metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Pátek, 18. října 2019. Svátek má Lukáš.
Pokrytí mobilním signálem mezi stanicemi metra. (27.9.2019)
Větší foto
Pokrytí mobilním signálem mezi stanicemi metra. (27.9.2019) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Roztyly i Holešovice. Signál ve všech stanicích do dvou let

1. října 2019  16:18 Filip Jaroševský Metro.cz
Cestující mohou využívat mobilní síť ve čtvrtině stanic. Pokrytí stojí zhruba 10 milionů korun za tunel.

Když nemáte náladu poslouchat v MHD jiné cestující, kteří zde mají častokrát ve zvyku vyřizovat řadu věcí po telefonu, jezděte metrem. Tato rada už v Praze pěkných pár měsíců neplatí. Vysokorychlostní mobilní síť LTE mohou cestující v testovacím provozu od včerejška nově využívat na trase C, a to od Roztyl po stanici Nádraží Holešovice. Doposud signál sahal jen z Holešovic k Muzeu.

„Do konce března příštího roku se síť rozšíří do dalších šestnácti stanic a přilehlých tunelů na trasách A a B. Tímto krokem budou pokryty stanice v širším centru, které z pohledu prací zároveň patří k těm nejobtížnějším. Všechny zainteresované strany dělají maximum pro to, aby se kompletní pokrytí metra sítí LTE podařilo dokončit ještě v roce 2021,“ říká mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková a upozorňuje, že v případě metra D se se signálem počítá již od prvopočátku.

Pokrývání v metru naráží i na komplikace

  • Během výstavby technici narážejí na nečekané problémy. Do výstavby sítě LTE zasáhl například i červnový přidaný koncert Eda Sheerana v Letňanech.
  • Provoz metra byl prodloužen do ranních hodin, aby bylo možné po koncertě rychleji přepravit diváky zpět domů. To však znamenalo výpadek v plánovaných instalacích.
  • Při pokrývání tunelů signálem hraje roli také jejich délka. Nejdelší i nejkratší mezistaniční úsek v pražském metru se nachází na trase C. Největší vzdálenost (2748 metrů) je mezi stanicemi Nádraží Holešovice a Kobylisy, kde ani obhlídku není možné stihnout za jednu noc, ale je třeba ji rozdělit nadvakrát. 
  • Na druhou stranu úplně nejkratší úsek (425 metrů) vede ze stanice Muzeum C na Hlavní nádraží.

Nyní mohou cestující využívat mobilní služby ve standardu 4G v šestnácti stanicích a jejich přilehlých tunelech. Na áčku jde o čtyři, a to mezi Bořislavkou a Nemocnicí Motol, na trase C o dvanáct. Trasa B si na signál počká až do příštího roku. Do konce března 2020 se signálu ve standardu 4G dočkají cestující mezi Smíchovským nádražím a Palmovkou a také v šesti stanicích na trase A mezi Muzeem a Dejvickou.

„Do konce prvního čtvrtletí příštího roku se standard 4G rozšíří do celkem dvaceti stanic metra. K pokrytí sítí LTE v celém rozsahu metra tak zůstane dovybavit nejmodernějšími zařízeními ještě 29 stanic a přilehlých tunelů,“ dodává Řehková.

Konsorcium operátorů a společnosti Cetin pokrývá metro 4G technologií na vlastní náklady. Výstavbu koordinuje operátor T-Mobile. Pokrytí úseku mezi dvěma stanicemi stojí podle tiskového odboru dopravního podniku v průměru deset milionů korun v závislosti na jeho délce. Podle předsedy představenstva a generálního ředitele dopravního podniku Petra Witowského metropole pokrývá metro signálem pozdě.

„Žijeme v on-line době. Jsem proto rád, že se v současnosti daří urychlovat instalační práce a alespoň po úsecích zlepšovat cestujícím komfort,“ míní Witowski.

Dozorčí rada dopravního podniku loni schválila smlouvu s konsorciem operátorů na dvacet let. Jen za prvních deset let operátoři vyplatí dopravci 120 milionů korun. Původně se hovořilo o tom, že celou stávající síť metra pokryjí do konce roku 2022. O tom, že by se mohlo vše stihnout dříve, se zástupci dopravce rozhovořili až nyní. „Výstavba LTE sítě může v metru probíhat jen v noci, v krátké době necelých tří hodin, kdy vlaky nejezdí. Každou noc zde proto pracuje na několika místech na 70 operátorů. 

Komentáře

Hlavní zprávy

V Kolodějích se osvědčily takzvané špačníky, v Karlíně „bouda na špačka“

Špačníky jsou v Kolodějích umístěny u miniknihovny a „Pražských židlí". PRAHA -...
vydáno 18. října 2019  15:50

Odhozené nedopalky v trávě, na chodnících i v záhonech kolem stromů nejsou v hlavním městě ničím neobvyklým. Někteří Pražané by neukázněné kuřáky rádi...  celý článek

Vyšší cena cigaret a alkoholu může posílit šedou ekonomiku

Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší.
vydáno 18. října 2019  9:59

Nový daňový balíček má nalít další miliardy do státní kasy. Vydělat mohou i podvodníci.  celý článek

Deskové hry zažívají comeback. Off-line hraní láká stále více lidí

Festival Deskohraní
vydáno 18. října 2019  5:34

Festival, kavárna, knihovna. Možností okusit kouzlo deskovek je mnoho.  celý článek

Skoro padesát odtahů za den. Strážníci museli přitvrdit

Ilustrační snímek
vydáno 17. října 2019  15:09

„Pozor! Od úterka jsme zpřísnili dohled v modrých zónách placeného stání, který se projeví zvýšeným počtem odtahů.“ S tímto varováním přišli začátkem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám