metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Čtvrtek, 23. září 2021. Svátek má Berta.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Zásilkovna

S balíkem už nemusíte jen na poštu. Česká pošta má konkurenci

  9:42
Češi si mohou ode dneška vybírat, kde vyzvednout zásilky. Nově mohou ve speciálních obchodech.

Očekávaná změna v posílání běžných balíků, jak ji před časem ohlásila společnost Zásilkovna, startuje pod názvem Mezi námi právě dnes. Pokud chcete jako občan, ale i jako firma poslat někomu balík a splníte zadané parametry pro zásilku, mohli byste se podle vedení Zásilkovny vyhnout frontám na poště, složitému zjišťování ceny a vyplňování složenek či jiných formulářů. Výdejní místa se ode dneška stávají současně i podatelnami balíků.

Bez reklamací

  • Zásilkovna vznikla 2010. Pobočky má celkově v 16 evropských zemích. Zasílání balíků bude prozatím fungovat pouze v České republice. 
  • Cenu zásilky lze zvolit až do 5000 korun (do 300 korun je v ceně). Pokud se ztratí, zákazník dostane peníze vyplaceny ihned, bez reklamačního řízení.

„Stačí, když si stáhnete do telefonu aplikaci, kam zadáte potřebné údaje o balíku, a pak se s ním vydáte na nejbližší vybrané místo, kde ho odevzdáte,“ vysvětluje Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovny. Tam na základě zaslaného kódu vytisknou etiketu s doručovací adresou a balík přijmou.

Jaký vliv bude mít nová konkurence na zákazníky České pošty, to se podle hlavní doručovací společnosti v Česku projeví až s odstupem času. „Česká pošta má 3200 poboček včetně pošt Partner po celé České republice. Zde si zákazníci mohou vyřídit poštovní služby, které svým rozsahem přesahují služby nabízené konkurencí,“ řekl deníku Metro mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Dva balíky, dvě ceny

65

Cena Zásilkovny pro balík do čtyř kilogramů a 50 centimetrů u nejdelší strany (délka, šířka a hloubka celkově 120 centimetrů).

119

Tolik stojí zásilka typu Balík na poštu od České pošty (také 50 cm nejdelší strana, bez omezení váhy). Cena platí pro zákaznickou kartu a se zadáním dat elektronicky.

Čím se chce především nová služba od stávajícího systému pošty v Česku odlišovat? „Zákazník hned ví, kolik zaplatí. Nemusí si zjišťovat cenu předem. Musí jen dodržet dané parametry (viz box),“ říká Ondřej Žák, výkonný ředitel Zásilkovny. Služba Mezi námi má však ale i některá omezení. Zatím nemůže České poště konkurovat například sortimentem zásilek, protože ty její jsou rozměrově a váhově v tuto chvíli limitované.

„Parametry jsme zvolili podle toho, že balíky do velikosti zhruba mikrovlnné trouby tvoří asi osmdesát procent zásilek, které vozíme lidem z e-shopů,“ vysvětluje Simona Kijonková s tím, že možná už letos zavedou i možnost posílat z podacích míst větší a těžší balíky. Nová balíková služba zatím nemůže konkurovat České poště ani v počtu podacích a výdejních míst. V Česku má momentálně asi osmnáct set nasmlouvaných provozoven. Plán pro letošní rok ovšem hovoří až o třech tisícovkách, což by se mělo pomalu přiblížit počtu klasických poštovních úřadů a poboček.

Nevýhodou nové služby je také skutečnost, že ji lze využívat jen přes mobilní telefon se staženou aplikací. To eliminuje uživatele s „nechytrými“ telefony nebo ty, kteří užívají internet jen přes počítač. „Nevylučujeme, že do budoucna zkusíme i další způsoby,“ připouští výkonný ředitel Ondřej Žák. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Česká reprezentace amerického fotbalu se připravuje na zápas proti Rusku

vydáno 23. září 2021

Český tým nastoupí proti Rusku v Ústí nad Labem k zápasu o konečné pořadí Mistrovství Evropy. Turnaj se měl původně dohrát loni, ale kvůli koronaviru byly...  celý článek

Komerční sdělení

Jít s ní do postele na prvním rande? Pokud ano a mějte po ruce eJoy®.

vydáno 23. září 2021

Téma sexu na prvním rande je předmětem mnoha diskusí a neexistuje jen jeden správný názor. Na druhou stranu by si tuto možnost měli preventivně připustit...  celý článek

Plzeňský výrobce Škoda představil první dokončený elektrobus Škoda E’City.

vydáno 22. září 2021  19:10

Vozidlo je již v základních barvách nového jednotného stylu Pražské integrované dopravy. Dopravní podnik (DPP) jich má objednáno celkem čtrnáct. První...  celý článek

Komerční sdělení

Nejpřekládanější jazyky: S čím se překladatelé nejčastěji potýkají?

vydáno 22. září 2021

Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí vůbec zdát, překladatelství je velmi náročná práce. Ať už se jedná o překlad z jakéhokoliv jazyka, vždy je třeba...  celý článek

Vaše fotky z Prahy