metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 11 °C

Pátek, 22. listopadu 2019. Svátek má Cecílie.
David Nedvídek je specialistou na deskové hry a zároveň jejich vášnivý hráč.
David Nedvídek je specialistou na deskové hry a zároveň jejich vášnivý hráč. | foto: Metro.cz

Roztomilosti a zvířata ženám, pro muže spíš horory a války

17. dubna 2015  10:05 Jan David Metro.cz
Ženy si berou prohru víc osobně, muži se naopak neurážejí. Vítejte ve světě hráčů deskových her.

Jak vybrat hru...

...aby bavila i zrovna vás.

  • Hry jsou pro děti? To dnes neplatí. Hra totiž neznamená hračka. Je to společná zábava, která spojuje rodiny a kamarády. Každý si může najít oblast, co ho zaujme.
  • Pozor na pravidla. Nenechte se zmást označením věku na krabici. Třeba 12+ už znamená složitější hru. Zvládne ji pravidelný desetiletý hráč, ale čtyřicetiletý nováček se s pravidly hned nechytne.

Znáte jen Člověče, nezlob se, Dostihy a sázky, případně Activity? Dnes se s přáteli můžete u stolu přenést mezi dobrodruhy, bojovníky, stavitele, ale i mezi hrdiny z Pána prstenů. Deník Metro zajímalo, jaké jsou rozdíly mezi mužskými a ženskými zájemci o deskové hry. Každý rok se jen na českém trhu objeví zhruba stovka novinek.

„Chlapi rádi plánují, preferují minimum náhody a jedou na výhru. Baví je témata z oblasti mytologie, sci-fi, hororů a válek. Ženy mají rády zvířata, roztomilosti, nerady blafujou a raději spolupracují,“ říká David Nedvídek, specialista na deskové hry a jejich vášnivý hráč.

Stojí mezi stovkami různých krabic v pražském prodejním centru Ráj deskovek, kde je ve svém živlu. Obsah krabic zná do detailu, všechny hrál, na specializované veletrhy jezdí i do zahraničí. „Každý chce zkusit něco, co v životě nezažije,“ objasňuje, co muže a ženy naopak spojuje. Největšími hitovkami jsou podle něj takzvané party hry a postřehovky. Hra rovná se zábava, lidé se častěji chtějí smát než přemýšlet.

„Chlapi rádi mrknou na boj a válčení. Myslím, že chtějí zkusit něco, co v životě nezažijí, a panuje mezi nimi zdravá řevnivost. Po skončení se zavře krabice a jsou v pohodě. Tohle zdravé poměřování sil mi přijde typické pro muže. Chlapi také hledají výhru,“ zdůrazňuje.

Ženy podle něj častěji touží spíš po pohodě a vyhledávají hry, které budou bavit všechny účastníky. 

David Nedvídek se snaží odhadovat síly zákazníků, protože pak je bude bavit jít se složitostí na vyšší úroveň. „Vždycky se modlím, aby zvládli pravidla a bavilo je to. Když jim nadělím teror, tak už se nevrátí,“ směje se.

Rovnou přibližuje prvky moderních her. Jako příklad používá tradiční Dostihy. „Jejich minusem je, že trvají neúměrně dlouho a kdo vypadne, už si nezahraje,“ říká. Důraz je tedy na čas, ale i na pravidla. U moderních her hrají všichni až do konce, stále mají možnost zvítězit, a hra je tak napínavější. Body se také častěji získávají díky schopnostem hráče, nezáleží jen na „hloupé kostce“ a náhodě.

Komentáře

Hlavní zprávy

Lahve i jednorázové obaly už nejsou nezbytnost. Ekologické mohou být i pomůcky pro ženy

Snuggs jsou menstruační kalhotky vyvinuté tak, že dobře absorbují i silnou...
vydáno 22. listopadu 2019  12:06

Ačkoli devadesát procent všech plastů se do oceánů dostalo z osmi asijských a dvou afrických řek, evropské země nejsou bez viny. Společně se Spojenými...  celý článek

Cirque du Soleil a Letní Letná osídlí pláň o prázdninách

Cirque du Soleil budou mít opět velkou výpravu.
vydáno 22. listopadu 2019  9:05

Jste-li milovníky nového cirkusu a máte dost peněz, můžete se radovat. Příští léto totiž budou v Praze hody.  celý článek

Chytil vlnu z Mácháče až do exotického ráje

Marek Vaňura
vydáno 22. listopadu 2019  5:16

Jako kluk s dědečkem plachtil na Mácháči, nyní šéfuje ostrovnímu resortu v tropickém Hondurasu. Marek Vaňura mezitím vystudoval vysokou školu a stal se i...  celý článek

Příští stanice: nákupák. Linka 156 staví před OC Stromovka

Busy do Europarku jezdí ze Zbraslavic, Zruče a Žlebu.
vydáno 21. listopadu 2019  13:54

Vlastní autobus má štěrboholský Europark či Ikea na Černém Mostě. Do obchoďáku v Michli zákazníci jezdí na proud.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám