metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 16 °C

Neděle, 13. června 2021. Svátek má Antonín.
Copak se asi ještě najde pod Karlovým mostem? | foto: MHMP/Kapr Divers

Rozhovor: Potápěčská archeologie je u nás v podstatě v plenkách, říká Petr Slezák

  9:18
O víkendu propátrali potápěči dno Vltavy pod první obloukem Karlova mostu. Největší překážkou takových výzkumů je podle potápěče Petra Slezáka špatná viditelnost pod hladinou, přesto se jim podařilo najít leccos zajímavého.

Je práce ve Vltavě pod Karlovým mostem nějak výjimečná?
Specifikem práce ve Vltavě v lednu je nízká teplota vody a většinou špatná viditelnost. V úvahu musíme brát i fakt, že se mnohdy pohybujeme v plavební dráze lodí.

Je pod hladinou něco vidět? Hledáte spíš očima, nebo po hmatu?
Viditelnost je obecně nejlepší v lednu a únoru, kdy je řeka nejstudenější. Letos jsou podmínky velmi dobré. Viditelnost se pohybuje tak kolem 1 až 1,5 metru. I když se tentokrát jednalo o povrchový neinvazivní průzkum, zvíříme při práci velké množství kalu. Ten naštěstí během několika minut proud řeky odnese a potápěč opět na práci vidí, takže je to takové střídání práce v omezené viditelnosti a po hmatu.

Co se vám podařilo nalézt?
Co všechno se nám podařilo nalézt, vyhodnotí až odborníci z Muzea hl. města Prahy a Národního památkového ústavu. Předmět, který mezi námi vzbudil velký rozruch byl revolver, který jsme našli v sobotu. Nejdříve se jevil jako skutečná zbraň, nicméně přivolaný policejní expert se po prvotním ohledání přiklonil k verzi, že se jedná o repliku.

Čeho je pod mostem víc: zajímavých nálezů, nebo odpadků?
Historicky zajímavý artefakt jsme našli v neděli. Jedná se pravděpodobně o úlomek originálu jedné sochy z Karlova mostu. Obecně se dá říci, že dno je více pokryto odpadky, ale i v mělké vrstvě několika centimetrů jsme našli velmi mnoho opracovaných kamenů i dřevěných a kovových prvků starých několik stovek let.

Lišil se nějak výzkum pod Karlovým mostem od jiných podobných akcí? Přestože se osobně podílím na podvodním potápěčském archeologickém průzkumu Vltavy v oblasti Karlova mostu několik let, dá se říci, že potápěčská archeologie je u nás v podstatě v plenkách. Kromě konkrétních úkolů, které pod vodou řešíme, tak i sbíráme zkušenosti pro vytvoření vhodné metodiky podvodního archeologického průzkumu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na Pankráci vznikne pamětní deska, která tu už nějaký čas existuje

PRAHA? AHA!
vydáno 13. června 2021  11:12,  aktualizováno  13:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Kuřáků ubylo, výrobci proto míří hlavně na mladé konzumenty

vydáno 13. června 2021  5:52

Zapálit si cigaretu přestává být trendy. Vždyť počet Čechů, kteří skončí v rukách koronera, se ročně pohybuje kolem sto tisíc. Přibližně dvacet procent z...  celý článek

V Říčanech u Prahy vznikl nový showroom Peugeot. Koncept je v Česku zcela unikátní

vydáno 13. června 2021  5:39

V Říčanech u Prahy zahájila v květnu provoz nová koncese značky Peugeot. Koncesionář Lenner Motors zde nabízí nejen kompletní modelovou řadu vozů...  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Princezna v časové smyčce a mlsoun s parožím. Dejte si fantasy maraton

Strážce streamu
vydáno 11. června 2021  14:00

Na Netflixu se před pár dny objevily dva fantasy kousky, které stojí za vaši pozornost. Tím prvním je postapokalyptická dobrodružná minisérie Sweet Tooth:...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám