Jak jsou úspěšní vaši absolventi?
Stačí si zadat do vyhledávače Google „absolvoval Filozofickou fakultu UK“ a zjistíte, jak se naši absolventi uplatní. A buďme vděční, že je tahle společnost má a že je má kdo vyučovat. Jaké důsledky má nedostatek humanitně vzdělaných lidí, nám ukazuje situace na mnoha místech světa.
S kvalitním vzděláním ve velkém oboru nemusí být ještě tak těžké najít práci: ale jaké má uplatnění třeba koreanista?
Nebo sinolog? Vietnamista? Turkolog? Absolventi těch takzvaných malých oborů? Vlastně i v té otázce zaznívá onen problém, který ostatně bude stále naléhavější. Nerozumíme těmto kulturám a ony nerozumí nám, a přitom s nimi musíme jednat – politicky, obchodně, kulturně. A k tomu prostě potřebujete lidi znalé prostředí. Navíc my jich nechrlíme stovky, proto jsou to malé obory. Po těchhle studentech je poptávka mnohdy už během studia, často od zahraničních firem. A navíc – pokud jdete na FF UK, musíte mít přinejmenším odvážného ducha.
Proč?
Jako uchazeč musíte mít odvahu riskovat neúspěch, jinak se pořádného úspěchu nedočkáte. A hledat nové věci a nechat se překvapit okolnostmi i sám sebou. Nejspíš proto se naši absolventi uplatní prakticky vždy a na nejnečekanějších místech.
Na svých stránkách uvádíte 741 kombinací dvouoborů v bakalářském studiu, to je podezřele vysoké číslo. Na magisterském dokonce 990. Není to víc kombinací, než kolik přijímáte studentů?
Není, ale o fous. Je to počet vzájemných kombinací mezi 39 obory. Pokud by to bylo rozloženo rovnoměrně, měli bychom tak asi dva studenty na jednu kombinaci. Máme mnoho oborů, jež dokonce můžete studovat jedině v kombinaci, a myslím, že je to skvělé. Ale jasně, jsme dost podivná směsice. Ještě k tomu stovky zahraničních studentů a různé návštěvy excentrických profesorů ze zámoří, neustálé diskuse a sofistikované hádky do pozdních večerních hodin. Pro někoho představa ráje. A ta dvouoborovost je jistě plus, i když si pak vyberete později jen jeden z nich, ten druhý bude vždy zdrojem inspirace.
Vrcholí týden přihlášek k přijímačkám, jaké máte tipy jako proděkan pro přijímací řízení?
Pokud už nejste rozhodnutí, tak dobře zvolit kombinaci, třeba se nebát vstoupit do neznáma a zkusit i tři obory. U menších oborů, se kterými se nesetkáte na střední škole, a nejspíš o jejich existenci veřejnost ani neví, stojí za to si říci: zkusím to.
Například?
Třeba o mém vlastním oboru, srovnávací jazykovědě, kterou otevíráme jako bakalářskou poprvé, se sotva doslechnete. Přitom její obor zajímá snad každého: původ jazyka, etymologie, vývoj slov. A pokud byste vedl rozhovor s tibetanistou, indologem, anglistou, religionistou, etnologem, archeologem, arabistou, prostě každý z těch desítek oborů by vám během pěti minut hravě dokázal, že zrovna ten jeho obor je nejzajímavější ze všech. A čím víc kolegů poznávám, tím víc lituju, že už asi nikdy nebudu student.
![]() |
|
Jan Bičovský, proděkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. | foto: Metro.cz |
Rozhovor: Pro úspěch prostě riskujte, říká proděkan budoucích filozofů
Komentáře
Hlavní zprávy
Člověka, který by mluvil jako kniha, prakticky nepotkáte, říkají jazykovědci

Je současná psaná i hovorová mluva jednodušší, než jakou mluvili naši prarodiče? Někdo tvrdí, že ano, ale Michal Škrabal, ředitel Ústavu Českého národního... celý článek
Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem... celý článek
Festival netradičních sportů zve na atraktivní program

NEfestival neboli Festival netradičních sportů bude v sobotu 20. srpna velkým lákadlem v Heřmanově Městci na Chrudimsku. celý článek
Sexting může dítěti zničit vztah, dovést ho k sebevraždě

Nemluv s cizími, neber od nich dárky, netoulej se, kde to neznáš. Rodičovské pokyny děti dodržují. Na internetu se ale chovají jinak. celý článek
Nejčtenější
-
„Obchodní“ stezky ve metropoli. Lidé nechodí tudy, kudy jim to architekti, developeři a plánovači nalinkují
-
Ježčí zkouška dospělosti může proběhnout i u vás na zahradě
-
Bronzový skejťák, svědek divokých devadesátých let, se vrací na Folimanku
-
Vítejte v ráji ředkví, Tří sester a vil od Václava Šindeláře
Vaše fotky z Prahy
Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?
Napište nám