metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Neděle 26. března 2023. Svátek má Emanuel
David Nedvídek je specialistou na deskové hry a zároveň jejich vášnivý hráč. | foto: Metro.cz

Roztomilosti a zvířata ženám, pro muže spíš horory a války

  10:05
Ženy si berou prohru víc osobně, muži se naopak neurážejí. Vítejte ve světě hráčů deskových her.

Jak vybrat hru...

...aby bavila i zrovna vás.

  • Hry jsou pro děti? To dnes neplatí. Hra totiž neznamená hračka. Je to společná zábava, která spojuje rodiny a kamarády. Každý si může najít oblast, co ho zaujme.
  • Pozor na pravidla. Nenechte se zmást označením věku na krabici. Třeba 12+ už znamená složitější hru. Zvládne ji pravidelný desetiletý hráč, ale čtyřicetiletý nováček se s pravidly hned nechytne.

Znáte jen Člověče, nezlob se, Dostihy a sázky, případně Activity? Dnes se s přáteli můžete u stolu přenést mezi dobrodruhy, bojovníky, stavitele, ale i mezi hrdiny z Pána prstenů. Deník Metro zajímalo, jaké jsou rozdíly mezi mužskými a ženskými zájemci o deskové hry. Každý rok se jen na českém trhu objeví zhruba stovka novinek.

„Chlapi rádi plánují, preferují minimum náhody a jedou na výhru. Baví je témata z oblasti mytologie, sci-fi, hororů a válek. Ženy mají rády zvířata, roztomilosti, nerady blafujou a raději spolupracují,“ říká David Nedvídek, specialista na deskové hry a jejich vášnivý hráč.

Stojí mezi stovkami různých krabic v pražském prodejním centru Ráj deskovek, kde je ve svém živlu. Obsah krabic zná do detailu, všechny hrál, na specializované veletrhy jezdí i do zahraničí. „Každý chce zkusit něco, co v životě nezažije,“ objasňuje, co muže a ženy naopak spojuje. Největšími hitovkami jsou podle něj takzvané party hry a postřehovky. Hra rovná se zábava, lidé se častěji chtějí smát než přemýšlet.

„Chlapi rádi mrknou na boj a válčení. Myslím, že chtějí zkusit něco, co v životě nezažijí, a panuje mezi nimi zdravá řevnivost. Po skončení se zavře krabice a jsou v pohodě. Tohle zdravé poměřování sil mi přijde typické pro muže. Chlapi také hledají výhru,“ zdůrazňuje.

Ženy podle něj častěji touží spíš po pohodě a vyhledávají hry, které budou bavit všechny účastníky. 

David Nedvídek se snaží odhadovat síly zákazníků, protože pak je bude bavit jít se složitostí na vyšší úroveň. „Vždycky se modlím, aby zvládli pravidla a bavilo je to. Když jim nadělím teror, tak už se nevrátí,“ směje se.

Rovnou přibližuje prvky moderních her. Jako příklad používá tradiční Dostihy. „Jejich minusem je, že trvají neúměrně dlouho a kdo vypadne, už si nezahraje,“ říká. Důraz je tedy na čas, ale i na pravidla. U moderních her hrají všichni až do konce, stále mají možnost zvítězit, a hra je tak napínavější. Body se také častěji získávají díky schopnostem hráče, nezáleží jen na „hloupé kostce“ a náhodě.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pravidla pro elektrokoloběžky: Zákaz vjezdu do některých parků a nová parkovací stání

vydáno 26. března 2023  16:22

Už několik let řeší největší česká města problémy se sdílenými elektrokoloběžkami. Poházené na chodnících jako bariéry, často u přechodů, rozčilují...  celý článek

Praha bez zahraničních turistů a jejich peněz. Potřebujeme je ale opravdu všechny?

PRAHA? AHA!
vydáno 26. března 2023  12:19

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Velikonoce se blíží. Kam vyrazit? Třeba za Ježíšem na oslíku

vydáno 26. března 2023  9:01

Na trzích na Staroměstském náměstí v Praze bude největší zajíc v Česku.  celý článek

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek