metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 7 °C

Čtvrtek, 17. ledna 2019. Svátek má Drahoslav.
Stadiony, na nichž se koná fotbalové mistrovství 2018
Další 1 fotografie v galerii
Stadiony, na nichž se koná fotbalové mistrovství 2018 | foto: Metro.cz

Rusko je pořadatelem mistrovství poprvé, ale v pro něj nepříznivé době

14. června 2018  5:55 Pavel Urban Metro.cz
Oproti zvykům si fanoušci nemusí vyřizovat víza.

Mistrovství světa ve fotbale má hned dvě poprvé. Ještě nikdy předtím se nekonalo v Rusku, tehdy ještě jako Sovětský svaz v roce 1984 prohrál ve finální volbě s Itálií. A dosud se nikdy nekonalo mistrovství ve východní Evropě. Rusko si totiž pro pořádání vybralo pouze svou evropskou část včetně Kaliningradu, malého cípu velmoci u Baltského moře.

Do země, která je velkým hráčem na sportovním i politickém poli, přichází mistrovství v době, kdy se několik let nad výkony a úspěchy ruských sportovců vznáší stín státem řízeného dopingu.

Za osm let

2026

  • MS v roce 2026 uspořádají společně Kanada, USA a Mexiko. Rozhodl o tom kongres FIFA. Jejich nabídka porazila Maroko. Závěrečného turnaje se poprvé zúčastní 48 týmů.

Navíc poslední dobou se vztahy mezi Ruskem a státy Evropské unie vyhrotily po obvinění Ruska z otrávení dvojitého agenta Skripala a jeho dcery jedem novičok. Britský ministr zahraničí Boris Johnson před časem dokonce řekl, že ruský prezident Vladimir Putin využije mistrovství světa ke zkreslení pohledu na svou zemi, stejně jako to učinil v roce 1936 Adolf Hitler během olympijských her v Berlíně.

Že se chce Putin do propagace šampionátu zapojit, potvrdilo i video připomínající 100 dní do začátku. Kromě slavných fotbalistů nedávné minulosti, jako jsou Wayne Rooney či Ronaldo, se v něm objevil právě nejvyšší představitel pořadatelské země.

Mezi zástupci FIFA však žádné velké obavy nepanují. Ruska jako pořadatele se zastali už v roce 2014, kdy chtěla jiného organizátora zvolit část německé politické scény. Už tehdy fotbaloví zástupci říkali, že ruské přípravy na mistrovství probíhají naprosto v pořádku a ke změně není důvod. Své pořadatelství si země vyzkoušela už loni. Generálkou se jí stal Pohár FIFA. V něm Němci, kteří jsou obhájci titulu mistrů světa a velkým favority na vítězství, porazili ve finále Chile.

Pořadatelská země chce zabodovat, to dokazuje dost možná rozhodnutí o zrušení víz – během šampionátu nebude platit obecná vízová politika Ruska, což se bude vztahovat nejen na aktivní účastníky, ale i na fanoušky. Otázkou zůstává, jestli se tento vstřícný krok, který cílí i na vyšší návštěvnost, vyplatí, nebo ukáže nebezpečným.

Lákadly jsou vlk a Will Smith

  • K mistrovství světa patří samozřejmě také oficiální míč, maskot a hymna.
  • Maskotem byl už loni na podzim zvolen vlk Zabivaka, který dostal v hlasování na webu FIFA a v přímém přenosu prvního ruského programu přednost před tygrem a kočkou. Jméno vlka, z něhož má vyzařovat legrace, šarm i důvěra, implikuje schopnost střílet góly.
  • Oficiální míč šampionátu, který nese název Telstar 18, je už tradičně od firmy Adidas. Je díky svému černobílému designu vzpomínkou na míč z šampionátu v roce 1970, který měl jako vůbec první dnes již klasické černobílé pětiúhelníky, aby byl dobře viditelný na tehdejších televizích obrazovkách.
  • Oficiální hymnou je píseň Live It Up (Žij naplno) od amerického producenta DJ Dipla. Interprety jsou Nikcy Jam, albánská zpěvačka Era Istrefiová a herec Will Smith.

Čísla mistrovství světa

  • Rusové se nenechali v přípravách na turnaj zahanbit.
  • Celkový vítěz dostane od FIFA prémii 38 milionů dolarů (asi 825 milionů korun). Celkem je pro týmy připraveno 400 milionů dolarů.
  • Rusko do šampionátu a jeho příprav investovalo 678 miliard rublů (asi 235 miliard korun), velká část šla na infrastrukturu a rekonstrukci stadionů. A také na bezpečnost.

Komentáře

Hlavní zprávy

Výluky potrápí Střešovice i centrum

Ilustrační snímek
vydáno 17. ledna 2019  9:59

Krátkodobých výluk se koná v hlavním městě více než stovka ročně. Většinou za ně mohou nejrůznější opravy, jejichž cena se podle mluvčí dopravního podniku...  celý článek

Spider-Man kráčí po Karlově mostě

Michelle Jonesová a Tom Holland (Spider-Man)
vydáno 17. ledna 2019  5:55

Upoutávky na nový film o pavoučím muži ukazují záběry pražských lokací.  celý článek

Opilce na našich sjezdovkách policie kontrolovat nemůže

Ilustrační snímek
vydáno 16. ledna 2019  14:45

Příležitostí dát si pivo nebo panáka je na sjezdovkách a v jejich blízkosti víc než dost.  celý článek

Dánští detektivové naposledy stylově. Řeší mumie a potraty

Série knih Jussiho Adlera-Olsena čítá již sedm dílů. Složka 64 bude poslední...
vydáno 16. ledna 2019  11:30

Oddělení Q se na plátnech kin pouští do svého posledního případu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám