metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.
Záchranka (ilustrační foto) | foto: praha.eu

Rychlá záchranná služba během ledové kalamity lámala dveře i rekordy

  16:23
Ledová kalamita dala všem záchranářům v Česku pořádně zabrat. V Moravskoslezském kraji padl rekord v počtu výjezdů rychlé záchranné služby za jeden den. Zapotily se i posádky v Praze. Průměrně za směnu vyrážely k deseti případům. V jednom případě dokonce museli záchranáři použít násilného vniknutí do objektu. Pražská záchranná služba vyrazila dveře bytu vůbec poprvé.

Záchranáři Moravskoslezského kraje řešili v pondělí kvůli ledovce rekordní počet událostí. „Během čtyřiadvaceti hodin záchranáři vyjíždějí obvykle průměrně k 280 událostem. V pondělí však posádky zasahovaly ve 400 padesáti případech. Jednalo se o nejvyšší počet v desetileté historii krajské záchranné služby,“ upozornil na nebývalou četnost výjezdů jejich mluvčí Lukáš Humpl.

O záchranku v Praze během pondělí žádalo 853 lidí

Ledovka překvapila řadu neopatrných chodců, a o zranění tak nebylo nouze. „Záchranáři ošetřili v průběhu pondělí sto třicet zraněných chodců, v souvislosti s ledovkou pak i dalších patnáct cyklistů nebo cestující v havarovaných vozidlech,“ upřesnil počty zraněných v Moravskoslezském kraji Humpl. Extrémnost pondělní situace pak dokreslují počty volání o pomoc. „Sloužící ranní i noční směna operátorů pracovala v maximálním nasazení a dispečeři vedli v souvislosti s výjezdovou činností celkem tisíc sedm set hovorů,“ řekl deníku Metro Lukáš Humpl. 

Živo bylo i na dispečinku pražské záchranné služby. O záchranku během pondělí žádalo 853 lidí. Většina posádek služby tak vyrážela do ulic během směny víc než desetkrát. Navíc si v pondělí připsali záchranáři i jeden primát. „Poprvé využili zákonnou možnost násilného vniknutí do objektu, když vyrazili dveře bytu, aby se dostali k pacientce se silným krvácením a upadající do bezvědomí,“ popsal ojedinělý případ ředitel Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy Zdeněk Schwarz.

Nenudili se ani hasiči

V pondělí zasahovali hasiči u 993 případů

  • To je sedmkrát víc, než je dlouhodobý denní průměr.
  • Navýšil se i počet zásahů u dopravních nehod. K těm museli hasiči vyjet ve 191 případech.
  • Tedy skoro čtyřikrát častěji než obvykle.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Vaše fotky z Prahy