metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 1 °C

Středa, 2. prosince 2020. Svátek má Blanka.
Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek
Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek | foto: ČTK

Rozhovor: Zvířata se nudí, přijďte se na ně podívat, říká šéf zoo Bobek

10. prosince 2013  7:00 Robert Oppelt
Zoologickou zahradu mají lidé spojenou především s teplými měsíci, ale zajít do ní můžete i teď. Atmosféru zimní zahrady ocení především lidé, kterým vadí zástupy turistů či špalíry uřvaných dětí. Podle ředitele trojské zoo Miroslava Bobka je uvnitř zahrady nebývalý klid.

Jaká je zoologická zahrada v zimě?
Už dříve jsem razil následující slogan: V zimě přijďte do zoo, ať se zvířata nenudí. Zvířata pozorují lidi stejně jako lidi je. Třeba gorily jsou sice po víkendu unavené, ale kdyby tu návštěvníci nebyli, tak by se jim po nich stýskalo. V zimě je v zahradě nebývalý klid.

Chystáte na zimu něco nového?
Ještě do konce roku pravděpodobně opět otevřeme šelminec, kde se v září narodil tygr sumaterský.

A další mláďata?
Kromě tygra se nám podařilo odchovat třeba kakadua palmového. Šlo o výjimečný odchov, byla to neuvěřitelná magie vypiplat ho, mládě navíc vypadá trochu jako malý dinosaurus. Po několika letech je to první odchov v Evropě.

Roste nějaká konkurence pro gorily?
Mohou to být sloni, to stádo osmi zvířat je fascinující: když se samec Mekong dvořil novým samicím, řev se rozléhal celou zahradou.

Co plánujete na příští rok?
Naše plány změnila červnová povodeň. Nejenom že jsme museli rekonstruovat mnoho objektů, ale bude potřeba znovu postavit restauraci Gaston, která bude větší a návštěvníci zde najdou třeba větší nabídku suvenýrů. Mnohem zásadnější změnou bude vybudování nového  pavilonu goril do horní části zahrady. 

Jak bude vypadat?
Nový pavilon bude mít prostory i pro druhou skupinu, myslíme na to, až Richard půjde do důchodu. Také v souvislosti s touto stavbou chceme otevřít nový vstup do zahrady směrem od Podhoří.

Kdy se gorily přestěhují?
Chystáme architektonickou soutěž, hotovo by mohlo být zhruba za tři roky.

Co bude po přestěhování slonů a hrochů s pavilonem velkých savců
Projekt přestavby Pavilonu velkých savců na Amazonii je odložen na neurčito. Přednost dostane nový pavilon goril a - jak doufám - i protipovodňová opatření. Pavilon částečně zakonzervujeme a jeho venkovní prostory využijeme pro rodiny s děti, bude tu kavárnička, prostor  pro představení se zvířaty a podobně. 

Chystáte ještě něco?
Plánujeme i jednu zajímavost, ve staré štole, kde býval protiletecký kryt,  otevřeme expozici o životě v zoo za války. Ale plánujeme i nenápadné, nicméně důležité změny, jako je rozšíření kapacity záchodů a jejich průběžná rekonstrukce.

Budou i nová zvířata?
Na jaře otevřeme pavilon velemloků jako jakousi poctu Karlu Čapkovi. Jednáme o ­získání dalších slonů, máme i další plány.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Kalendář by měl lidem dávat hezčí pohled na tento svět“

Kalendáře nás provázejí více než šest set let.
vydáno 2. prosince 2020  11:19

Přes dokonalost chytrých telefonů a jejich elektronických kalendářů se ani ve 21. století nesnižuje obliba papírových diářů nebo nástěnných kalendářů. Své...  celý článek

Mikuláše ještě seženete. A bude orouškovaný...

Sehraná mikulášská partička
vydáno 2. prosince 2020  7:11

Některé sváteční družiny se omezí pouze na venkovní strašení, jiné si šijí sváteční ústenky.  celý článek

Zítra smějí lidé opět do hospod. Jejich zavírání vyvolává větší debaty než zdražování piva

ilustrační snímek
vydáno 2. prosince 2020  5:34

Jsme opilci prolévající hrdlo alkoholem, nebo je pro nás pití, především piva, jen pitím takzvaně sociálním? Víc než vášně napovídají o lásce k pivu spíše...  celý článek

Magistrát chce sportovní areály rekonstruovat i budovat. Předělá také jen měsíc fungující plovárnu

Strahovský stadion
vydáno 1. prosince 2020  19:57

Koronavirová opatření pražským sportovcům pořádně zkomplikovala život. Letošní absenci pohybového vyžití chtějí zástupci hlavního města svým obyvatelům...  celý článek

Vaše fotky z Prahy