metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 5 °C

Pátek, 28. ledna 2022. Svátek má Otýlie.
Hasiči (ilustrační foto) | foto: Pavel Tůma

S bruskou na penis! Hasiči letos řezali prstýnky, pouta i kroužek z genitálií

  15:00
Pražští hasiči letos řešili kromě vážných zákroků, při kterých zachraňovali životy a majetek, i kuriózní situace. Na žádost policistů museli třeba uvolnit pouta zadrženého člověka, lékařům pomáhali sundat prstýnky nebo kroužek z penisu. Sdělila to mluvčí pražského hasičského sboru Pavlína Adamcová.

Některé zákroky se tak již stávají tradicí, jako například sundávání prstýnků. Podle Adamcové jsou hasiči k podobným zákrokům voláni především do nemocnic, když lidem natečou prsty po úrazu nebo před operací. Letos takto například pomáhali ženě v porodnici.

Lékaři je ale také zavolali, když si nevěděli rady, jak sundat kroužek z penisu. Bližší podrobnosti nechtěla Adamcová vzhledem k povaze případu sdělovat. Uvedla pouze, že kroužek odstranili za pomocí mirkobrusky. Na pomoc si také posádku požárníků letos v prosinci zavolali policisté z Prahy 10, když nemohli sundat pouta zadržené osobě. Hasiči museli "náramky" přestřihnout.

Hasiči otevírali i toaletu

Dalším klasickým technickým zásahem je vyprošťování lidí, kteří se "zabouchnou" v místnosti a nedokážou se dostat ven. Letos tak na toaletě podle Adamcové nedobrovolně strávila jedna žena asi o hodinu déle než zamýšlela. "Jsme schopni přijet brzy, v Praze do pěti až osmi minut, ale až poté, co se to dozvíme," podotkla mluvčí s tím, že paní neměla u sebe mobilní telefon a musela tak počkat, až na toaletu přijde někdo další.

Dalším kuriózním zásahem byla pomoc malému chlapci, který si doma zkoušel nové kolo. Noha se mu přitom nešťastně dostala mezi rám a šlapku. Hasiči také letos pouštěli holuba, který byl uvězněn ve vitríně jednoho z pražských muzeí nebo vyjížděli k roji včel. "Průzkumem bylo zjištěno, že se jedná o včely z úlů v zahradě," uvedla zasahující jednotka. Nijak proti nim proto nezasáhla.

Nehodu, kdy unikala voda z prasklé hadice, hasiči vyřešili uzavřením přívodu vody k pračce a následky srážky vlaku s nákupním vozíkem tím, že vozík odstranili. V září pak odvezli z jednoho domu k likvidaci rozbitý teploměr.

Při povodních zachraňovali hasiči životy

Hasiči ale neřešili pouze kuriózní případy. Několikrát se vyznamenali i při záchraně životů. Například letos při povodních zachránili za dramatických okolností muže, který spadl do rozvodněné Rokytky. Dva hasičští potápěči, Ondřej Línek a Martin Pilát, byli na začátku června v noci posláni, aby zkontrolovali stav otevřených protipovodňových vrat. V kuželu světla baterky uviděli muže, který se z posledních sil držel vrat.

"Normálně je v tom místě voda po kolena, ale nyní byla po ramena a byl silný proud," poznamenala Adamcová. "Několikrát to vypadalo, že se muž pustí, ale Línek ho vždy řevem probral a donutil ho držet se tak dlouho, než se Pilát převlékl do potápěčského obleku a vlezl do nebezpečné říčky," dodala. Tonoucího se jim nakonec za pomocí provazu podařilo vytáhnout na břeh a předat zdravotníkům. "Kdyby se pustil vrat, neměl by šanci. Záhy by ho strhl proud Vltavy, a to by byl konec," zdůraznila mluvčí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Rozviklané nohy i politý stůl. V re-use centru Z pokoje do pokoje dělají z odpadu retro poklady

vydáno 26. ledna 2022  15:40

Z ostravských sběrných dvorů putují do re-use centra nejen nábytek, ale i nádobí, hračky, nářadí, kočárky nebo třeba lyže. OZO Ostrava může být pro Prahu...  celý článek

Vaše fotky z Prahy