metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 28 °C

Neděle 3. července 2022. Svátek má Radomír

Dalších 6 fotografií v galerii
Na nádraží Praha - Hostivař je přístupné jedno nové nástupiště. | foto: Tadeáš HavlíkMetro.cz

Rýsuje se modernizace tratě do Hostivaře. Stavba má začít příští rok

  7:38
Správce kolejí, společnost Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), vypsal veřejnou zakázku na modernizaci železničního spojení mezi hlavním nádražím a Hostivaří na trati do Benešova a dále na Tábor a České Budějovice. Hodnotu zakázky na rekonstrukci železniční tepny odhadla SŽDC na 3,6 miliardy korun. Vyplývá to z informací zveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek.

Modernizace železničního spojení od Vinohradských tunelů k Hostivaři navazuje na první projekt, v němž správce infrastruktury modernizuje úsek v Hostivaři včetně výstavby nové staniční budovy.

„Rádi bychom se stavbou začali příští rok na jaře se zahájením stavební sezony,“ řekl generální ředitel SŽDC Pavel Surý deníku E15, který na tendr dnes upozornil.

Projekt je součástí modernizace tzv. pražského železničního uzlu, od něhož si správce železnic slibuje odstranění úseků, které už kapacitně neodpovídají potřebám stále rostoucího objemu osobních i nákladních železničních přeprav. Přestavba podle SŽDC zvýší kvalitu a bezpečnost železniční dopravy na trojici tranzitních koridorových tratí, které tvoří páteř tuzemských železničních spojení.

„Projekt počítá s přeložkou části stávající železniční trati v pražských Strašnicích včetně zrušení zastávky Praha - Strašnice. Nová trasa má vést opuštěnou lokalitou bývalého seřaďovacího nádraží Praha - Vršovice,“ uvedla ve studii modernizace správa železnic. Spolu se zrušením zastávky ve Strašnicích předpokládá SŽDC vybudování nových zastávek Zahradní město a Eden, které by měly být umístěny blíže sídel a dalších vhodných míst. Zastávka Eden tak bude nedaleko obchodního centra v Edenu, uvedla SŽDC.

Vedle výstavby nové zastávky v Hostivaři projekt počítá i s rekonstrukcí nádraží v pražských Vršovicích. Modernizovat by se na trase mělo i zabezpečovací zařízení.

Komentáře

Hlavní zprávy

Monacké knížectví nad pražským Botičem aneb Kde žijí milionáři nad chatrčí

PRAHA? AHA!
vydáno 3. července 2022  11:07

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Pražské pouliční osvětlení je zase chytřejší. Novinka navíc šetří energii

vydáno 3. července 2022  5:41

Správce veřejného osvětlení – Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) – pokračuje v zavádění chytrých technologií v metropoli. Od...  celý článek

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek