metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 18 °C

Úterý, 17. září 2019. Svátek má Naděžda.
Copak se asi ještě najde pod Karlovým mostem?
Copak se asi ještě najde pod Karlovým mostem? | foto: MHMP/Kapr Divers

Rozhovor: Potápěčská archeologie je u nás v podstatě v plenkách, říká Petr Slezák

21. ledna 2014  9:18 Robert Oppelt
O víkendu propátrali potápěči dno Vltavy pod první obloukem Karlova mostu. Největší překážkou takových výzkumů je podle potápěče Petra Slezáka špatná viditelnost pod hladinou, přesto se jim podařilo najít leccos zajímavého.

Je práce ve Vltavě pod Karlovým mostem nějak výjimečná?
Specifikem práce ve Vltavě v lednu je nízká teplota vody a většinou špatná viditelnost. V úvahu musíme brát i fakt, že se mnohdy pohybujeme v plavební dráze lodí.

Je pod hladinou něco vidět? Hledáte spíš očima, nebo po hmatu?
Viditelnost je obecně nejlepší v lednu a únoru, kdy je řeka nejstudenější. Letos jsou podmínky velmi dobré. Viditelnost se pohybuje tak kolem 1 až 1,5 metru. I když se tentokrát jednalo o povrchový neinvazivní průzkum, zvíříme při práci velké množství kalu. Ten naštěstí během několika minut proud řeky odnese a potápěč opět na práci vidí, takže je to takové střídání práce v omezené viditelnosti a po hmatu.

Co se vám podařilo nalézt?
Co všechno se nám podařilo nalézt, vyhodnotí až odborníci z Muzea hl. města Prahy a Národního památkového ústavu. Předmět, který mezi námi vzbudil velký rozruch byl revolver, který jsme našli v sobotu. Nejdříve se jevil jako skutečná zbraň, nicméně přivolaný policejní expert se po prvotním ohledání přiklonil k verzi, že se jedná o repliku.

Čeho je pod mostem víc: zajímavých nálezů, nebo odpadků?
Historicky zajímavý artefakt jsme našli v neděli. Jedná se pravděpodobně o úlomek originálu jedné sochy z Karlova mostu. Obecně se dá říci, že dno je více pokryto odpadky, ale i v mělké vrstvě několika centimetrů jsme našli velmi mnoho opracovaných kamenů i dřevěných a kovových prvků starých několik stovek let.

Lišil se nějak výzkum pod Karlovým mostem od jiných podobných akcí? Přestože se osobně podílím na podvodním potápěčském archeologickém průzkumu Vltavy v oblasti Karlova mostu několik let, dá se říci, že potápěčská archeologie je u nás v podstatě v plenkách. Kromě konkrétních úkolů, které pod vodou řešíme, tak i sbíráme zkušenosti pro vytvoření vhodné metodiky podvodního archeologického průzkumu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Mardoši: Vyhořel u ohně

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 16. září 2019  16:10

Na kytaru u táboráku jsem hrál naposled někdy ve čtrnácti. Od té doby mně sem tam někdo řekne, ať zahraju („hraješ přece v kapele“), ale to je v podstatě...  celý článek

Čechy trápí i jiné choroby než rakovina. Přitom jsou, na rozdíl od ní, nevyléčitelné

Ilustrační snímek
vydáno 16. září 2019  5:51

Onemocnění Karla Gotta zvedlo zájem veřejnosti o zhoubné nemoci.   celý článek

Naposled a osudově. Do kin vtrhne nabušený veterán Stallone

Rambo z roku 1985
vydáno 15. září 2019  6:18

Jeden z nejslavnějších akčních hrdinů, kteří se kdy objevili na filmovém plátně, symbol osmdesátých let i hojně nakoukávaný protagonista z pokoutně...  celý článek

S výrobkem platíme také za vzduch, který je kolem obalu

Pár háčků, jinak vzduch.
vydáno 14. září 2019  5:52

Spolu s výrobkem kupujeme i to, co vůbec nevyužijeme. Třeba návody ve všech jazycích.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám