metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Středa 31. května 2023. Svátek má Kamila
Úlovek z veřejných záhonů | foto: Metro.cz

Rozšířil se nám tu takový nešvar. Návštěvnická kleptomanie trápí česká města i botaniky

  5:17
Co není přivázané, to zmizí. Leckteří považují veřejné statky za něco, co jim náleží. Doslova a do písmene. Každý kluk asi utrhl z městského záhonu růži či tulipán pro dívku svého srdce. K mládí a lásce to patří.

Horší ale je, když se z toho stane záliba. Podobně zřejmě uvažovala i paní, která se zanořila do okrasných záhonů před pražským obchodním centrem Westfield Chodov. Dvě velké igelitky a také proutěný koš plný vzrostlých květin svědčí o tom, že už pár záhonů předtím obešla. „To já jen na ukázku, jen jednu květinku,“ hájí se žena na výtku, že krade kytky, které tu nevysázela. Prý je potřebuje i na památku a na zkrášlení vlastní zahrádky.

S tím, že si lidé dělají často, co se jim namane, mají co do činění hlavně v turisticky atraktivních místech. Například ve známých Punkevních jeskyních na Blanensku u propasti Macocha. „Až příliš často se setkáváme s neukázněnými návštěvníky, kteří si musí na krápníkovou výzdobu sáhnout, a to i přes důrazné upozornění našich průvodců,“ posteskl si Hynek Pavelka, vedoucí jeskyňového komplexu. Že by si lidé odnášeli na památku i kousky jeskyní, to řešit nemusejí.

My rostliny nekrademe, my je kupujeme
Se zloději nemají v Dendrologické zahradě v Průhonicích u Prahy zatím žádné velké starosti. „Nechtěl bych to zakřiknout, ale v posledních letech si příliš nestěžujeme. Krádeže rostlin jsou naštěstí okrajový jev,“ říká Zdeněk Kiesenbauer, dendrolog z této známé botanické zahrady. „Samozřejmě nás to vždycky naštve, pokud k tomu dojde, protože my rostliny kupujeme a nekrademe,“ upozorňuje dendrolog. Připomíná, že horší to je v městské zeleni, kde na rozdíl od jejich parku plného okrasných dřevin a květin lidé neplatí vstupné a méně si prostředí váží. Pokud pracovníkům průhonické zahrady něco vadí, to je především na jaře pobíhání dětí v záhonech. Rostliny teprve raší a jsou nejzranitelnější.

Starosti jsou také s návštěvníky, kteří se ve větších počtech vydávají mimo cestičky, aby se například vyfotili s rozkvetlou loukou. Také ti porost ničí.

Kradou z městských záhonů ve velkém, i pro nebožtíky

  • Nenechavost obyvatel trápí malá i velká města. Například z nové výsadby na Fügnerově náměstí v Písku někdo vzal nedávno téměř všechny levandule a několik perovskií, šalvějí či okrasných česneků.
  • Některá města zaznamenávají případy, kdy člověk přijde s lopatkou, vysněnou květinu si přesadí do svého květináče a odnese domů.
  • Lidé se občas snaží na zloděje upozornit, někdy ale volají strážníky na zaměstnance údržby, kteří v záhonech provádějí úpravy.
  • Některá zdůvodnění zlodějů jsou hodně kuriózní. Občas přiznávají, že kytky potřebují na hrob.

Komentáře

Hlavní zprávy

Celovečerní debut Jana Březiny servíruje divákovi tajemství i hrdiny neschopné komunikovat

vydáno 31. května 2023  18:00

Tuzemští debutanti nemají zejména v poslední době u kritiků právě na růžích ustláno. Své o tom ví například mladý režisér Jeremy Tichý, který před pár dny...  celý článek

Ó můj táto, De Niro! Český distributor si poradil s názvem filmu po svém

vydáno 31. května 2023  15:00,  aktualizováno  15:13

Komedii Pappa Mia! napsal komik Sebastian Maniscalco podle zážitků s otcem. Toho hraje Robert De Niro, který komedie většinou umí.  celý článek

Zbystřete svoji pozornost! Možná i pro vás platí, že vyhořením trpí každý pátý Čech

vydáno 31. května 2023  14:00

Příčinou bývá nadměrná pracovní zátěž nebo nedostatečné ocenění.  celý článek

Divoká autojízda s hendikepem. Lidé s omezením tuší problém, elektroauta jsou drahá

vydáno 31. května 2023  11:07

Modrá kartička se siluetou vozíčkáře. Vidíme je denně. Jejich držitelé se připravují na problémy s elektromobilitou.  celý článek