metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 2 °C

Úterý, 7. prosince 2021. Svátek má Ambrož, Benjamin.

Větší foto
Pokrytí mobilním signálem mezi stanicemi metra. (27.9.2019) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Roztyly i Holešovice. Signál ve všech stanicích do dvou let

  16:18
Cestující mohou využívat mobilní síť ve čtvrtině stanic. Pokrytí stojí zhruba 10 milionů korun za tunel.

Když nemáte náladu poslouchat v MHD jiné cestující, kteří zde mají častokrát ve zvyku vyřizovat řadu věcí po telefonu, jezděte metrem. Tato rada už v Praze pěkných pár měsíců neplatí. Vysokorychlostní mobilní síť LTE mohou cestující v testovacím provozu od včerejška nově využívat na trase C, a to od Roztyl po stanici Nádraží Holešovice. Doposud signál sahal jen z Holešovic k Muzeu.

„Do konce března příštího roku se síť rozšíří do dalších šestnácti stanic a přilehlých tunelů na trasách A a B. Tímto krokem budou pokryty stanice v širším centru, které z pohledu prací zároveň patří k těm nejobtížnějším. Všechny zainteresované strany dělají maximum pro to, aby se kompletní pokrytí metra sítí LTE podařilo dokončit ještě v roce 2021,“ říká mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková a upozorňuje, že v případě metra D se se signálem počítá již od prvopočátku.

Pokrývání v metru naráží i na komplikace

  • Během výstavby technici narážejí na nečekané problémy. Do výstavby sítě LTE zasáhl například i červnový přidaný koncert Eda Sheerana v Letňanech.
  • Provoz metra byl prodloužen do ranních hodin, aby bylo možné po koncertě rychleji přepravit diváky zpět domů. To však znamenalo výpadek v plánovaných instalacích.
  • Při pokrývání tunelů signálem hraje roli také jejich délka. Nejdelší i nejkratší mezistaniční úsek v pražském metru se nachází na trase C. Největší vzdálenost (2748 metrů) je mezi stanicemi Nádraží Holešovice a Kobylisy, kde ani obhlídku není možné stihnout za jednu noc, ale je třeba ji rozdělit nadvakrát. 
  • Na druhou stranu úplně nejkratší úsek (425 metrů) vede ze stanice Muzeum C na Hlavní nádraží.

Nyní mohou cestující využívat mobilní služby ve standardu 4G v šestnácti stanicích a jejich přilehlých tunelech. Na áčku jde o čtyři, a to mezi Bořislavkou a Nemocnicí Motol, na trase C o dvanáct. Trasa B si na signál počká až do příštího roku. Do konce března 2020 se signálu ve standardu 4G dočkají cestující mezi Smíchovským nádražím a Palmovkou a také v šesti stanicích na trase A mezi Muzeem a Dejvickou.

„Do konce prvního čtvrtletí příštího roku se standard 4G rozšíří do celkem dvaceti stanic metra. K pokrytí sítí LTE v celém rozsahu metra tak zůstane dovybavit nejmodernějšími zařízeními ještě 29 stanic a přilehlých tunelů,“ dodává Řehková.

Konsorcium operátorů a společnosti Cetin pokrývá metro 4G technologií na vlastní náklady. Výstavbu koordinuje operátor T-Mobile. Pokrytí úseku mezi dvěma stanicemi stojí podle tiskového odboru dopravního podniku v průměru deset milionů korun v závislosti na jeho délce. Podle předsedy představenstva a generálního ředitele dopravního podniku Petra Witowského metropole pokrývá metro signálem pozdě.

„Žijeme v on-line době. Jsem proto rád, že se v současnosti daří urychlovat instalační práce a alespoň po úsecích zlepšovat cestujícím komfort,“ míní Witowski.

Dozorčí rada dopravního podniku loni schválila smlouvu s konsorciem operátorů na dvacet let. Jen za prvních deset let operátoři vyplatí dopravci 120 milionů korun. Původně se hovořilo o tom, že celou stávající síť metra pokryjí do konce roku 2022. O tom, že by se mohlo vše stihnout dříve, se zástupci dopravce rozhovořili až nyní. „Výstavba LTE sítě může v metru probíhat jen v noci, v krátké době necelých tří hodin, kdy vlaky nejezdí. Každou noc zde proto pracuje na několika místech na 70 operátorů. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Komerční sdělení

Komfortní bydlení díky revitalizaci. Proměňte svůj byt k nepoznání!

vydáno 7. prosince 2021

Balkony mají pro většinu z nás velký význam. Někdo je využívá k relaxaci, jiný tam pěstuje bylinky pro kulinářské zážitky v kuchyni a další může na...  celý článek

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr

vydáno 6. prosince 2021  5:42

Lávka vedoucí přes smíchovské koleje směrem do Radlic rezne. TSK Pražany před nebezpečím propadnutí varuje novou značkou.  celý článek

Vaše fotky z Prahy