metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek

Rozhovor: Podvody se děly už před bitcoiny, říká jejich propagátor

  8:00
Jednou z výhod virtuální měny je anonymita a rychlost, s jakou se peněžní transfery uskutečňují. Nevýhodou bitcoinů je pak nestálost kurzu. „Například po mě budete chtít tisícikorunu, já vám místo ní dám bitcoiny a vy je pak za dva dny směníte za koruny. Může to být 1200 korun, ale i osm set,“ říká investor a ředitel pro strategický rozvoj Vysoké školy manažerské informatiky, ekonomiky a práva Martin Stránský.
Bitcoiny jsou geniální vynález, říká Martin Stránský | foto: Metro.cz

Co je důvodem těch výkyvů?
To kdybych věděl, to by byla pěkná věc. Nikdo to neví. Můj názor, který jsem přebral od člověka – ekonoma je ten, že bitcoin, který vznikl v Americe, byť odtud musel emigrovat, je psychologicky spjatý s dolarem. A tím, že posiluje dolar, klesá cena bitcoinu. Když si odmyslíte bitcoin a podíváte se třeba na ropu, tak posiluje dolar, klesá cena ropy. Oslabuje dolar, cena ropy roste. Čili může to tím být. Další věc je, že spousta lidí si vzala třeba úvěry na těžební farmy. Jsou pod tlakem, musí prodávat, musí splácet. Takže přicházejí stále nové bitcoiny.

Spousta lidí smysl a fungování této měny nechápe a označují ji za „obskurní“. Dotýká se vás to nějak?
Ne. Každý je strůjcem svého štěstí, každý si může vybrat, to je ta krása demokracie. Já si to nemyslím. Já si myslím, že ta vlastní myšlenka a systém té měny, které do hloubky tolik nerozumím, protože nejsem ajťák, je geniální.

Nemůže to být i tím, že nad bitcoiny nemá nikdo kontrolu, ani vlády, ani centrální banky?
To je správná věc, ano, nemá. Je to decentralizovaný systém na principu Peer to Peer sítě. Jen ti samotní účastníci v síti se podílejí na vytváření hodnoty.

Jak to jde dohromady s legálností bitcoinů?
My jsme postavili celou naši společnost na tom, abychom svět virtuálních měn přiblížili normálním lidem, ne těm, kteří hledají nějaká zákoutí, ale to je s jakoukoliv jinou měnou. Chceme to otevřít komukoliv. Když se odprostíte od tohoto balastu, tak zjistíte, že jde o velmi zajímavou, špičkovou technologii. Třeba měl jsem dceru přes prázdniny v Londýně, hned si zjistila, kde je další oboustranný bitcoin automat pro případ, že by se něco stalo. Já bych ji tady v Praze vložil peníze, za čtvrt hodiny je má v Londýně.

A to je rychlejší, než třeba přes Western Union, nebo bankovním převodem?
Tak to určitě. U bank zaberou přeshraniční převody určitě 24 hodin a Western Union? Zkuste se podívat na poplatky.

Říkal jste, že byste rád bitconiny dostal mezi lidi. Komu se to tedy vyplatí?
Cestujete hodně?

Už to není, co to bývalo...
Kdybyste hodně cestoval, uzavřel byste s námi smlouvu, měl byste bitcoinový účet, ke kterému vám vystavíme kartu, akceptovanou po celém světě. Vždy dojde ke směně do fiat měny. Jste třeba těžař a natěžil jste si tisíc bitcoinů. Máte je u sebe a téměř s nimi nic teď dělat nemůžete. Co my vytváříme je takový nástroj, jako je internetové bankovnictví. Přihlásíte se do něj, zadáte příkaz. Zapomeňte teď na běžné peníze. Máte bitcoiny, vložíte si je u nás a my vám je pojistíme, například aby je nikdo neukradl – nikoliv proti těm výkyvům kurzů. Máte majetek v bitcoinech se kterými chcete něco platit. Jste třeba někde v cizině, máte k tomu klasickou kreditní kartu, berete si tisíc korun, já vám tedy v hodnotě tisíc korun plus nějaká naše marže odprodám pozici vašich bitcoinu, a vy si zaplatíte, kde co chcete.

Jste spokojen s tempem rozvoje provozoven u nás, co akceptují platby v bitcoinu?
Myslím si, že je to trochu PR. Samozřejmě, čím více uživatelů, tím lépe. Ale mně trošku na tom nesedí ta volatilita kurzu – to se ale jednoho dne ustálí.

Proč věříte, že by se kurz měl ustálit?
Protože do toho investuji.

Nemáte obavy z možné devalvace?
V podstatě bitcoin je deflační měna z principu, protože jejich množství je omezené. V celé síti můžete vytěžit maximálně 21 milionů bitcoinů. Tedy je-li něčeho málo, hodnota toho by měla růst. To je základní ekonomická poučka.

Došlo však už také ke krachu bitcoinové burzy...’
To byl Mt. Gox. V době, kdy se toto stalo, tak mi volali lidé a říkali: Tak končíš, viď, když teď ten Mt. Gox spadnul? Já se nadechl a řekl ne, naopak je to neuvěřitelná příležitost tuto společnost nahradit. Podle mého názoru oni ani nic neukradli, zničil je jejich vlastní úspěch. Podívejte, já jsem poprvé bitcoin viděl v roce 2010, kdy jsem se dostal na jejich stránky, a hodnota bitcoinu tehdy byla tři dolary. Představte si, že je vám 23 let, otevřete si takovou webovou stránku, a první měsíc prodáte za tisíc dolarů. Druhý měsíce za deset tisíc. Pak za milion. Pak měli dokonce denní obrat přes miliardu korun, což nemá pražská burza. Podle mě nezvládli vnitřní procesy – potvrzování transakcí, controlling... takže zničil je jejich vlastní úspěch. Takže těm lidem, co mi volali, jsem řekl, že je to v pořádku, a že bych si hrozně přál, aby v Česku vznikla globální světová firma, která je nahradí.

Ale ta by asi neměla být tak úspěšná...
Já bych chtěl, aby byla ještě úspěšnější.

Mluví se o tom, že bitcoiny jsou skvělý nástroj pro různé podloudné transakce, šedou ekonomiku, protože možnosti sledovat toky bitcoinů jsou značně omezené?
Odpovím takto: do roku 2009, než bitcoin vznikl, nebyla snad šedá ekonomika? Nepáchala se trestná činnost? Všechno se to dělo. Já si myslím, že je to nesmysl. Kdybyste znal smysl toho fungování, tak každá transakce je dohledatelná. Jediná věc, která dohledatelná není, kterou my naším systémem odstraňujeme, je, že když máte peněženku, není k ní přiřazeno jméno. Jinak ale všichni účastníci sítě mají přehled o všech transakcích, které se kdy staly. Jen k těm jednotlivým číslům nejsou žádná jména. Mě ale osobně by vůbec nevadilo se k tomu účtu přiznat. Všechno se to vyvíjí a někam se to posune.

A jak moc snadné - nebo složité - je někomu ukrást bitcoiny z něčího účtu?
De facto byste musel té protistraně odevzdat své heslo. Je to na stejném principu, jako je internetové bankovnictví. To je také téměř nedobytná záležitost. Když vám někdo to heslo zcizí nebo se k němu dostane způsoby, jakými se to dělá, tak vám také vybílí účet.

Takže si to shrňme, jaké jsou nevýhody a výhody? U bitcoinových transakcí nejsou žádné poplatky...
Téměř žádné. Jsou zanedbatelné. Pak je tu rychlý přeshraniční transfer v řádech minut.

Ale pak je tu ta nestálost kurzu...
Může to být nevýhoda, ale i výhoda. Je-li něco kolísavého, tak pro investora – spekulanta - to je zajímavá investiční příležitost.

Bitcoiny v Česku

Martin Stránský obchoduje s virtuální měnou, působí též na soukromé vysoké škole, která zatím jako jediná v ČR umožňuje uhradit školné bitcoiny.

  • Stránského společnost provozuje v Česku zatím tři obousměrné bitcoin automaty (dva v Praze, jeden v Brně), které umožňují bitcoiny nejen nakupovat, ale získat i hotovost prodejem svých bitcoinů.
  • Nakoupit lze jen bitcoiny v hodnotě 25 tisíc korun. Je to dáno i tím, že celosvětové množství bitcoinů je omezené na 21 milionů kusů.
  • Platby v bitcoinech u nás přijímají převážně internetoví obchodníci, platit s nimi už ale lze i v některých kamenných provozovnách.
  • Současná hodnota bitcoinu je kolem 350 dolarů. Pokud tedy třeba pivo stojí 40 korun, z účtu se vám po platbě odečte zhruba 0,0052 bitcoinu.
  • Autor této měny, která se objevila po roce 2008, není zcela znám. Platidlo je nezávislé na oficiálních institucích, složitá vystopovatelnost toků z něj také dělá ideální prostředek pro nelegální transakce.

 

Autor: Tomáš Belica Metro.cz

Hlavní zprávy

Česko nalezlo novou drogu. Jmenuje se workoholismus a je hodně rozšířená

vydáno 25. dubna 2024  10:51

Závislost na práci jako nový fenomén? Upracovat se k zbláznění není pro některé lidi žádný problém. Ne každý je v tom ale vlastní vinou.  celý článek

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Hovoríte po engliš? Češi nejsou žádní lingvisté, někteří politici obzvláště

vydáno 25. dubna 2024  5:16

S výukou jazyků to nebylo po roce 1989 snadné. Ruštinářů bylo jako psů, na západní jazyky se někde přeškolovali také učitelé, kteří měli problém i s...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek