metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 18 °C

Úterý 17. května 2022. Svátek má Aneta
Šéf pražské záchranky Zdeněk Schwarz | foto: Metro.cz

Rozhovor: Putování pacientů zamezí nový elektronický systém, říká šéf záchranky

  18:01
Putování s pacientem mezi nemocnicemi se už nebude opakovat. Slíbil to ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz po schůzce na ministerstvu zdravotnictví. Ta se uskutečnila poté, co minulý týden záchranáři vozili déle než hodinu po Praze ženu s otravou, protože ji postupně odmítlo přijmout sedm nemocnic.

Jak dopadla jednání?
Jednání dopadla uspokojivě. Ministerstvo chce problém co nejdřív vyřešit. Už ve čtvrtek nás čekají další jednání se zástupci pojišťoven a nemocnic.

Kde vidíte problém?
Asi hlavně v lidském faktoru. Neochota lidí přijmout pacienta, jakási lenost ve službě.  Hledá se x důvodů, proč pacienta nepřijmou, proč ho odmítnout a poslat někam jinam. Nemocnice se také často snaží vinu hodit na nás. Když to v některých nemocnicích jde, tak není důvod, proč by to v jiných nešlo. Od té doby, co se začalo o problému mluvit minulý týden vmédiích, tak nám neodmítli ani jednoho pacienta.

Problém má vyřešit nový elektronický systém...
My už takový systém používáme. Máme webové rozhraní s on-line databází volných lůžek, kde nemocnice zatrhávají volná místa. Bohužel ho používá jen zhruba polovina nemocnic.

Některé nemocnice mají k programu výhrady, prý je zastaralý.
Program je skutečně deset let starý a nemocnice k němu mají výhrady. Dohodli jsme se, že jej na základě jejich požadavků zaktualizujeme.

Co bude dál?
Bylo by dobré, kdyby se do řešení problému zapojily také zdravotní pojišťovny, které rozhodují o síti lůžek. Také by měly víc komunikovat nemocnice, to v současné době postrádám.

Komentáře

Hlavní zprávy

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek