metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 27 °C

Pátek 19. srpna 2022. Svátek má Ludvík

Větší foto
Úlovek z veřejných záhonů | foto: Metro.cz

Rozšířil se nám tu takový nešvar. Návštěvnická kleptomanie trápí česká města i botaniky

  5:17
Co není přivázané, to zmizí. Leckteří považují veřejné statky za něco, co jim náleží. Doslova a do písmene. Každý kluk asi utrhl z městského záhonu růži či tulipán pro dívku svého srdce. K mládí a lásce to patří.

Horší ale je, když se z toho stane záliba. Podobně zřejmě uvažovala i paní, která se zanořila do okrasných záhonů před pražským obchodním centrem Westfield Chodov. Dvě velké igelitky a také proutěný koš plný vzrostlých květin svědčí o tom, že už pár záhonů předtím obešla. „To já jen na ukázku, jen jednu květinku,“ hájí se žena na výtku, že krade kytky, které tu nevysázela. Prý je potřebuje i na památku a na zkrášlení vlastní zahrádky.

S tím, že si lidé dělají často, co se jim namane, mají co do činění hlavně v turisticky atraktivních místech. Například ve známých Punkevních jeskyních na Blanensku u propasti Macocha. „Až příliš často se setkáváme s neukázněnými návštěvníky, kteří si musí na krápníkovou výzdobu sáhnout, a to i přes důrazné upozornění našich průvodců,“ posteskl si Hynek Pavelka, vedoucí jeskyňového komplexu. Že by si lidé odnášeli na památku i kousky jeskyní, to řešit nemusejí.

My rostliny nekrademe, my je kupujeme
Se zloději nemají v Dendrologické zahradě v Průhonicích u Prahy zatím žádné velké starosti. „Nechtěl bych to zakřiknout, ale v posledních letech si příliš nestěžujeme. Krádeže rostlin jsou naštěstí okrajový jev,“ říká Zdeněk Kiesenbauer, dendrolog z této známé botanické zahrady. „Samozřejmě nás to vždycky naštve, pokud k tomu dojde, protože my rostliny kupujeme a nekrademe,“ upozorňuje dendrolog. Připomíná, že horší to je v městské zeleni, kde na rozdíl od jejich parku plného okrasných dřevin a květin lidé neplatí vstupné a méně si prostředí váží. Pokud pracovníkům průhonické zahrady něco vadí, to je především na jaře pobíhání dětí v záhonech. Rostliny teprve raší a jsou nejzranitelnější.

Starosti jsou také s návštěvníky, kteří se ve větších počtech vydávají mimo cestičky, aby se například vyfotili s rozkvetlou loukou. Také ti porost ničí.

Kradou z městských záhonů ve velkém, i pro nebožtíky

  • Nenechavost obyvatel trápí malá i velká města. Například z nové výsadby na Fügnerově náměstí v Písku někdo vzal nedávno téměř všechny levandule a několik perovskií, šalvějí či okrasných česneků.
  • Některá města zaznamenávají případy, kdy člověk přijde s lopatkou, vysněnou květinu si přesadí do svého květináče a odnese domů.
  • Lidé se občas snaží na zloděje upozornit, někdy ale volají strážníky na zaměstnance údržby, kteří v záhonech provádějí úpravy.
  • Některá zdůvodnění zlodějů jsou hodně kuriózní. Občas přiznávají, že kytky potřebují na hrob.

Komentáře

Hlavní zprávy

Člověka, který by mluvil jako kniha, prakticky nepotkáte, říkají jazykovědci

vydáno 18. srpna 2022  16:39

Je současná psaná i hovorová mluva jednodušší, než jakou mluvili naši prarodiče? Někdo tvrdí, že ano, ale Michal Škrabal, ředitel Ústavu Českého národního...  celý článek

Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

vydáno 18. srpna 2022  5:51

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem...  celý článek

Komerční sdělení

Festival netradičních sportů zve na atraktivní program

vydáno 18. srpna 2022

NEfestival neboli Festival netradičních sportů bude v sobotu 20. srpna velkým lákadlem v Heřmanově Městci na Chrudimsku.   celý článek

Sexting může dítěti zničit vztah, dovést ho k sebevraždě

vydáno 17. srpna 2022  19:29

Nemluv s cizími, neber od nich dárky, netoulej se, kde to neznáš. Rodičovské pokyny děti dodržují. Na internetu se ale chovají jinak.  celý článek