metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša

Další 1 fotografie v galerii
Oprava izolace a říms u Národního divadla. | foto: TSKMetro.cz

Rozkopaná Národní. Opravy zde potrvají až do konce roku

  5:30
Od zítřka nepojedou tramvaje mezi Újezdem a Lazarskou. Výluku využije TSK k opravě mostu přes Divadelní ulici.

Nemáte rádi, když vám někdo dává nevyžádané rady? Udělejte tentokráte výjimku, jinak si můžete nepříjemně zajet. Od zítřka totiž nepojedou tramvaje na frekventované trase v centru, a to kvůli pokračující rekonstrukci mostu nad Divadelní ulicí. Tu spustila Technická správa komunikací (TSK) před pár dny.

„Od zítřejšího rána až do 20. srpna bude uzavřena tramvajová trať mezi Újezdem a Lazarskou. Kvůli tomuto omezení dojde ke změně tras hned u dvanácti linek. Výluka se rozběhne bezprostředně po skončení prací na Palackého náměstí, některé tramvaje se tak ani na chvilku nepodívají na své stále trasy,“ říká mluvčí organizátora dopravy Ropid Filip Drápal.

Poměrně unikátní opravu odehrávající se prozatím na rohu piazzety Národního divadla sledují Pražané se zájmem zhruba od začátku července. Kromě opravy mostu zde proběhne také přeložka vodovodů prováděná Pražskými vodovody a kanalizacemi, a také přeložka kabelů vysokého a nízkého napětí v režii Pražské 

energetické. Zapojit se zde má také CETIN, a to při přeložce sdělovacích kabelů Ministerstva vnitra a také operátor T-Mobile. Mostem vede dokonce potrubní pošta, kterou je třeba zachovat.

„Výluka tedy není způsobena jen rekonstrukcí mostu, ale koordinujeme práce do plánované výluky,“ dodává pro Metro mluvčí TSK Barbora Lišková. Stavební práce na tramvajové trati budou hotové ve druhé polovině srpna. Tehdy se sem opět vrátí tramvaje. Celkově

Úprava Nové scény

  • Budova Nové scény Národního divadla se dočká v polovině příštího roku rekonstrukce.
  • Úpravy potrvají zhruba dva roky a budova nedozná nedozná změn vnějšího vzhledu. Důvodem rekonstrukce je technologicky nevyhovující stav sálu Nové scény, ze kterého se stane multifunkční prostor, a zdevastovaný stav provozní budovy B, v němž budovu předali dřívější soukromí vlastníci. V přízemí budovy vznikne veřejný prostor s kavárnou.
  • Rekonstrukce má stát asi 700 milionů korun.

 má být ale hotovo až na konci roku.

Auta ve směru z centra projedou i během výluky. Jaký režim bude v Národní ulici zaveden poté, není zatím jasné. „Omezení se dotkne linek 2, 4, 5, 9, 15, 18, 21, 22, 42, 93, 97, 98 a 99. Pro cestující máme letáky, ve dnech 15.a16.července poradí s orientací na nejexponovanějších místech informátoři v reflexních vestách. Od 14.do 16. července proběhne každých 15 minut hlášení ve všech stanicích metra. Hlášení o výluce bude probíhat také ve vozech dotčených tramvajových linek,“ vypočítává pro Metro mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

„Pozor, po dobu výluky se centrální přestupní bod pro tramvaje přesouvá z Lazarské do zastávky Karlovo náměstí. Zároveň upozorňujeme, že vedle této výluky začíná ve zítra ještě oprava trati mezi zastávkami I. P. Pavlova, Jiřího z Poděbrad, Flora a Olšanské hřbitovy,“ doplňuje Drápal z Ropidu.

Zmiňovanou výluku zde způsobí oprava vodovodního řadu i rekonstrukce části Bělehradské ulice . Omezení potrvají do 6. srpna. Dotknout se mají osmi linek tramvají. Kopat se bude také od pondělí 19. července v rámci další etapy rekonstrukce Prosecké ulice. TSK tak naváže na předchozí rok. „V tomto roce se jedná o část před křižovatkou ulic Na Labuťce a ulic Na Rozhraní. Stavební práce by měly skončit do 30. listopadu 2021,“ uzavírá Lišková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek