metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Sobota 3. června 2023. Svátek má Tamara
Tomáš Hudeček | foto: ČTK

Rozhovor: Pokud bych nebyl přesvědčen o své nevině, tak bych o křeslo primátora neusiloval

  6:00
Primátor Tomáš Hudeček čelí obvinění v kauze Opencard. Přesto se rozhodl kandidovat v podzimních komunálních volbách a je lídrem TOP 09 v Praze. „Nedokážu si představit, že by soud rozhodl v můj neprospěch,“ odpovídá na otázku, co by udělal, pokud se stane primátorem a bude obžalován.

Jste obviněný v kauze Opencard a přesto jste se rozhodl, že budete předvolebním lídrem pražské TOP 09 a budete usilovat o místo primátora. Nevidíte v tom rozpor?
Zdravý rozum velí, že mé obvinění je absurdní. Do roku 2011 se za Opencard utratilo 1,3 miliardy korun a za mého vedení se za kartu platí v podstatě jen udržovací poplatek a celá situace je stabilizována. Trestný čin je nazván úmyslné zvýhodnění firmy  Haguess a já jsem rozhodně nikoho nezvýhodňoval. Já jen čekám na to, až se na kauzu podívá někdo rozumný. Připadá mi podivné, že to trvá dva roky. Nebyl-li bych absolutně přesvědčen o své nevině, tak bych se samozřejmě zachoval jinak.

Co se stane, když budete obžalovaný a stanete se primátorem?
Jestli má být soud, ať je co nejdřív. Nedokážu si představit, že by rozhodl v můj neprospěch.

Opencard stála již 1,3 miliardy. Co s ní bude dál?
Projekt Opencard je nyní přímo v mé kompetenci a vidím, jakým vývojem prošel. V roce 2011 město nevlastnilo vůbec nic a muselo nakupovat každou sebemenší službičku, software i hardware, od dodavatele. Dnes městu patří téměř vše kromě servisu systému a koupě licencí. Projekt tedy jede dál, karta bude normálně fungovat. Od určité chvíle, možná na konci, možná na začátku roku přejdeme na jiný systém, Pražané to ale nikterak nepocítí.

Další ze smluv, které jste měnili v nedávné době, je ukončení smlouvy se společností Taiko o pořádání trhů na Staroměstském náměstí. Proč dostala firma padáka?
Je to naše průběžné vypořádávání se s minulostí, je dobré vnímat ten průběhový čas: vypořádávání, nelze se odstřihnout od minulosti ze dne na den, a v rámci tohoto vypořádávání je také očišťování od různých smluv. Jsou buď předražené, hodně za ně platíme, spousta nájmů v našich prostorách je naopak významně podhodnocených. Jiné jsou smlouvy na dlouhou dobu, které potírají konkurenci, což je případ Taiko. Tato smlouva je přitom natolik podivná, že i výpovědní lhůta je dva roky.

Budete v té věci podávat trestní oznámení?
Bohužel, není na co podat trestní oznámení. To je další věc, která nás trápí. Naprostá většina úkonů, které město dělalo, byla delegována na úředníky. To je podle dnešních zákonů nezákonné, ale tenkrát se to tak dělalo. Podpis bývalých primátorů najdete pod minimem smluv. A pokud byla smlouva schválenou zastupitelstvem či městskou radou, neposkytuje potenciál pro podání trestního oznámení.

Tedy nikdo nenese vinu za nevýhodné smlouvy?
Ano, protože škoda městu se dá obtížně prokázat. Přesto s policií spolupracujeme, téměř každý den je tu nějaký policejní útvar, který zkoumá mnohé materiály a sem tam se z toho něco dotáhne k podání obvinění.

Vy jste předvolební kampaň rozjeli oficiálně úterý 9. září, ale podle opozice už dříve. A to osvětovou kampaní „Víte, že“, která jde z rozpočtu celého města...
Primátorem jsem rok a dva měsíce a cokoli udělám, může být vlastně bráno jako předvolební kampaň.

Ano, ale kampaň „Víte, že“ se objevila dva měsíce před volbami.
Bylo to k ročnímu fungování nové rady města. Ale dodám podstatnou věc: celkové náklady na prezentaci magistrátu za primátora Béma byly kolem 90 milionů, za primátora Svobody to bylo kolem 60 milionů korun a my máme vyčleněno dva miliony korun. Nemyslím si, že letáky za 350 tisíc korun odpovídají mediální bouři, která se kvůli tomu rozvířila.

V poslední době se také probírá plat ředitele Institutu plánování a rozvoje Tomáše Ctibora, kterému jste nedávno přiklepli 120 tisíc měsíčně. Není to trochu moc?
Pan Ctibor vede příspěvkovou organizaci s 200 zaměstnanci a rozpočtem 450 milionů korun a je to stěžejní organizace pro rozvoj města. Její ředitel má termínovanou, dvouletou manažerskou smlouvu a na účet mu přijde 80 tisíc čistého. V soukromé sféře by takový ředitel měl, troufnu si říct, minimálně pětinásobek. Dosud měl plat 70 tisíc a řediteli takové organizace posílat na účet 50 tisíc čistého měsíčně je z říše nesmyslů.

Poslední otázka: s kým, pokud uspějete, nebudete vládnout?
Naším cílem je být určující složkou pro tvorbu koalice tak, abychom nepřišli o možnost rozhodovat jako v roce 2010 (TOP09 volby v Praze vyhrála, vznikla však koalice ODS+ČSSD - pozn. red.) Dveře ostatním politickým stranám jsou otevřené s výjimkou extrémistických stran, v Praze mám na mysli KSČM.

Co hnutí ANO? Vaši straničtí šéfové Babiš a Schwarzenberg se zrovna v lásce nemají.
ANO, lidovci a ČSSD jsou na vládní úrovni naši oponenti, na té regionální těžko soudit.

Komentáře

Hlavní zprávy

Arnie is back! Netflixovská hitovka FUBAR je rutinní komedie s občasnou akcí

Strážce streamu
vydáno 2. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jean-Claude Van Damme je na seriálovém poli sebeparodický Van Johnson, Sylvester Stallone je chlapácký Král Tulsy a Arnold Schwarzenegger má teď svůj...  celý článek

V holubníku jsou obydlené zatím jen čtyři „ložnice“. Vajíčka tu z hnízd odebírají pravidelně

vydáno 2. června 2023  5:52

„Tohle je umělé a tohle teplé je pravé,“ ukazuje mi dvě vajíčka Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. Ta pomáhá Záchranné stanici hl. m. Prahy se...  celý článek

Komerční sdělení

Blades se představí v tv zápase Snapbacks ligy proti Bratislavě Monarchs

vydáno 2. června 2023

Na městském stadionu v Ústí nad Labem přivítají v rámci 8. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu domácí hráči Blades soupeře z Bratislavy. Zápas od 16:10...  celý článek

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek