metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 24 °C

Neděle 11. června 2023. Svátek má Bruno
Jana Hamplová | foto: RESET CENTRUM

S depresemi nebo závislostmi dětí nově pomáhají v Resetu. Služby centra v Praze 9 jsou zdarma

  16:46
Úzkosti, sebepoškozování či různé závislosti. To jsou potíže, se kterými nově pomáhají dětským pacientům pracovníci pražského centra Reset. Na novém pracovišti v Sokolovské ulici v Praze 9, provozovaném organizací Neposeda, poskytují psychickou podporu dětem, které prožívají všemožné těžkosti. Ty přitom nemusí vycházet pouze z užívání škodlivých látek. Řeší tu třeba i závislosti na chytrém telefonu nebo na hraní on-line her.

„Patříme k službám sociální prevence, což znamená, že pokud můžeme pomoct s dětským trápením včas, v rámci sociálních služeb, pak nejen ulevíme psychiatrickým zařízením a nemocnicím, ale předně dětem a jejich rodičům, kteří čekají dlouhé měsíce jak na hospitalizaci, tak na možnost terapie po zaléčení,“ popisuje pro deník Metro podstatu centra ředitelka organizace Neposeda Jana Hamplová.

Reset se věnuje dětem a dospívajícím od jedenácti do osmnácti let, které trápí psychické problémy. Nicméně nejčastěji zde hledají pomoc rodiče mladších dětí. Za necelý měsíc provozu se na Reset obrátilo na dvacet pět klientů. Děti mají k dispozici jak skupinové, tak individuální terapie. „První skupiny se otevřely 6. února a i přes jarní prázdniny jsou dětmi využívány. Nejčastěji přicházejí se sebepoškozováním, sebevražednými pokusy, depresivními a úzkostnými stavy, které jsou však už projevy hlubších traumat a problémů,“ uvádějí zástupci Resetu.

Terapeutické centrum v Praze 9 je inovativní v tom, že nabízí na jednom místě všechny typy služeb od prevence až po následnou péči, zároveň provozuje nízkoprahový klub, kde se děti mohou věnovat výtvarným pracím, doučování nebo si třeba užít jen trochu klidu v bezpečném prostředí.

„V budoucnu chceme poskytovat i služby pro rodiče dětí trpících psychickými problémy, pro které je složité porozumět potížím adolescentů a vyznat se v systému zdravotní a sociální péče. Právě sociální péče dokáže v tuto chvíli částečně vykrýt přetíženou psychiatrii,“ doplňuje pro Metro Hamplová.

Jak může centrum konkrétně pomáhat, je dobře vidět na příkladu patnáctileté Sáry. Jak informoval zpravodajský server iDNES.cz, dívka už několik let trpí úzkostně depresivní poruchou, s čímž souvisí další problémy jako sebepoškozování a poruchy příjmu potravy. Ve škole se jí žádné pomoci ani individuálního přístupu nedostalo a zařídit pro ni hospitalizaci při zhoršení stavu byl pro její rodiče nadlidský úkol. Zejména proto, že dětská psychiatrie v hlavním městě se potýká s nedostatečnými kapacitami. Navíc hodina u psychoterapeuta vyjde Sářiny rodiče na tisíc korun.

Nyní už dívka dochází na skupinové terapie do Reset centra. „Jsem ráda, když můžu sdílet svoje zkušenosti s dalšími dětmi. Nepřipadám si na to sama a často jim pomůže, když jim poradím,“ svěřila serveru dívka.

Reset zajišťuje sociální a terapeutické služby zdarma, může se postarat až o sto dětí ročně. Ke skupinám v centru je stále možné se připojit. Do jejich naplnění poskytují terapeuti také individuální konzultace. Informace a objednání na psychologické služby zdarma na resetcentrum.cz.

Nedostatková data o dětských potížích

  • Ač je všeobecně známé, že se psychika dětí zhoršuje, obecná data chybějí. Sociální služby mohou vycházet jen z dostupných čísel, která do určité míry mají Linka bezpečí, Národní ústav duševního zdraví nebo také Český statistický úřad, což jsou ale pouze základní statistiky.
  • Právě proto Neposeda požádal o evropské dotace, díky kterým od 1. února začal se sběrem podrobných dat. Organizace tak bude mít nejen přesné údaje popisující, s jakými potřebami a problémy děti a dospívající přicházejí, ale také sadu metod, jak tyto potřeby zjišťovat.
  • Devátá městská část je v sociálních službách výrazně inovativní a podporuje komunitní fungování služeb: „I proto jsme se obrátili právě na radnici Prahy 9, kde organizace působí. Jsem ráda, že naše služby mohou inspirovat k inovacím v sociálních službách i další úřady, města a komunální politiky. Staráme se o budoucí generaci, která nás jednou bude zaměstnávat nebo nám třeba vládnout, a je v zájmu všech, aby tato generace byla zdravá a silná“, říká ředitelka organizace Jana Hamplová.
  • „Neposeda výborně doplňuje služby nízkoprahového klubu Harfika. Myslím si, že pro naše děti bude Neposeda takovým ostrůvkem porozumění, naděje a pomoci,“ dodává místostarostka Prahy 9 Kamila Matějková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Mistr koloběžek. Nesčetněkrát spadnete, pak se zvednete a jdete to zkusit znovu

vydáno 10. června 2023  9:28

„Na koloběžce se naučíte překonávat překážky a nevzdávat se,“ říká třiadvacetiletý Richard Zelinka, který se může pochlubit trojnásobným titulem mistr...  celý článek

„Méně varlat a víc do šířky!“ Channing Tatum sundává své poslední kalhoty

Strážce streamu
vydáno 9. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Rej hordy namakaných sexy chlapáků, taneční čísla se zajímavou choreografií, ale i uvědomělá a inteligentní sociální sonda plná energie. Tím vším byl před...  celý článek

Lidé se na mě dívají lítostivě, říká Petra, která žije se vzácnou nemocí

vydáno 9. června 2023  11:09

Na první pohled vypadá jako normální a veselá žena. Přesto se za úsměvem Petry Pětníkové ukrývá vzácná diagnóza s názvem Fibrodysplasia ossificans...  celý článek

Internetový predátor není žádný starý a ohyzdný chlap v baloňáku, který číhá u školy

vydáno 9. června 2023  5:40

Český dokument V síti o internetových predátorech má vlastní odkaz v jednom z usnesení Evropského parlamentu ohledně kyberbezpečnosti. Promítali ho také...  celý článek