metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Neděle 27. listopadu 2022. Svátek má Xenie
Otužilec Vladimír Komárek | foto: Archiv - Anna Komárková

Rozhovor: Vltavu kvůli nováčkům nevyhříváme, říká otužilec

  8:00
Že je na plavání ve Vltavě už tak trochu zima? Ani náhodou. V neděli do řeky naskáčou desítky otužilců. Při již tradiční akci budou pokřtěni noví otužilci ze džbánu vltavskou vodou s ledem a magickými formulkami přijati za právoplatné otužilce. Jak bude akce dál probíhat řekl v rozhovoru pro Metro předseda České otužilecké unie Vladimír Komárek.

Jak se člověk stane otužilcem?
Otužilcem se člověk stane nejsnadněji tak, že v létě plave dvakrát týdně v řece nebo rybníku a na podzim a v zimě v tom pokračuje. Tím, jak pravidelně trénuje v pomalu chladnoucí  vodě, se nejsnadněji otuží. Pokud chce plavat i za nejnižších teplot, je třeba nechat si vyšetřit srdce při zátěži u lékaře. Laikovi to lze nejsnadněji popsat tak, že zájemce šlape na rotopedu a lékař zkoumá pomocí elektrod upevněných na těle činnost srdce při námaze. Křtíme zájemce, kteří se už otužují, není to jejich první zkušenost se studenou vodou.

Kolik otužilců čekáte?
Čekáme několik desítek otužilců, ale většina se otužuje už déle. Křest mají rádi a nechají se pokřtít znovu.

Na Vltavě zatím není ani led, není to nuda? Nebo berete ohled na nováčky?
Vltavu kvůli nováčkům nevyhříváme, bereme takové počasí, jaké nám příroda připraví. Vltavskou vodu se snažíme ochladit aspoň kostkami ledu.

Jak bude akce probíhat?
Jde o tradiční barvitou akci, při níž jsou noví otužilci pokřtěni ze džbánu vltavskou vodou s ledem a magickými formulkami přijati za právoplatné otužilce. Otužilci mívají různé barevné masky, paruky, historické plavky a podobně. Křtu se zúčastní i muž se sekerou nebo nožem v hlavě (podle toho, co se tam podaří zaseknout). Nakonec si všichni ve Vltavě zaplavou.

Jak se vlastně otužilci otužují v létě? Jezdíte za zimou?
V létě není otužilost tak potřebná jako v zimě. Lze ji trénovat třeba tak, že plavete půl hodiny nebo hodinu. Taková doba strávená i v letní vodě člověka hodně otuží. Kdo chce studenou vodu i v létě, může zamířit třeba do norských fjordů.

Kde všude se letos chystáte otužovat?
Otužilce čeká až do 5. dubnu skoro každou sobotu nějaká otužilecká soutěž. Teď zmíním jen nejbližší akce pořádané Českou otužileckou unií. K 90. výročí otužileckého plavání v Praze připravujeme vzpomínkové plavání. Proběhne v sobotu 21. prosince od 11.30 ve Vltavě před Pražskou tržnicí. Připomeneme si počátky otužování a otužileckou legendu Alfreda Nikodéma a zaplaveme si. V pondělí 6. ledna 2013 ve 12 hodin proběhne ve Vltavě u Muzea Karlova mostu další ročník populární otužilecké Tříkrálové plavby za převoznickým punčem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Najdou se veselé espézetky i u pražských dopravců? Rebel je zatím pouze jeden

vydáno 27. listopadu 2022  10:12

Hanlivé texty na registrační značky autobusů nepatří. I přesto by se tam mohly zcela legálně objevovat.  celý článek

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek