metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 7 °C

Neděle, 24. února 2019. Svátek má Matěj.
Ilja Jašin vede protesty proti vládnoucí ruské garnituře. Víkendové volby
Ilja Jašin vede protesty proti vládnoucí ruské garnituře. Víkendové volby považuje za frašku. | foto: Metro - Agata Nowicka

Rozhovor: Putin skončí špatně. Jako Mubarak

2. března 2012  13:57 Elisabeth Braw, Metro World News
Ilja Jašin stojí v čele hnutí Solidarita, je charismatický, vzdělaný a odhodlaný. Přestože je mu teprve 28 let, stal se jednou z nejvýraznějších tváří odporu proti premiérovi Vladimiru Putinovi, který nyní kandiduje na ruského prezidenta. "Putin teď sice vyhraje, to ale nemění nic na situaci, že ho mají mladí lidé po krk," říká Jašin.

Putin si je jistý, že ve volbách o víkendu zvítězí. Co vy na to?
Nepoužil bych slovo volby, to se pro situaci v Rusku nehodí. Putin si sám vybírá, kdo proti němu nastoupí. Okupuje 70 procent vysílacího času v televizi. Na sčítání hlasů bude dohlížet Vladimir Churov, který je zodpovědný za podvádění při volbách do parlamentu. Putin volby nevyhraje už kvůli tomu, že tu není možnost volby. Prostě se jen vyhlásí novým prezidentem.

Ilja Jašin

  • Věk: 28 let
  • Bydliště: Moskva
  • Je bývalým vůdcem mládežnické organizace opozičního politického hnutí Jabloko
  • Patří mezi populární ruské bloggery.
  • Navštěvoval elitní ekonomickou vysokou školu v Moskvě.
  • Působí jako jeden z vůdců opozičního hnutí Solidarita.
  • V lednu byl vězněn za přípravu protiputinovských protestů a účast na nich.

Co budete dělat po volbách.
Půjdeme do ulic v Moskvě a dalších městech. Budeme proti usurpování moci protestovat a budeme požadovat nové férové volby. Žádné alternativy nemáme.

Jak dlouho podle vás zůstane Putin u vesla?
Každý vůdce, který si přivlastňuje moc, ale ztratil potřebnou podporu, sedí na sudu s prachem. Je jen otázka času, kdy lidem dojde trpělivost. Příklady nemusíme hledat dlouho. Strana bývalého egyptského prezidenta Husního Mubaraka vyhrála volby, když získala 80 procent hlasů. O tři měsíce později přinutily masivní protesty Mubaraka odstoupit. Nyní je u soudu a někteří radikálové dokonce navrhují, aby byl popraven. Podle mě Putinovi hrozí podobný osud kvůli tomu, že ignoruje veřejné mínění a nutí lidem své.

Jak se bude boj Putina s opozicí vyvíjet?
Rusko se může vydat dvěma směry. Putin může zvolit běloruský scénář - pozavírá opoziční vůdce a zcenzuruje internet. To skončí občanskými nepokoji a možná to bude mít i násilnou dohru. Nebo může Kreml s opozicí vyjednávat. Jsme schopni se dohodnout na změně politického systému, který zajistí svobodné volby. Pokud Putin klidně odstoupí, zajistíme mu amnestii na všechny skutky, které provedl ve své funkci. To je podle mého férová cena za přechod z autoritářského zřízení k demokracii.

Putin zřejmě neodstoupí. Přijde pak něco jako arabské jaro?
Přijde ruské jaro. Prosincové protesty nebyly jednorázová záležitost. Lidé demonstrovali i v únoru během rekordních mrazů. Nevidím tedy důvod, proč by nespokojení lidé neměli demonstrovat na jaře. Máme právo na demokratický stát.

Vladimir Putin
Ilja Jašin

Současné protesty jsou i střetem generací. Vladimira Putina (vlevo) mají mladí lidé podle opozičního lídra Ilji Jašina už po krk.

Proč je opozice v Rusku slabá?
Registrované strany jsou pod kontrolou Kremlu. Jsou falešné a jen hrají roli opozičních hnutí. Nezávislá hnutí se ale nemohou účastnit voleb a navíc je dennodenně otravují tajné služby. Ale v průběhu let plných úřední šikany se tato hnutí zocelila. Nyní mají na to, aby v budoucnu vytvořila svobodné Rusko.

Mnoho mladých Rusů odchází na západ. Proč?
Nemají zde možnost k rozletu. Pokud váš otec nepracuje pro tajnou službu nebo pokud vaše rodina není bohatá, prostě si tu neškrtnete. A naopak na západě mnoho talentovaných lidí z Ruska rozjelo úspěšnou kariéru. Dokonce se to završilo i jednou Nobelovou cenou.

Ukázalo se, že na vás tajná služba nasadila mladou atraktivní ženu, aby vás svedla...
To zrovna nebyla ta nejhorší věc, co na mě zkusili. Jsem svobodný a ta dívka byla milá, takže všechno v pořádku. Ale když mi na auto nějaký prokremelský aktivista vylil kýbl exkrementů, nebylo to hezké. A pak se mi také nelíbilo, když se v televizi objevily záběry z mé oslavy narozenin. Tajná služba rozmístila kamery do baru, kde jsem slavil s přáteli.

Komentáře

Hlavní zprávy

Čeština pro mě byla výzva, říká Mirka Miškechová

Slovenská písničkářka Mirka Miškechová
vydáno 24. února 2019  6:05

Slovenská písničkářka Mirka Miškechová korzuje po pódiích již několik let. Osudovým se jí stalo vítězství v soutěži a následné předskakování na turné...  celý článek

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám