metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 0 °C

Sobota 28. ledna 2023. Svátek má Otýlie

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Zásilkovna

S balíkem už nemusíte jen na poštu. Česká pošta má konkurenci

  9:42
Češi si mohou ode dneška vybírat, kde vyzvednout zásilky. Nově mohou ve speciálních obchodech.

Očekávaná změna v posílání běžných balíků, jak ji před časem ohlásila společnost Zásilkovna, startuje pod názvem Mezi námi právě dnes. Pokud chcete jako občan, ale i jako firma poslat někomu balík a splníte zadané parametry pro zásilku, mohli byste se podle vedení Zásilkovny vyhnout frontám na poště, složitému zjišťování ceny a vyplňování složenek či jiných formulářů. Výdejní místa se ode dneška stávají současně i podatelnami balíků.

Bez reklamací

  • Zásilkovna vznikla 2010. Pobočky má celkově v 16 evropských zemích. Zasílání balíků bude prozatím fungovat pouze v České republice. 
  • Cenu zásilky lze zvolit až do 5000 korun (do 300 korun je v ceně). Pokud se ztratí, zákazník dostane peníze vyplaceny ihned, bez reklamačního řízení.

„Stačí, když si stáhnete do telefonu aplikaci, kam zadáte potřebné údaje o balíku, a pak se s ním vydáte na nejbližší vybrané místo, kde ho odevzdáte,“ vysvětluje Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovny. Tam na základě zaslaného kódu vytisknou etiketu s doručovací adresou a balík přijmou.

Jaký vliv bude mít nová konkurence na zákazníky České pošty, to se podle hlavní doručovací společnosti v Česku projeví až s odstupem času. „Česká pošta má 3200 poboček včetně pošt Partner po celé České republice. Zde si zákazníci mohou vyřídit poštovní služby, které svým rozsahem přesahují služby nabízené konkurencí,“ řekl deníku Metro mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Dva balíky, dvě ceny

65

Cena Zásilkovny pro balík do čtyř kilogramů a 50 centimetrů u nejdelší strany (délka, šířka a hloubka celkově 120 centimetrů).

119

Tolik stojí zásilka typu Balík na poštu od České pošty (také 50 cm nejdelší strana, bez omezení váhy). Cena platí pro zákaznickou kartu a se zadáním dat elektronicky.

Čím se chce především nová služba od stávajícího systému pošty v Česku odlišovat? „Zákazník hned ví, kolik zaplatí. Nemusí si zjišťovat cenu předem. Musí jen dodržet dané parametry (viz box),“ říká Ondřej Žák, výkonný ředitel Zásilkovny. Služba Mezi námi má však ale i některá omezení. Zatím nemůže České poště konkurovat například sortimentem zásilek, protože ty její jsou rozměrově a váhově v tuto chvíli limitované.

„Parametry jsme zvolili podle toho, že balíky do velikosti zhruba mikrovlnné trouby tvoří asi osmdesát procent zásilek, které vozíme lidem z e-shopů,“ vysvětluje Simona Kijonková s tím, že možná už letos zavedou i možnost posílat z podacích míst větší a těžší balíky. Nová balíková služba zatím nemůže konkurovat České poště ani v počtu podacích a výdejních míst. V Česku má momentálně asi osmnáct set nasmlouvaných provozoven. Plán pro letošní rok ovšem hovoří až o třech tisícovkách, což by se mělo pomalu přiblížit počtu klasických poštovních úřadů a poboček.

Nevýhodou nové služby je také skutečnost, že ji lze využívat jen přes mobilní telefon se staženou aplikací. To eliminuje uživatele s „nechytrými“ telefony nebo ty, kteří užívají internet jen přes počítač. „Nevylučujeme, že do budoucna zkusíme i další způsoby,“ připouští výkonný ředitel Ondřej Žák. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Děti se projedou historickou tramvají se slevou a dozvědí se, kde je Čertův sloup

vydáno 27. ledna 2023  16:30

Dárek k vysvědčení v podobě symbolického jízdného historickou tramvají linky číslo 42 za 65 korun připravila na víkend pro dětské návštěvníky metropole...  celý článek

Příběh o zrodu Chippendales je majstrštyk kabelovky Hulu! Tedy pardon, Disney+

Strážce streamu
vydáno 27. ledna 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Osmidílná minisérie s krkolomným názvem Představujeme vám Chippendales! vypráví příběh o Somenovi „Stevovi“ Banerjee, indicko-americkém podnikateli, který...  celý článek

Made in Czech Republic neznamená ušité v Číně. Češi na sebe mohou být hrdí i v oblasti módy

vydáno 27. ledna 2023  7:11

Ten, kdo se pohybuje na trhu ryze tuzemských módních značek, se s tímhle problémem již mnohokrát setkal a v podstatě s ním téměř každý den bojuje....  celý článek

Nedorazila vám do schránky obálka s volebními lístky pro druhé kolo? Nezmatkujte

vydáno 27. ledna 2023  5:58

Česko volí prezidenta. Pravidla volby se v porovnání s prvním kolem liší jen minimálně.  celý článek