metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Středa, 26. ledna 2022. Svátek má Zora.
Tomáš Řehák | foto: MLP

Rozhovor: V knihovně půjčujeme i obrazy, hry nebo gramodesky, říká ředitel

  10:44
Čtenáři Metra se ptali ředitele Městské knihovny Tomáše Řeháka na vše, co je zajímá o knihách a knihovně.

Podle čeho vybíráte nové knížky do fondu vaší knihovny?
Jakožto krajská knihovna dostáváme povinné výtisky, jeden kus od všeho, co vyjde ve městě. Pak máme chytré lidi, kteří sledují knižní trh, a každý týden se schází orgán, který se jmenuje nákupní komise, kde jsou specialisté z různých oborů, a ti se společně dohodnou, jaké knihy a v kolika kusech bychom měli pořídit.

Můžu si knížky půjčit a vrátit na jakékoliv pobočce Městské knihovny?
Ano. Knížku třeba z Ústřední knihovny si můžete nechat poslat na pobočku v Záhřebské a vrátit ji na Opatově. Cokoliv si můžete objednat na jakoukoliv pobočku knihovny.

Co všechno si můžu u vás vypůjčit?
Kromě knížek a časopisů třeba zvukové dokumenty – CD, kazety a staronově budeme od jara půjčovat černé desky. Původně jsme desky zakonzervovali, ale nastala renesance tohoto nosiče a o desky je velký zájem. Na pobočce Opatov sídlí artotéka, kde si můžete půjčit reprodukce obrazů. Samozřejmě půjčujeme i čtečky e-knih a málokdo ví, že si u nás může  čtenář vypůjčit i společenskou hru, třeba scrabble, carcassonne a další.

Půjčujete i e-knihy?
Když si půjčíte čtečku, bude na ní nahraný i obsah, který máme autorsko-právně ošetřený. Většinu obsahu tvoří věci, jejichž vydavatelem je sama knihovna. Smyslem toho je taková ochutnávka, pro ty, co o nákupu knihy uvažují. Vyzkoušet si na čtyři týdny, jak se žije se čtečkou. Jinak se dají e-knihy stahovat zcela volně z webu www.e-knihovna.cz, čtenářský průkaz není nutný. Ročně si prostřednictvím Městské knihovny čtenáři půjčí 800 tisíc elektronických knih, třikrát víc, než se jich za rok v Česku prodá.

Co chystáte nového na letošní rok?
Chystáme otevření dvou nových knihoven, v Praze 13 na Pražačce a v Praze 7 na rohu ulic Tusarova a Komunardů. Po úpravách se otevřou další dvě zrekonstruované knihovny v Praze 8-Bohnicích a v Praze 4 na Novodvorské.

Komentáře

Hlavní zprávy

Doba, kdy za nás bude platit naše auto, je už za rohem

vydáno 25. ledna 2022  17:14

Metody, jak klientovi vytáhnout z kapsy peníze, hledají obchodníci denně. K novým způsobům, jak si plnit co nejrychleji a bez čekání své sny, přispívají i...  celý článek

Kvůli viru odvolávají spoje MHD. Dopravci si řidiče půjčují mezi sebou

vydáno 25. ledna 2022  17:00

Omikron dává zabrat i organizátorovi hromadné dopravy Ropid. Výpadky řeší i v řádu minut.   celý článek

Zmatky kolem biokontejnerů. Neplaťte za ně, radí popeláři

vydáno 25. ledna 2022  13:42

Omluva magistrátu za zdražení svozu odpadu, populismus, ale i příležitost pro ty, kteří chtějí ušetřit. Tak se hovoří o nové možnosti Pražanů zažádat si...  celý článek

Zahraniční filmaři opouštějí Česko. S nimi i prestiž a peníze

vydáno 25. ledna 2022  5:19

Zahraniční štáby loni v tuzemsku utratily přes devět miliard korun. Kvůli rozpočtovému provizoriu pro ně nejsou peníze na investiční pobídky, proto z...  celý článek

Vaše fotky z Prahy