metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 20 °C

Čtvrtek 6. října 2022. Svátek má Hanuš
Šéf pražské záchranky Zdeněk Schwarz | foto: Metro.cz

Rozhovor: Putování pacientů zamezí nový elektronický systém, říká šéf záchranky

  18:01
Putování s pacientem mezi nemocnicemi se už nebude opakovat. Slíbil to ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz po schůzce na ministerstvu zdravotnictví. Ta se uskutečnila poté, co minulý týden záchranáři vozili déle než hodinu po Praze ženu s otravou, protože ji postupně odmítlo přijmout sedm nemocnic.

Jak dopadla jednání?
Jednání dopadla uspokojivě. Ministerstvo chce problém co nejdřív vyřešit. Už ve čtvrtek nás čekají další jednání se zástupci pojišťoven a nemocnic.

Kde vidíte problém?
Asi hlavně v lidském faktoru. Neochota lidí přijmout pacienta, jakási lenost ve službě.  Hledá se x důvodů, proč pacienta nepřijmou, proč ho odmítnout a poslat někam jinam. Nemocnice se také často snaží vinu hodit na nás. Když to v některých nemocnicích jde, tak není důvod, proč by to v jiných nešlo. Od té doby, co se začalo o problému mluvit minulý týden vmédiích, tak nám neodmítli ani jednoho pacienta.

Problém má vyřešit nový elektronický systém...
My už takový systém používáme. Máme webové rozhraní s on-line databází volných lůžek, kde nemocnice zatrhávají volná místa. Bohužel ho používá jen zhruba polovina nemocnic.

Některé nemocnice mají k programu výhrady, prý je zastaralý.
Program je skutečně deset let starý a nemocnice k němu mají výhrady. Dohodli jsme se, že jej na základě jejich požadavků zaktualizujeme.

Co bude dál?
Bylo by dobré, kdyby se do řešení problému zapojily také zdravotní pojišťovny, které rozhodují o síti lůžek. Také by měly víc komunikovat nemocnice, to v současné době postrádám.

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek