metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 3 °C

Pondělí 30. ledna 2023. Svátek má Robin

Větší foto
Strakonická dostane pruh navíc směrem do centra. | foto: TSKMetro.cz

Rozkopaná magistrála? Technická správa komunikací piluje plán oprav

  5:28
Druhá polovina stavební sezony je tu. Na obyvatelích metropole se i experimentuje.

Ani o letošních prázdninách řidiče nemine smršť dopravních omezení. V létě totiž v metropoli jezdí méně aut, a tak se tradičně uzavřou desítky ulic. Deník Metro proto oslovil mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barboru Liškovou. Ta potvrdila, že právě v těchto dnech projednávání staveb na druhou polovinu roku vrcholí.

„V letošním roce jsme stavební sezonu zahájili na přelomu února a března. Na řadu komunikací jsme se vraceli po zimní přestávce. Již jsme některé stavby ukončili nebo pomalu ukončujeme. Další rekonstrukce jsou ale svým rozsahem nebo koordinací s pracemi jiných investorů tak náročné, že je jejich realizace plánována na celou stavební sezonu,“ říká pro deník Metro Lišková.

Podle ní jde například o rozšíření Strakonické o nový bus pruh nebo opravu Štěrboholské spojky. „Dále jde o rekonstrukce ulic Koněvova, Kutnohorská nebo opravy mostů B062 Švehlova, Y502 Za Černým mostem, X029 K Austisu a celá řada dalších staveb,“ dodává Lišková.

Most u hlaváku
Nyní probíhá projednávání staveb na druhou polovinu roku a na letní měsíce, kdy je každoročně intenzita dopravy nižší.

„Projednáváme například práce na Severojižní magistrále. Zde plánujeme opravu mostního objektu podchodu P526 u hlavního nádraží, kde by měla proběhnout výměna izolace a dilatací. Tuto stavbu plánujeme spojit s opravou povrchu vozovky v ulici Wilsonova ve směru do centra v úseku Vinohradská – mimoúrovňová křižovatka Bulhar a také máme v plánu předlažbu povrchu Hlávkova mostu,“ vyjmenovává mluvčí Lišková.

V případě zmiňovaného mostu půjde o kompletní předláždění stávajícího povrchu. „Dlažbu bude nutné kompletně rozebrat, vyrovnat nerovnosti spodní vrstvy a zadláždit původní žulové kostky do vozovky,“ doplňuje Lišková.

O termínech rozhodnou
Dále plánuje TSK v červenci zahájit souvislou údržbu v ulici Horoměřická v úseku Nebušická – V Šáreckém údolí a dalšího mostu S016, které se koordinují s již probíhající kompletní přestavbou mostu Horoměřická S072.

„Posunuli jsme rekonstrukci mostu X651 v Národní ulici, kde je nyní zahájení prací plánováno na začátek července,“ svěřila deníku Metro Lišková. Mění se tak původně plánovaný termín zahájení od 17. června. Hotovo má být do konce tohoto roku.

Potíže u Zahraďáku
S potížemi se kvůli opravám nyní potýkají cestující, kteří jsou zvyklí jezdit ze Strašnic na Zahradní Město a dále do Záběhlic. Kvůli zahloubení a přestavbě Průběžné ulice pod novým železničním mostem je od tohoto pondělka až do září obousměrně přerušen provoz tramvají. Nejezdí v úseku Radošovická a Nádraží Hostivař. Dopravní podnik zde také mění kolejové oblouky v úseku Dubečská – Na Padesátém a u Obchodního centra Hostivař. Stavební práce koordinuje se Správou železnic.

Dopravní experiment
Kolony ale budou v Praze vznikat nejen kvůli opravám. Magistrát v těchto dnech testuje v ulici V Holešovičkách nové dopravní opatření, které má trvat tři měsíce. V pátek odpoledne se však nepříznivě projevilo tvorbou kolon. Ty se odtud táhly hluboko do centra metropole k budově Národního muzea. Magistrát zkusil za mostem Barikádníků místo dvou průběžných pruhů ve směru z Argentinské ulice nově zřídit dva pruhy z nájezdu z tunelu Blanka, jeden je průběžný. Řidiči mířící od Argentinské se tak musí sjíždět do jednoho pruhu. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Pod vodou zkoumáme vesmír, říká pro deník Metro lékař Svoboda. Přitahují ho extrémní podmínky

vydáno 29. ledna 2023  16:39

Rodiče z něj chtěli mít sportovce nebo chemika, Aleše Svobodu ale lákalo umění a divadlo. „S jedním představením jsme dokonce hráli i ve Slovenském...  celý článek

Okna, kterými není vidět ven. Na jedné pražské křižovatce taky žijí lidé

Praha? Aha!
vydáno 29. ledna 2023  10:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Stínadelská tajemství opět ve stopách Rychlých šípů. S dětmi a baterkami na Malou Stranu

vydáno 28. ledna 2023  14:24

„Za Mříží je park, v tom parku černý rám, v tom rámu plno vran, celé hejno vran, černočerných vran. Pozor si dej, ať nezůstaneš stát, ať nezůstaneš sám,...  celý článek

Není třeba vypínat radiátory a teple se oblékat i doma. Někdy stačí jen drobné úpravy

vydáno 28. ledna 2023  6:11

Když loni v září písničkář Pokáč uváděl svůj koncert v O2 areně mimo jiné slovy: „Chtěli jsme vám předvést velkou show, bohužel všechny prachy utratíme...  celý článek