metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek
Detektiv Petr Kafka nechtěl ukázat svou tvář, protože občas pracuje i v utajení. | foto: Praha.eu

Rozhovor: Podvodníci přicházejí s absurdními příběhy, říká detektiv

  8:00
Detektivy známe hlavně ty policejní, případně i soukromá očka. Své vyšetřovatele mají ale také pojišťovny. "Naším hlavním úkolem je nasbírat důkazy, aby pojišťovna obhájila své podezření v případě pojistných podvodů," vysvětluje své poslání vedoucí Týmu odhalování a vyšetřování podvodů z České pojišťovny Petr Kafka.

Když se řekne detektiv, mnoho lidí si představí vyšetřovatele z televizních seriálů a filmů. Vypadá tak i práce detektiva pojišťovny?
Práce detektiva v pojišťovně je velmi podobná práci vyšetřovatele u policie. Většinu času tráví detektiv tím, že shromažďuje podklady a informace, které následně pojišťovna využívá ve svém vyšetřování. Jinými slovy detektiv sbírá podklady proto, aby pojišťovna obhájila své stanovisko v případech, kdy má podezření, že došlo k pojistnému podvodu. V seriálech či filmech je ale práce detektivů obecně vždycky trochu romantizovaná.

Jaké zkušenosti musí člověk mít, aby takovouto práci mohl dělat?
Pro práci detektiva jsou klíčové předchozí zkušenosti a dobrá znalost problematiky a prostředí. Ideálním se z tohoto pohledu jeví bývalý vyšetřovatel či operativec z řad policie, co má tak deset až patnáct let zkušeností. Pokud člověk takové zkušenosti přímo nemá, ale je jinak schopný, může fungovat třeba jako analytik na přímé podpoře interního vyšetřování pojišťovny.

Dokáže vás ještě překvapit vynalézavost lidí, když chtějí udělat nějaký pojistný podvod, nebo už jste zvyklí na ledasco?
Lidé mohou v zásadě překvapit vždy a také překvapují. Zvyknout si na hloupost nebo vynalézavost lidí v zásadě nejde. Když mluvím o hlouposti, obvykle nás překvapují podvodníci, kteří se pojistného podvodu dopouštějí poprvé. Tehdy se snaží průběh pojistné události napasovat na pojistné podmínky. A kombinují tak složitě, že je výsledek obvykle absurdní. Druhým případem jsou recidivisté, kteří dokážou překvapit svou vynalézavostí.

Jakých podvodů se Češi nejčastěji dopouštějí?
Jednoznačně dominují ty, které se týkají motorových vozidel. Jde třeba o fingování dopravní nehody, která se ve skutečnosti nestala tak, jak ji účastník popíše.

Jak se v krizových letech navýšil počet pojistných podvodů?
Období krize představuje pro pojišťovny období, kdy se setkáváme s narůstajícími počty odhalených pojistných podvodů - a to jak počtem případů, tak objemem uchráněných finančních prostředků. Jde o nárůst v řádech mnohdy i několika desítek procent. Více pokusů o podvody zaznamenáváme u jednotlivců, ale i u firem. Ty se nezdráhají uchýlit k podvodům v milionových částkách.

Kuriozní případy

Jen Česká pojišťovna v loňském roce odhalila podvody za 422 milionů korun. Vynalézavost lidí mnohdy nezná mezí. Pojišťovny tak občas řeší případy, které jsou až úsměvné.

  • Klient z Prahy nahlásil České pojišťovně úraz, který se mu stal při kopané – při hře po úderu do nohy údajně došlo k naštípnutí patní kosti. Amatérskému fotbalistovi tak bylo v souladu s jeho pojistnou smlouvou vyplaceno za úraz téměř 80 tisíc korun.
  • Detektivové však zjistili, že se pojištěný v době, kdy měla probíhat intenzivní léčba zranění, účastnil přeborových utkání v kopané a v jednom ze zápasů dal dokonce gól. Z kontroly revizního lékaře pak vyplynulo, že patní kost hráče je naprosto bez traumatologických změn. Pojištěný musel vrátit pojistné plnění a další dohru bude mít celá záležitost ještě u soudu.
  • Mezi nejčastější úrazy, které se klientům nikdy nestaly, a přesto je nahlásili, patří zhmožděniny měkkých tkání, podvrtnutí kotníků nebo kolen a také spáleniny.
  • Mladý muž si koupil drahého papouška v ceně 80 tisíc korun. Po týdnu od koupě ale pták uhynul, údajně na frakturu lebky.
  • Vykutáleného chovatele ovšem napadlo, jak si vzniklou finanční újmu kompenzovat. Domluvil se s kamarádem – majitelem rotvajlera. Škodu pak nahlásil ze svého odpovědnostního pojištění právě majitel psa. Ten prý sekl packou po kleci s papouškem, která spadla, a následkem toho si pták přivodil smrtelné zranění. Jako důkazy klient předkládal veterinární zprávu i pádem poškozenou klec.
  • Detektivům se však celá záležitost zdála od začátku dost podezřelá. Na tak velkého papouška byla totiž klec až nezvykle malá a nehrály ani další skutečnosti. Diskutabilní byl i původ papouška, protože předložené pořizovací doklady byly nevěrohodné. Pod tlakem důkazů nakonec dotyčný přiznal, že si celou záležitost vymyslel. Pojistného plnění se samozřejmě nedočkal.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hovoríte po engliš? Češi nejsou žádní lingvisté, někteří politici obzvláště

vydáno 25. dubna 2024  5:16

S výukou jazyků to nebylo po roce 1989 snadné. Ruštinářů bylo jako psů, na západní jazyky se někde přeškolovali také učitelé, kteří měli problém i s...  celý článek

Česko nalezlo novou drogu. Jmenuje se workoholismus a je hodně rozšířená

vydáno 25. dubna 2024  10:51

Závislost na práci jako nový fenomén? Upracovat se k zbláznění není pro některé lidi žádný problém. Ne každý je v tom ale vlastní vinou.  celý článek

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek