metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 13 °C

Středa 28. září 2022. Den české státnosti

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Městská policie hl.m. Prahy

S domluvami, ale i občankou

  5:55
Řešit malichernosti bylo strážníkům proti srsti. Změnu legislativy ale neoceňují všichni Pražané.

Ještě před měsícem neměli pražští strážníci na výběr. Za jakýkoliv zjištěný dopravní přestupek museli vždy uložit pokutu nebo celou věc postoupit do správního řízení.

Podobná situace panovala také u ostatních přečinů. U nich byla minimální sankce možná pouze formou písemného napomenutí, což obě strany zdržovalo. S prvním lednem tohoto roku se však odehrála pro mnohé vytoužená změna.

„Parlament uzákonil původní praxi a vrátil starou dobrou domluvu. Tou lze opět řešit méně závažné přestupky jak v dopravě, tak v jiných oblastech. Řešení samotného přestupku je tedy vždy na uvážení každého z nás na místě s přihlédnutím ke všem okolnostem,“ radují se strážníci na svém Facebooku.

Po roce a půl

18

  • Tolik měsíců zhruba trvalo, než se strážcům zákona opět vrátila možnost řešit přestupky takzvaně domluvou. Změna se týká i policistů.

Ačkoliv městští policisté otevřeně projevují radost z toho, že již nemusejí každou prkotinu řešit napomenutím a zdlouhavě kvůli tomu vypisovat bloček, u všech Pražanů se zdaleka nesetkávají s pochopením. Podle uživatele Vaška Hrdiny totiž návrat domluv nepřináší nic dobrého. Naopak. Strážníci budou kvůli této možnosti línější.

„Takže policie bude ještě bezzubější, protože strážníci budou v zájmu jednoduššího papírování domlouvat. Jako třeba před naší prací, kde je aktuálně deset aut v zákazu zastavení (ulice Pobřežní v Karlíně, ta část u hotelu Hilton). Některá mají za stěračem pokutu, ale minimálně polovinu jich tu zítra uvidím znovu,“ píše naštvaný Hrdina, ke kterému se na Facebooku strážníků připojila řada dalších stěžovatelů.

Ačkoliv již strážníci nemusejí v každé situaci vytáhnout tužku, i při řešení přestupku formou domluvy mohou po Pražanech požadovat občanský průkaz. Podle uživatele Josefa Krzepinského je to dobře. „Co si budeme povídat, ono občas opravdu stačilo sdělit člověku, jakého přestupku se dopustil, říci si o předložení občanského průkazu (popřípadě dalších dokladů) a chvíli ho zdržet. Dotyčný pak už příště věděl, že je tam třeba změna dopravního značení, a dal si majzla,“ píše na Facebooku strážníků Krzepinski.

Jednodušší práce

  • Legislativní změnu příslušníci městské i státní policie přijali s povděkem.
  • Do protokolu městské policie bylo doposud třeba při napomenutí uvádět celou řadu osobních údajů, které si strážník musí ověřit z dokladů dotyčného.
  • Částečného zrychlení zdlouhavého procesu se mohli dočkat ti, které v posledních měsících chytili při páchání přestupku strážníci z městských částí Praha 4, 5 a 14. V září tu totiž vyfasovali nové osobní digitální asistenty připomínající chytré telefony, kam lze nacionále pachatelů rychle naťukávat.

Komentáře

Hlavní zprávy

Veganské hamburgery jsou v Česku stále dražší než ty z masa. Přesto jejich obliba roste

vydáno 28. září 2022  17:09

Planetu lze chránit různými způsoby. Prodejci nebalených potravin a dalšího zboží si lámou hlavu. Obraty jim klesají. Počet lidí, kteří spotřebovávají...  celý článek

Bylinkám hodně věřím. Jsou zázračné, říká zahrádkářka. Na Bílé Hoře pěstuje i „maggi“

vydáno 28. září 2022  6:28

O zahrádkářích platí, že se „rejpou“ v zemi a zásobují příbuzenstvo čerstvou zeleninou a ovocem. Narazíte však i na nadšence, kteří svou vášeň povýšili....  celý článek

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek