metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Pondělí, 21. září 2020. Svátek má Matouš.
Honza Šamla a Vláďa Maroušek za polárním kruhem.
Větší foto
Honza Šamla a Vláďa Maroušek za polárním kruhem. | foto: @beerwithtravel

Rusové jsou moc fajn, ruské pivo ne, říkají dva „cestovatelé“

21. října 2019  8:32 Marek Hýř Metro.cz
Kluci z Beer with Travel křtí dnes svou první knížku. Kmotrem je Láďa Zibura.

„Máme rádi vlaky a pivo. Sem tam někam jedeme a pak o tom vyprávíme,“ říkají o sobě Honza Šamla a Vláďa Maroušek. Své společné aktivity zahrnují pod značku Beer with Travel. Když o nich ale někdo řekne, že jsou cestovatelé, tak se tomu spíš smějí. „My jsme jenom dva kluci, kteří jezdí na pivo do světa,“ říká Honza Šamla. 

O svých pivních patáliích převážně z východní Evropy kluci dělají i stand up vystoupení. Před dvěma lety se ale rozhodli, že své zážitky dají na papír. Jejich velkým vzorem je poutník Ladislav Zibura. Právě on jim také pokřtí knihu s názvem Transsibiřská magistrála aneb s pivem v ruce od Finského zálivu k Japonskému moři. „Táhne nás to na východ. Naše nejmilovanější destinace jsou země bývalého Sovětského svazu. Cestou z jednoho z našich výletů tak vznikl nápad, že vyrazíme na nejdelší železniční trať na světě,“ vzpomíná Honza. „Začalo to jako klasické pivní kecání, ale nás to ani po vystřízlivění nepustilo,“ dodává. 

Křest

  • První možnost, si koupit knihu, bude na křtu a stand-upu, který se koná dnes v 19.30 v Rock Café. 
  • Knihu Transsibiřská magistrála aneb s pivem v ruce od Finského zálivu k Japonskému moři si můžete objednat i přes Facebook Beer with Travel či na bwtbooks.cz.

Deset tisíc kilometrů, osm zastávek a nespočet piv. To jsou základní parametry putování dvou kamarádů, kteří se rozhodli cestovat vlakem přes Rusko. „Na tuto zemi se u nás nahlíží dost negativně. Když se řekne Rusko, hodně lidí si vybaví nepříjemnou kapitolu dějin a kontroverzní mezinárodní politiku, ale podle nás jsou Rusové fajn,“ říká Vláďa Maroušek. „Za těch pár výletů jsme zjistili, že všude na světě jsou hodní i zlí lidé. Dokonce bych řekl, že devadesát procent lidí jsou ti normální lomeno hodní,“ filozofuje Honza. „Nejhorší co se nám v Rusku stalo, že nás jedna bába natáhla o 120 korun. My jim to ale nevědomky vrátili. Jednou jsme totiž omylem zapomněli zaplatit. Takže je to my versus Rusko jedna jedna,“ směje se Vláďa. Oba kluci se ale shodují, že jsou Rusové pohostinní. „Oni vědí, že na západě nemají moc dobrý obraz, o to víc byli nadšení, že jsme do Ruska přijeli a že se nám tam líbilo,“ říká Honza. 

Kromě místních lidí se Honza s Vláďou zajímají také o pivo. Však v hospodě se rodí i jejich nápady, kam vycestovat. „Nejvíc nám chutnají ležáky, což je ve světě docela problém,“ říká Vláďa dodává: „Snažíme se ochutnávat, co nejvíc místních piv. Málokdy se nám, však stane, že by nám něco opravdu chutnalo. Například v Petrohradě jsme pili asi pět různých piv a žádné nebylo extra dobré,“ vzpomíná. „Občas se nám stane, že narazíme i na opravdu bizarní místa. V Jekatěrinburgu jsme našli bar, který patřil jednomu sibiřskému pivovaru. Vyzdoben byl do kalifornsko-surfařského stylu, na čepu měl šestnáct piv a v nabídce dalších x lahvových. Jedno z nich se jmenovalo Dvanáctka, psáno česky, a na etiketě mělo českou tramvaj. To byl prostě úlet! Dali jsme jich každý sedm,“ směje se Honza, který se svým kamarádem vyrazil vlakem na pivo i za polární kruh. Kromě toho byla dvojice i v Náhorním Karabachu, Arménii, Černobylu či u Velké čínské zdi. Zážitků mají spoustu. „Rozhodně chceme sepsat další knížku,“ shodují se oba.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komiksy jsem hltal už jako dítě, říká autor stripů deníku Metro

Výtvarník Václav Roháč
vydáno 21. září 2020  5:54

Ilustroval patnáct knih, je autorem několika komiksů, navrhuje obaly hudebních alb, vymaloval svými obrázky stěny několika škol a nemocnic....  celý článek

Primátorky. Duklácké stopy zůstaly, vyhrálo společenství

Vítězná posádka a sprcha šampaňským
vydáno 20. září 2020  17:29

Závody skifů dnes ovládli na Vltavě Miroslav Vraštil a Lenka Antošová.  celý článek

KOLOBLOG: Jako medvěd v cirkuse

Připoutané sedlo Koloblog
vydáno 20. září 2020  12:18

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Vesmírný slon či Hlemýžď a Anděl. Výstava surrealistického velikána je opět otevřena

Irena Limbergová
vydáno 19. září 2020  18:13

Během koronakrize byla výstava děl Salvadora Dalího zavřena. Nyní už mohou lidé expozici Enigma plnou soch, grafik nebo předmětů ze skla navštívit v...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám