metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Středa, 19. ledna 2022. Svátek má Doubravka.
Ilja Jašin vede protesty proti vládnoucí ruské garnituře. Víkendové volby považuje za frašku. | foto: Metro - Agata Nowicka

Rozhovor: Putin skončí špatně. Jako Mubarak

  13:57
Ilja Jašin stojí v čele hnutí Solidarita, je charismatický, vzdělaný a odhodlaný. Přestože je mu teprve 28 let, stal se jednou z nejvýraznějších tváří odporu proti premiérovi Vladimiru Putinovi, který nyní kandiduje na ruského prezidenta. "Putin teď sice vyhraje, to ale nemění nic na situaci, že ho mají mladí lidé po krk," říká Jašin.

Putin si je jistý, že ve volbách o víkendu zvítězí. Co vy na to?
Nepoužil bych slovo volby, to se pro situaci v Rusku nehodí. Putin si sám vybírá, kdo proti němu nastoupí. Okupuje 70 procent vysílacího času v televizi. Na sčítání hlasů bude dohlížet Vladimir Churov, který je zodpovědný za podvádění při volbách do parlamentu. Putin volby nevyhraje už kvůli tomu, že tu není možnost volby. Prostě se jen vyhlásí novým prezidentem.

Ilja Jašin

  • Věk: 28 let
  • Bydliště: Moskva
  • Je bývalým vůdcem mládežnické organizace opozičního politického hnutí Jabloko
  • Patří mezi populární ruské bloggery.
  • Navštěvoval elitní ekonomickou vysokou školu v Moskvě.
  • Působí jako jeden z vůdců opozičního hnutí Solidarita.
  • V lednu byl vězněn za přípravu protiputinovských protestů a účast na nich.

Co budete dělat po volbách.
Půjdeme do ulic v Moskvě a dalších městech. Budeme proti usurpování moci protestovat a budeme požadovat nové férové volby. Žádné alternativy nemáme.

Jak dlouho podle vás zůstane Putin u vesla?
Každý vůdce, který si přivlastňuje moc, ale ztratil potřebnou podporu, sedí na sudu s prachem. Je jen otázka času, kdy lidem dojde trpělivost. Příklady nemusíme hledat dlouho. Strana bývalého egyptského prezidenta Husního Mubaraka vyhrála volby, když získala 80 procent hlasů. O tři měsíce později přinutily masivní protesty Mubaraka odstoupit. Nyní je u soudu a někteří radikálové dokonce navrhují, aby byl popraven. Podle mě Putinovi hrozí podobný osud kvůli tomu, že ignoruje veřejné mínění a nutí lidem své.

Jak se bude boj Putina s opozicí vyvíjet?
Rusko se může vydat dvěma směry. Putin může zvolit běloruský scénář - pozavírá opoziční vůdce a zcenzuruje internet. To skončí občanskými nepokoji a možná to bude mít i násilnou dohru. Nebo může Kreml s opozicí vyjednávat. Jsme schopni se dohodnout na změně politického systému, který zajistí svobodné volby. Pokud Putin klidně odstoupí, zajistíme mu amnestii na všechny skutky, které provedl ve své funkci. To je podle mého férová cena za přechod z autoritářského zřízení k demokracii.

Putin zřejmě neodstoupí. Přijde pak něco jako arabské jaro?
Přijde ruské jaro. Prosincové protesty nebyly jednorázová záležitost. Lidé demonstrovali i v únoru během rekordních mrazů. Nevidím tedy důvod, proč by nespokojení lidé neměli demonstrovat na jaře. Máme právo na demokratický stát.

Vladimir Putin
Ilja Jašin

Současné protesty jsou i střetem generací. Vladimira Putina (vlevo) mají mladí lidé podle opozičního lídra Ilji Jašina už po krk.

Proč je opozice v Rusku slabá?
Registrované strany jsou pod kontrolou Kremlu. Jsou falešné a jen hrají roli opozičních hnutí. Nezávislá hnutí se ale nemohou účastnit voleb a navíc je dennodenně otravují tajné služby. Ale v průběhu let plných úřední šikany se tato hnutí zocelila. Nyní mají na to, aby v budoucnu vytvořila svobodné Rusko.

Mnoho mladých Rusů odchází na západ. Proč?
Nemají zde možnost k rozletu. Pokud váš otec nepracuje pro tajnou službu nebo pokud vaše rodina není bohatá, prostě si tu neškrtnete. A naopak na západě mnoho talentovaných lidí z Ruska rozjelo úspěšnou kariéru. Dokonce se to završilo i jednou Nobelovou cenou.

Ukázalo se, že na vás tajná služba nasadila mladou atraktivní ženu, aby vás svedla...
To zrovna nebyla ta nejhorší věc, co na mě zkusili. Jsem svobodný a ta dívka byla milá, takže všechno v pořádku. Ale když mi na auto nějaký prokremelský aktivista vylil kýbl exkrementů, nebylo to hezké. A pak se mi také nelíbilo, když se v televizi objevily záběry z mé oslavy narozenin. Tajná služba rozmístila kamery do baru, kde jsem slavil s přáteli.

Komentáře

Hlavní zprávy

Elektromobilita nám pročistí městský vzduch, vědí radnice českých měst

vydáno 19. ledna 2022  6:00

O nové čerpačce na klasická paliva už nikdo nepíše. Ovšem otevření dalšího stojanu pro elektromobily je v Česku stále ještě malá událost.  celý článek

Recyklace? Nejlepší je odpad vůbec nevytvářet, tvrdí expert na cirkulární ekonomiku

vydáno 18. ledna 2022  16:31

Hlavní město má novu vlastní strategii. Dokument nazvaný Strategie pro přechod na cirkulární ekonomiku schválili magistrátní radní v pondělí. Rozhodli tak...  celý článek

Ceny se ve stavebnictví dost „utrhly“. Prodávaný materiál může být navíc málo kvalitní

vydáno 18. ledna 2022  11:35

Šokují vás ceny stavebních materiálů a také to, kolik si řeknou řemeslníci za svou práci? Není to nic nového pod sluncem. Už jsme to zažili.  celý článek

Jako na záchodě? Fáma o voňavém hlavním nádraží vyvolává emoce

vydáno 18. ledna 2022  6:19

Lidé v nádražní hale by se při čekání na vlak mohli cítit třeba jako v ovocném sadu, v pralese či na rozkvetlé louce. Stejně tak by jim však vůně mohla...  celý článek

Vaše fotky z Prahy