metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika
Václav Dort dovezl do Česka ty nejlepší komiksy. | foto: Comics Centrum

Rozhovor: Vydat slavný komiks je pořádná fuška, říká komiksový guru Dort

  10:50
Komiks jako láska na celý život. Václav Dort je matadorem komiksové scény v Česku. Je šéfredaktorem nakladatelství Comics Centrum, které vydává ty nejlepší tituly na světě, dokonce se věnují i přepisu starých komiksů do digitálních verzí. Zájem o jejich práce mají vydavatelé z Ameriky, kolébky komiksů.

Vydávat komiksy je určitě stejně nákladné jako klasické knihy. Jak se daří sehnat licenci takových slavných děl jako je například Sin City nebo Hellboy?
Jen málokdo si uvědomuje, co všechno je zapotřebí pro to, aby u nás nějaký komiks vyšel. K vydání kromě peněz potřebujete taky hodně nezdolnou povahu. Je třeba udělat hodně kroků, než se titul dostane na pulty. U mnoha komiksů je velmi obtížné už jen zjistit, kdo je majitelem licence a sehnat na něj kontakt. Ve chvíli, kdy máte toho pravého agenta, může se ukázat, že náš trh je příliš malý a že se s nikým z České republiky ani nebude bavit. Tahle fáze může trvat i několik let. V tomhle ohledu je u nás zatím rekordmanem Vrána, na kterou jsme sháněli práva přes pět let. A to nemluvím o tiskárnách nebo překladech. Další věc, která by mohla někoho překvapit, je, že platí stejná cena licence pro všechny, bez ohledu na velikost trhu. Což je v případě českého trhu pěkná vražda. 

Mluvíme o zahraničních titulech, co nějaký od českého autora, vzniká?
Možná někde nějaký český talent dříme, ale zatím se neprojevil. Viděl jsem spoustu prací, ale čeští autoři jakoby pořád nepochopili, o čem komiks je. Proto pořád čekám na někoho, jehož práce se vyrovná pracem světových autorů. Vždyť i oni své práce, kterými se proslavili, původně malovali jen „do šuplíku“. Nepotřebovali týmy spolupracovníků, drahé počítače. Jen tužku, papír, svůj talent, fantazii, píli, otevřenou hlavu a pokoru. 

Jak poznáte dobrý komiks?
Je jasné, že komiks musí mít dobrý scénář a dobrou kresbu bez prohřešků proti perspektivě a anatomii. Ale to není všechno. Komiks je svébytné médium. Přidáním bubliny s textem k ilustraci dobrý komiks nevznikne. Kreslíř musí umět jednotlivými obrázky vyprávět, určovat tempo čtení, musí umět dělat záběry jako kameraman ve filmu. Zkrátka vést čtenáře příběhem, aniž by si to sám čtenář uvědomoval. Udělat dobrý komiks je hodně náročné. 

Řeč komiksu se podobá spíš dabingu než literárnímu útvaru....
Ano. Na malé ploše se musíte umět přesně vyjádřit, navíc tak, aby to postavě „šlo do huby“. Překladatelů, kteří ovládají dobře americký slang, kterého jsou komiksy plné, je jak šafránu. A pak jsou tu různé zapeklité kulturní a popkulturní odkazy. 

Který titul byl dosud nejúspěšnějším, jenž jste vydali?
Už jste o nich mluvil - nejúspěšnější série jsou Sin City a Hellboy. Sin City jsou momentálně na trhu již čtvrté vydání. Hellboye letos vyjde desátý díl. Ze samostatných knih jsou to Vrána, 300: Bitva u Thermopyl. U obou knih doprodáváme čtvrtá vydání a je jasné, že nejsou poslední. 

Na komiksové scéně se pohybujete docela dlouho, pamatujete si na váš první komiks?
Dostal jsem ho od rodičů. Malého Vinnetoua Karla Franty. A pak asi jako každý u nás: Čtyřlístek, Ohníček a ABC. Profesně jsem se ke komiksu dostal nejdříve přes svou původní profesi grafika. Jelikož jsem se zabýval obtížnými postupy reprodukce různých předloh, skončila u mě zakázka na reprodukci prvního časopisu specializujícího se na zahraniční komiksy u nás a tím byla v roce 1993 Comics Arena. Bohužel vyšlo jen jedno číslo. Dál jsem komiksy neopustil a postupně se staly mojí prací i koníčkem.

Nové komiksy

Komiksy lze sehnat v rámci edice předobjednávek s návem Na přání. A na co se fanoušci mohou těšit? Třeba na komiks syna Stephena Kinga. Vyjde ale i oblíbený kousek režiséra Davida Finchera.

  • Jako první titul edice Na přání si mohli čtenáři na poslední chvíli objednat třetí díl série Zámek a klíč Joe Hilla, syna Stephena Kinga.
  • Na stejném principu lze objednat třetí díl vedlejší řady Hellboye s označením Ú. P. V. O. s názvem Žabí mor. Ta tajemná zkratka znamená Ústav paranormálního výzkumu a obrany. Jsou to příběhy jeho agentů, které doplňují, rozvíjejí a dokončují děje naznačené v Hellboyových příbězích.
  • Dále pak ve stejné edici bude vydáno třetí pokračování série Goon s názvem Samej průšvih. Tahle série je opravdu něco extra. V oblibě ji má David Fincher, který podle ní připravuje svůj první animovaný film. 
  • Co je edice předobjednávek Na přání? Než kniha vyjde, předobjedná si ji potřebný počet čtenářů a knihkupců. Více najdete na internetových stránkách www.comicscentrum.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek