metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 12 °C

Neděle, 24. října 2021. Svátek má Nina.
Lidé si pronajímají vlastní pytle. | foto: prazelenina.cz

Rozhovor: Zájem o zahradničení je mezi Pražany velký, říká Petránek

  6:00
Komunitní zahrada, v níž si mohou obyvatelé metropole vypěstovat vlastní zeleninu a přitom se potkávat se sousedy, přáteli či poznat nové a zajímavé lidi, vzniká v pražských Holešovicích. "Něco takového u nás chybělo. I v Praze je potřeba udržovat sousedské vztahy a navíc mít možnost vypěstovat si vlastní poživatelnou zeleninu," říká Matěj Petránek z projektu Prazelenina.

Kde se vzal nápad pěstovat zeleninu uprostřed metropole?
Inspirace přišla z Helsinek, i když tam probíhá pěstování v trochu jiné podobě. Začal jsem se o tyto projekty zajímat a zjistil jsem, že zahrady uprostřed metropolí jsou celosvětovým fenoménem, který už je v západních státech zaběhnutý.

Existuje kromě nově otevřené komunitní zahrady v Holešovicích ještě jinde v Praze podobné místo?
Něco podobného mají na Praze 4 poblíž Opatova v Kulturním centru Zahrada. Vím, že se o to stará spolek Kokoza, netuším však, jak to přesně u nich funguje.

Na jakém principu tedy funguje zahrada v Holešovicích?
Lidé si mohou pronajmout metr čtvereční plochy za 850 korun na celou sezónu, která trvá od dubna do října. Projekt není výdělečný, peníze jsou použity pouze na pořízení a dovoz hlíny a proplacení vody na zalévání.

Je zahrada určena primárně pro obyvatele Holešovic, nebo si sem může přijít odpočinout s hrabičkami a lopatkou v ruce každý?
Klientelu máme většinově z Prahy 7, zejména z Holešovic. Ale přicházejí také lidé z okolí. U nás je vítán každý.

Mohou lidé pěstovat cokoliv, nebo existují nějaká pravidla?
Všichni musí ctít zákony České republiky. Pokud produkt s nimi není v rozporu, mohou si lidé pěstovat, co chtějí. Většinou si vybírají bylinky, zeleninu, sem tam okrasnou rostlinku.

Součástí zahrady je i kavárna. Máte v plánu pořádat zde nějaké společenské akce?
Určitě, ty máme v plánu. Chceme organizovat živá hudební vystoupení, autorská čtení i výstavy v galerii. Koncert by měl být již o víkendu.

Je vůbec v Praze o takovouto formu relaxace zájem?
Zájem je velký a pořád přetrvává. Neustále přicházejí noví lidé. Museli jsme doobjednat dalších dvacet pět metrů čtverečních, přičemž zaplněno jich je už více než sto.

Jaký typ lidí o pěstování zeleniny v Praze nejvíc stojí?
Většinou k nám přicházejí rodiny s dětmi či partnerské páry. Máme také pár seniorů, ale většinou o komunitní zahradu projevují zájem lidé v produktivním věku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Střelci Alecu Baldwinovi se na place zhmotnila noční můra. Připomněla i filmovou Vránu

vydáno 24. října 2021  18:46

Do natáčení hollywoodského hitu se někdy vloudí tragédie. Které jsou nejznámější?  celý článek

Není to jen radost. O odvrácené straně mateřství si teď můžete přečíst také knížku

vydáno 24. října 2021  9:05

Upřímný mateřský blog si před třemi lety založila Tereza Maroušková. Působí na Instagramu jako Nas*aná máma a poodkrývá odvrácenou stranu mateřství...  celý článek

Pojeďte s námi na výlet. Nádraží Jedlová. Penzion (nejen) pro šotouše

vydáno 23. října 2021  11:43

Poznávat krajinu lze všelijak. Jsou výlety, ke kterým stačí jenom jízdenka na vlak, který vás bez složitého trmácení dopraví rovnou téměř do pokoje.  celý článek

Skoncovat s manželstvím jde i kladivem. Na Netlixu je to navíc zábava

Strážce streamu
vydáno 22. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Věčně rozhádaný manželský pár vyrazí na odlehlou chatu s cílem zabít jeden druhého, shrábnout životní pojistku svého protějšku a žít si poklidně dál jako...  celý článek

Vaše fotky z Prahy