metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 4 °C

Čtvrtek 8. prosince 2022. Svátek má Květoslava

Další 2 fotografie v galerii
Archeolog Jan Frolík | foto: ČTK

Rozhovor: Vykopali jsme nejstarší pražskou plynárnu, říká archeolog

  6:00
Vůbec poprvé pracují archeologové v Karlíně. Na někdejším pražském předměstí před hradbami se pustili do zkoumání zajímavé stavby z 19. století. "Současný výzkum v Karlíně je prvním odkryvem plynárny na našem území," říká archeolog Jan Frolík z Archeologického ústavu Akademie věd.

 Kde a proč archeologové v Karlíně pracují?
Na nároží ulic Pobřežní a Prvního pluku v sousedství Negreliho viaduktu se staví nový hotel. Srovnání s mapovými podklady z 19. století ukázalo, že staveniště je umístěno v areálu nejstarší pražské plynárny. Plynárna zde pracovala v letech 1847 až 1881. Její součástí byly dva, později dokonce tři, velké plynojemy, které jsou zachyceny také na několika vyobrazeních

Co se vám podařilo v Karlíně zajímavého najít?
Potvrdilo se, že se na staveništi skutečně nacházejí základy jednoho velkého kruhového plynojemu. Základ byl vyzděn z opukových kamenů, na vnitřní straně byla objevena cihlová přizdívka. Vnitřní stěny a dno plynojemu byly izolovány dehtem. Z druhého byla zachycena jenom malá část, zbytek leží pod sousedními budovami. Nalezená situace velmi přesně odpovídá mapám i dochovanému vyobrazení plynárny.

Pracujete často na pražských předměstích? Pro archeology musí být zajímavější spíš místa v historickém centru.
Archeologický ústav pracuje na předměstích výjimečně, pokud vím, je to první výzkum v Karlíně. Příčinou je předchozí velmi dobrá spolupráce se stavebníkem, který se na nás se svým stavebním záměrem obrátil.

Co můžete v Karlíně najít?
Na území Karlína jsou dochovány převážně pouze mladší archeologické terény a situace, celé území prošlo v 19. století velikou přeměnou. Např. dnešní ulice Pobřežní byla v době výstavby plynárny v roce 1847 skutečně ještě na břehu Vltavy.

Takto vypadala plynárna v 19. století.

Takhle vypadá místo archeologického nálezu dnes.

Je to běžné, že se archeologové věnují industriálnímu období?
Výzkum objektů a terénů industriálního období se u nás ve větší míře rozvíjí až v posledních letech. Ukazuje se totiž, že i poměrně hojné písemné a obrazové prameny období 18. až 19. století nestačí na podrobné poznání tehdejšího života. Současný výzkum v Karlíně je prvním odkryvem plynárny na našem území.

Co bude s vykopávkami po skončení prací?
Nalezená zdiva budou zdokumentována, vyfotografována a zaměřena, ale následně budou odstraněna. Drobných movitých nálezů z období 19. století bylo nalezeno jenom málo. Využívání areálu v pokročilém 19. a 20. století vedlo ke značnému poničení starších situací.

Kde budete ještě letos pracovat?
Nemám zatím přesnou představu, kam mě situace nasměruje po skončení velkého archeologického výzkumu v areálu Jezuitské koleje v Kutné Hoře. Tento výzkum bude probíhat nejméně do května. Jenom nejzákladnější vyhodnocení získaných poznatků zabere zbytek roku.

Před časem jste se podílel i na výzkumu ve Zlaté uličce, budou letos archeologové zase pracovat někde na Hradě?
Letos archeology v areálu Pražského hradu žádný větší archeologický výzkum nečeká. Probíhají pouze archeologicky nálezově nepříliš bohaté rekonstrukce vybraných úseků inženýrských sítí. Snažíme se takto získaný čas využít pro zpracování nálezů z předchozích let, třeba i ze zmíněné Zlaté uličky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nenápadnou branickou oázu čistí těžká technika. Nádrž Údolní opět napustí začátkem příštího roku

vydáno 7. prosince 2022  19:11

Velká je zhruba jako hokejové hřiště. Málokdo si ale vodní plochy kousek nad bývalým branickým pivovarem všimne. A je to dobře. Retenční nádrž Údolní je...  celý článek

Jsem hrdá na představení s ryze ženským obsazením, říká akrobatka Kristýna Stránská

vydáno 7. prosince 2022  16:30

Pohybu a tanci se věnuje odmalička, kdy reprezentovala Česko v akrobatické gymnastice na evropských i světových šampionátech. Tanečnice a akrobatka...  celý článek

Zima se dá přežít díky pospolitosti, říká antropoložka, která několik let žila na Špicberkách

vydáno 7. prosince 2022  13:58

„Stačí věřit, že jednoho dne ledová černota ustoupí proužku světla, který bude každý den zesilovat,“ říká pro deník Metro vědkyně Zdenka Sokolíčková.  celý článek

Lucie Bílá i Lipo. Letošních vánočních písniček je jako ozdob na stromečku

vydáno 7. prosince 2022  5:11

Jako kdyby se čertovi roztrhl pytel a z něj vyskákaly vánoční písně. Tak to vypadá o adventu roku 2022.  celý článek