metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 12 °C

Pondělí, 18. února 2019. Svátek má Gizela.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Městská policie hl.m. Prahy

S domluvami, ale i občankou

30. ledna 2019  5:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Řešit malichernosti bylo strážníkům proti srsti. Změnu legislativy ale neoceňují všichni Pražané.

Ještě před měsícem neměli pražští strážníci na výběr. Za jakýkoliv zjištěný dopravní přestupek museli vždy uložit pokutu nebo celou věc postoupit do správního řízení.

Podobná situace panovala také u ostatních přečinů. U nich byla minimální sankce možná pouze formou písemného napomenutí, což obě strany zdržovalo. S prvním lednem tohoto roku se však odehrála pro mnohé vytoužená změna.

„Parlament uzákonil původní praxi a vrátil starou dobrou domluvu. Tou lze opět řešit méně závažné přestupky jak v dopravě, tak v jiných oblastech. Řešení samotného přestupku je tedy vždy na uvážení každého z nás na místě s přihlédnutím ke všem okolnostem,“ radují se strážníci na svém Facebooku.

Po roce a půl

18

  • Tolik měsíců zhruba trvalo, než se strážcům zákona opět vrátila možnost řešit přestupky takzvaně domluvou. Změna se týká i policistů.

Ačkoliv městští policisté otevřeně projevují radost z toho, že již nemusejí každou prkotinu řešit napomenutím a zdlouhavě kvůli tomu vypisovat bloček, u všech Pražanů se zdaleka nesetkávají s pochopením. Podle uživatele Vaška Hrdiny totiž návrat domluv nepřináší nic dobrého. Naopak. Strážníci budou kvůli této možnosti línější.

„Takže policie bude ještě bezzubější, protože strážníci budou v zájmu jednoduššího papírování domlouvat. Jako třeba před naší prací, kde je aktuálně deset aut v zákazu zastavení (ulice Pobřežní v Karlíně, ta část u hotelu Hilton). Některá mají za stěračem pokutu, ale minimálně polovinu jich tu zítra uvidím znovu,“ píše naštvaný Hrdina, ke kterému se na Facebooku strážníků připojila řada dalších stěžovatelů.

Ačkoliv již strážníci nemusejí v každé situaci vytáhnout tužku, i při řešení přestupku formou domluvy mohou po Pražanech požadovat občanský průkaz. Podle uživatele Josefa Krzepinského je to dobře. „Co si budeme povídat, ono občas opravdu stačilo sdělit člověku, jakého přestupku se dopustil, říci si o předložení občanského průkazu (popřípadě dalších dokladů) a chvíli ho zdržet. Dotyčný pak už příště věděl, že je tam třeba změna dopravního značení, a dal si majzla,“ píše na Facebooku strážníků Krzepinski.

Jednodušší práce

  • Legislativní změnu příslušníci městské i státní policie přijali s povděkem.
  • Do protokolu městské policie bylo doposud třeba při napomenutí uvádět celou řadu osobních údajů, které si strážník musí ověřit z dokladů dotyčného.
  • Částečného zrychlení zdlouhavého procesu se mohli dočkat ti, které v posledních měsících chytili při páchání přestupku strážníci z městských částí Praha 4, 5 a 14. V září tu totiž vyfasovali nové osobní digitální asistenty připomínající chytré telefony, kam lze nacionále pachatelů rychle naťukávat.

Komentáře

Hlavní zprávy

Placení kartou v příměstských autobusech vázne

Zdánlivě snadné
vydáno 18. února 2019  12:28

Už několik měsíců mohou lidé platit jízdné u řidiče ve vybraných příměstských autobusech Pražské integrované dopravy platební kartou. Podle pražského...  celý článek

Vyhřívané lanovky i rolby, které řídí satelit. Špindl udělal mílový krok

Šestisedačková lanovka má i vyhřívání.
vydáno 18. února 2019  9:19

Tam, kde v Krkonoších končí vodní nádrž Labská a začíná Špindlerův Mlýn, stávala ještě v devadesátých letech u ­parkoviště bouda s obrovskými kamny....  celý článek

Konec Tlusté koaly. Poslední pivo tu padne tento týden

Filip Jaroševský (vpravo) se loučí se „svým“ podnikem.
vydáno 18. února 2019  6:57

Redaktor deníku Metro naposledy poseděl v pubu v Senovážné ulici.  celý článek

„Chceš knihu? Jeď na Čerňák!“

Sídliště Černý Most
vydáno 17. února 2019  11:11

Vojtěch Havlovec spolu s kamarády vydal knihu o Černém Mostě. Název Linka č. 141 připomíná legendární autobus, který v době před postavením metra lidem ze...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám