy známe hlavně ty policejní, případně i soukromá očka. Své vyšetřovatele mají ale také pojišťovny. "Naším hlavním úkolem je nasbírat důkazy, aby pojišťovna obhájila své podezření v případě pojistných podvodů," vysvětluje své poslání vedoucí Týmu odhalování a vyšetřování podvodů z České pojišťovny Petr Kafka.

Když se řekne detektiv, mnoho lidí si představí vyšetřovatele z televizních seriálů a filmů. Vypadá tak i práce detektiva pojišťovny?
Práce detektiva v pojišťovně je velmi podobná práci vyšetřovatele u policie. Většinu času tráví detektiv tím, že shromažďuje podklady a informace, které následně pojišťovna využívá ve svém vyšetřování. Jinými slovy detektiv sbírá podklady proto, aby pojišťovna obhájila své stanovisko v případech, kdy má podezření, že došlo k pojistnému podvodu. V seriálech či filmech je ale práce detektivů obecně vždycky trochu romantizovaná.

Jaké zkušenosti musí člověk mít, aby takovouto práci mohl dělat?
Pro práci detektiva jsou klíčové předchozí zkušenosti a dobrá znalost problematiky a prostředí. Ideálním se z tohoto pohledu jeví bývalý vyšetřovatel či operativec z řad policie, co má tak deset až patnáct let zkušeností. Pokud člověk takové zkušenosti přímo nemá, ale je jinak schopný, může fungovat třeba jako analytik na přímé podpoře interního vyšetřování pojišťovny.

Dokáže vás ještě překvapit vynalézavost lidí, když chtějí udělat nějaký pojistný podvod, nebo už jste zvyklí na ledasco?
Lidé mohou v zásadě překvapit vždy a také překvapují. Zvyknout si na hloupost nebo vynalézavost lidí v zásadě nejde. Když mluvím o hlouposti, obvykle nás překvapují podvodníci, kteří se pojistného podvodu dopouštějí poprvé. Tehdy se snaží průběh pojistné události napasovat na pojistné podmínky. A kombinují tak složitě, že je výsledek obvykle absurdní. Druhým případem jsou recidivisté, kteří dokážou překvapit svou vynalézavostí.

Jakých podvodů se Češi nejčastěji dopouštějí?
Jednoznačně dominují ty, které se týkají motorových vozidel. Jde třeba o fingování dopravní nehody, která se ve skutečnosti nestala tak, jak ji účastník popíše.

Jak se v krizových letech navýšil počet pojistných podvodů?
Období krize představuje pro pojišťovny období, kdy se setkáváme s narůstajícími počty odhalených pojistných podvodů - a to jak počtem případů, tak objemem uchráněných finančních prostředků. Jde o nárůst v řádech mnohdy i několika desítek procent. Více pokusů o podvody zaznamenáváme u jednotlivců, ale i u firem. Ty se nezdráhají uchýlit k podvodům v milionových částkách.

Kuriozní případy

Jen Česká pojišťovna v loňském roce odhalila podvody za 422 milionů korun. Vynalézavost lidí mnohdy nezná mezí. Pojišťovny tak občas řeší případy, které jsou až úsměvné.

  • Klient z Prahy nahlásil České pojišťovně úraz, který se mu stal při kopané – při hře po úderu do nohy údajně došlo k naštípnutí patní kosti. Amatérskému fotbalistovi tak bylo v souladu s jeho pojistnou smlouvou vyplaceno za úraz téměř 80 tisíc korun.
  • Detektivové však zjistili, že se pojištěný v době, kdy měla probíhat intenzivní léčba zranění, účastnil přeborových utkání v kopané a v jednom ze zápasů dal dokonce gól. Z kontroly revizního lékaře pak vyplynulo, že patní kost hráče je naprosto bez traumatologických změn. Pojištěný musel vrátit pojistné plnění a další dohru bude mít celá záležitost ještě u soudu.
  • Mezi nejčastější úrazy, které se klientům nikdy nestaly, a přesto je nahlásili, patří zhmožděniny měkkých tkání, podvrtnutí kotníků nebo kolen a také spáleniny.
  • Mladý muž si koupil drahého papouška v ceně 80 tisíc korun. Po týdnu od koupě ale pták uhynul, údajně na frakturu lebky.
  • Vykutáleného chovatele ovšem napadlo, jak si vzniklou finanční újmu kompenzovat. Domluvil se s kamarádem – majitelem rotvajlera. Škodu pak nahlásil ze svého odpovědnostního pojištění právě majitel psa. Ten prý sekl packou po kleci s papouškem, která spadla, a následkem toho si pták přivodil smrtelné zranění. Jako důkazy klient předkládal veterinární zprávu i pádem poškozenou klec.
  • Detektivům se však celá záležitost zdála od začátku dost podezřelá. Na tak velkého papouška byla totiž klec až nezvykle malá a nehrály ani další skutečnosti. Diskutabilní byl i původ papouška, protože předložené pořizovací doklady byly nevěrohodné. Pod tlakem důkazů nakonec dotyčný přiznal, že si celou záležitost vymyslel. Pojistného plnění se samozřejmě nedočkal.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek

Komerční sdělení

Snapbacks liga amerického fotbalu se vrací na Bazaly

vydáno 16. května 2022

ISMM Ostrava Steelers v rámci 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu přivítají na Bazalech Brno Alligators. Dohrávku kola nejvyšší ligy odvysílá 22....  celý článek

Komerční sdělení

Atletický Memoriál Augustina Rebce v Mělníku připomene hrdinného odbojáře

vydáno 16. května 2022

Město na soutoku Labe s Vltavou ožije ve středu 18. května sportem. Po osmé se totiž na mělnickou atletickou umělou dráhu pod Tyršovým domem vydají...  celý článek