metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 17 °C

Čtvrtek 23. března 2023. Svátek má Ivona

Další 1 fotografie v galerii
Ruská nelegální „espézetka“ v Praze na Smíchově | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Rusové se tajně plíží unijními státy s falešnými značkami. Stačí jim k tomu padesát eur

  18:34
Na rušné Štefánikově ulici na pražském Smíchově parkuje před radnicí bílé SUV. Na první pohled nic neobvyklého, až na podivně vyhlížející „espézetku“. Žádné označení státu, žádná unijní vlaječka. Kombinace číslic a písmen.

„Tak tohle vidím poprvé,“ drbe se strážník za uchem. Že se jedná o falešnou registrační značku (RZ), nemá ani ponětí. Zatím ho na to nikdo neupozornil.

Na tancích mají „Z“, na espézetkách se stydí
Západ je pro Rusy nepřítel. I ti, kteří podporují prezidenta Putina a jeho „speciální operaci“, se ale nechtějí vzdát vymožeností západní civilizace a jejího luxusu. Ti, kterým se podaří přes třetí země projet do západní Evropy vlastním autem, dělají všechno pro to, aby jejich vozidla nevybočila z davu. Proto si za mírný poplatek mohou doma koupit zfalšovanou značku. Ceny se hodně liší. Obvykle vyjdou v rozmezí od 50 do 70 eur. Údajně se ale dají pořídit i za méně, v přepočtu i za stokorunu za jeden kus. Značky vyrábějí firmy, které dodávají řidičům duplikát v případě ukradení či poškození originálu.

Čitelné i jinde

  • Ruské registrační značky používají 12 písmen. Jde totiž i o to, aby byla tato písmena z azbuky čitelná i ve státech, kde se používá latinka, i když představují jiné písmeno. Takže například X je ve skutečnosti ruské CH, Y je ruské U, ruské V se píše jako latinské B. Skutečná ruská registrační značka musí být navíc doplněna i ruskou vlaječkou.

Kombinace liter i čísel je sice ruská, ale tváří se i jako německá značka. Schází však identifikace státu. Ruské RZ jsou jinak povinně vybaveny v pravé části malou ruskou vlaječkou. Ta na zfalšovaných exemplářích schází. Protože by jasně identifikovala zemi agresora. Na rozdíl od obrněnců, které vtrhly na Ukrajinu s označením „Z“.

Strážníci nevidí systém, doprava to zná z médií
O problému městští i státní policisté vědí. Obecní strážníci ale mohou takový vůz jen zaregistrovat. „Vzhledem k tomu, že máme omezené přístupy do informačního systému, vždy bychom přivolávali kolegy ze státní policie,“ reagovala mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová na dotaz deníku Metra, jak postupuje městská policie v případě, že narazí na nepravou ruskou registrační značku.

Bližší informaci na dotaz, zda o tom mají úředníci resortu povědomí, nepodalo ale ani Ministerstvo dopravy České republiky. Na dotaz reagoval mluvčí František Jemelka. „Téma jsme zachytili v médiích,“ říká Jemelka.

Rusové zdůvodňují pořízení nelegální registrační značky na auto strachem z nenávistných reakcí v zemích Evropské unie. V případě odhalení jim v Česku hrozí pokuta až deset tisíc korun a zákaz řízení.

Vipácké značky. Podle áčka poznáš v Rusku ptáčka

  • Problematika zfalšovaných registračních značek (RZ) je už od loňského roku v hledáčku Roadpolu, organizace sdružující evropské dopravní policie.
  • Zaměřují se ale i na registrační značky, které vydávají samozvané republiky v Doněcké a Luhanské oblasti. „Vzhledem k tomu, že Evropská unie neuznává ani Doněckou lidovou republiku, ani Luhanskou lidovou republiku, ani žádnou de iure autoritu Ruska nad jakýmkoli okupovaným ukrajinským územím, jsou tyto poznávací značky nezákonné a nejsou zákonným prostředkem registrace vozidel v EU,“ upozorňuje Floris de Vogel, mezinárodní specialista na poznávací značky a registrace vozidel.
  • Poznávací značky vydávané na okupovaných územích od srpna 2022 mají stejný vzhled jako běžné poznávací značky ve vlastním Rusku. To ztěžuje evropským policejním silám rozpoznat a identifikovat tyto specifické poznávací značky na veřejných komunikacích v Evropě. Přesto lze z „okupačních“ značek vyčíst některé zajímavosti.
  • Například auta registrovaná okupačními úřady v Chersonské oblasti jezdí s trojčíslím 184. Číslice 185 zase označuje okupovanou část Záporoží. Rusové mají v zásobě i číselné kombinace pro území, která hodlají dobýt. Pro tyto oblasti už rezervovali čísla 180, 181, 188 a 194.
  • Z legálních ruských RZ lze například i vyčíst, kdo se ve voze pohybuje. Kombinace je totiž specifická i pro společenský status vlastníka vozidla. A000AA je v Rusku pro důstojníky a oligarchy. A000AB je pro běžné občany.
  • Vedle pokuty, kterou mohou v Evropské unii majitelé vozu s nepravou RZ dostat, mají ale ruští řidiči šanci, že se vyhnou problémům při nehodě. Pokud od ní ujedou, policie nemá šanci pachatele vypátrat. Poškozený řidič se navíc nedočká odškodnění z povinného ručení viníka, škodu nezaplatí ani Garanční fond pojišťoven.
  • Rusové ale riskují pokuty i v případě, že zfalšované tabulky použijí i na ruských pozemních komunikacích. Také proto si je ruští řidiči montují na vozy až po překročení hranice, případně je dávají na vozy v případě delšího parkování, aby značka s ruskou vlaječkou nebudila pozornost.
  • V Rusku se „evropskými“ RZ obchoduje například na sociální síti Telegram. Tam je lze pořídit v cenách od 25 do zhruba 41 eur. Zatím se však tito Rusové nemusejí moc obávat. Například ve Finsku udělila policie zatím jen jedinou pokutu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Přes den dovádíme na pódiu, v noc přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek

Zenovou saunu najdete na střeše. Doplněná je také o japonskou zahradu

vydáno 23. března 2023  6:47

Mistrovství republiky bývá většinou nervy drásající podívaná. To v saunových ceremoniálech je pravým opakem. Diváky čeká relax a zklidnění. Zmiňované...  celý článek

Je tu jaro. Pojďte si hrát. Zveme vás na zajímavá pražská dětská hřiště

vydáno 22. března 2023  14:49

Ověřené tipy o Praze pro děti i rodiče. To je web Pražské zkratky. Jeho autorka Růžena Jeleneková tentokrát čtenářům poradí, kde v metropoli najdete...  celý článek