metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 33 °C

Neděle, 20. června 2021. Svátek má Květa.
Lidé si pronajímají vlastní pytle. | foto: prazelenina.cz

Rozhovor: Zájem o zahradničení je mezi Pražany velký, říká Petránek

  6:00
Komunitní zahrada, v níž si mohou obyvatelé metropole vypěstovat vlastní zeleninu a přitom se potkávat se sousedy, přáteli či poznat nové a zajímavé lidi, vzniká v pražských Holešovicích. "Něco takového u nás chybělo. I v Praze je potřeba udržovat sousedské vztahy a navíc mít možnost vypěstovat si vlastní poživatelnou zeleninu," říká Matěj Petránek z projektu Prazelenina.

Kde se vzal nápad pěstovat zeleninu uprostřed metropole?
Inspirace přišla z Helsinek, i když tam probíhá pěstování v trochu jiné podobě. Začal jsem se o tyto projekty zajímat a zjistil jsem, že zahrady uprostřed metropolí jsou celosvětovým fenoménem, který už je v západních státech zaběhnutý.

Existuje kromě nově otevřené komunitní zahrady v Holešovicích ještě jinde v Praze podobné místo?
Něco podobného mají na Praze 4 poblíž Opatova v Kulturním centru Zahrada. Vím, že se o to stará spolek Kokoza, netuším však, jak to přesně u nich funguje.

Na jakém principu tedy funguje zahrada v Holešovicích?
Lidé si mohou pronajmout metr čtvereční plochy za 850 korun na celou sezónu, která trvá od dubna do října. Projekt není výdělečný, peníze jsou použity pouze na pořízení a dovoz hlíny a proplacení vody na zalévání.

Je zahrada určena primárně pro obyvatele Holešovic, nebo si sem může přijít odpočinout s hrabičkami a lopatkou v ruce každý?
Klientelu máme většinově z Prahy 7, zejména z Holešovic. Ale přicházejí také lidé z okolí. U nás je vítán každý.

Mohou lidé pěstovat cokoliv, nebo existují nějaká pravidla?
Všichni musí ctít zákony České republiky. Pokud produkt s nimi není v rozporu, mohou si lidé pěstovat, co chtějí. Většinou si vybírají bylinky, zeleninu, sem tam okrasnou rostlinku.

Součástí zahrady je i kavárna. Máte v plánu pořádat zde nějaké společenské akce?
Určitě, ty máme v plánu. Chceme organizovat živá hudební vystoupení, autorská čtení i výstavy v galerii. Koncert by měl být již o víkendu.

Je vůbec v Praze o takovouto formu relaxace zájem?
Zájem je velký a pořád přetrvává. Neustále přicházejí noví lidé. Museli jsme doobjednat dalších dvacet pět metrů čtverečních, přičemž zaplněno jich je už více než sto.

Jaký typ lidí o pěstování zeleniny v Praze nejvíc stojí?
Většinou k nám přicházejí rodiny s dětmi či partnerské páry. Máme také pár seniorů, ale většinou o komunitní zahradu projevují zájem lidé v produktivním věku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Mydlář se vrací na náměstí. Od popravy 27 českých pánů uplynulo čtyři sta let

vydáno 20. června 2021  21:45

V listopadu loňského roku uplynula čtyři století od bitvy na Bílé hoře. A toto pondělí je to i stejná doba od popravy 27 českých pánů na Staroměstském...  celý článek

Jak jsem držel v ruce slavných sedm deka gymnastického zlata z olympiády v Berlíně 1936

PRAHA? AHA!
vydáno 20. června 2021  11:26

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

„Kanya vyšla z mých zkušeností,“ říká režisérka o svém filmu nominovaného na studentského Oscara

vydáno 20. června 2021  10:26

Patnáctiminutový snímek Kanya byl nominován na studentského Oscara. Samotný děj pojednává o dospívající dívce, kterou svazují indické tradice. Režisérka...  celý článek

Salvador Dalí. Češi objevují jeho všestrannou osobnost

vydáno 19. června 2021  11:09

Praha má už téměř dva roky Muzeum Salvadora Dalího. Jeho úspěšný rozjezd, podobně jako v jiných případech, zbrzdil koronavirus. Teď se vše vrací do...  celý článek

Vaše fotky z Prahy