metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 6 °C

Sobota, 14. prosince 2019. Svátek má Lýdie.
Ochránci přírody instalují desítky speciálních budek, kde by mohli puštíci...
Další 1 fotografie v galerii
Ochránci přírody instalují desítky speciálních budek, kde by mohli puštíci bezpečně zahnízdit. | foto: ČSOPMetro.cz

S kladivem na sovy, s kosou na modrásky

18. listopadu 2019  5:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Ochránci přírody z Plzeňska instalovali budky pro puštíky. Chtějí je sem nalákat z Německa.

Kladivo do ruky, do batohu lezecké vybavení a jde se pomáhat přírodě. Takhle to vzala před pár dny do rukou parta ochránců přírody z Plzeňského kraje. Pracovníci místního svazu se totiž rozhodli pomoci ornitologům, kteří se již několik desetiletí marně snaží vrátit do českých lesů nejvzácnější, téměř vyhynulou sovu – puštíka bělavého.

„Ve snaze pomoci těmto sovám vybrali ochránci přírody ve spolupráci s lesníky vhodné lokality v Českém lese pro instalaci desítky speciálních budek, kde by mohli puštíci bezpečně zahnízdit,“ říká pro deník Metro mluvčí Českého svazu ochránců přírody Martin Třešňák. A doplňuje, že na české straně v Českém lese zatím puštíci sice ještě nehnízdí, ale budky jsou umístěny v dosahu puštíků hnízdících na německé straně hranice zvané Hornofalcký les.

Fotogalerie

Puštíci na Šumavě a na Beskydsku
Populace puštíků v Česku je dnes odhadována do padesátky párů. Vyskytuje se zatím jen ve dvou oddělených oblastech. Jedna je na Šumavě a druhou tvoří Beskydy, Javorníky a Vsetínské vrchy. Podle našich předpisů má nejvyšší míru ochrany, patří mezi kriticky ohrožené druhy živočichů. Důvodem je také fakt, že není jednoduché pro ně vytvořit podmínky. „Samotná instalace budek není jednoduchá. Umisťují se do výšky kolem deseti metrů nad zemí a využívá se k tomu speciální lezecké vybavení. Budky mají tři vletové otvory, voděodolnou střechu a jsou vybaveny sklopným zrcátkem, aby bylo možné provádět kontrolu obsazenosti, aniž by došlo k rušení hnízdících ptáků. Budky byly umístěny do zbytků zachovalých bukových porostů, jejichž úbytek v kombinaci s rušením v době hnízdění tyto po výrovi druhé největší sovy ohrožuje,“ dodává pro Metro David Melichar, jenž se na instalaci budek podílel.

Zvířecí pacienti

5000

  • Pacientem záchranné stanice hl. m. Prahy s pořadovým číslem 5000 se stalo koncem října zesláblé mládě ježka západního.
  • Letošní rok ve stanici označují doslova jako rok ježků. Stanice jich přijala již více než 650, oproti předchozím rokům zdaleka nejvíc.

Milovice a motýli
Ochránci přírody se činí také v okolí Milovic. Na práci pro přírodu zde lákají také veřejnost pod heslem Slow Travel. Příchozím nabízejí podle Třešňáka malý přivýdělek, objevení skrytých míst v české krajině, a především dobrý pocit z vykonané práce. Během října se zde zaměřili na vytvoření ideálních podmínek pro kriticky ohroženého modráska hořcového Rebelova a pro jeho živnou rostlinu, hořce křížaté. „Z odvedené práce kosou budou těžit další druhy vázané na luční biotopy, například ostruháček jilmový, motýl otakárek ovocný nebo hnědásek kostkovaný,“ vysvětluje Třešňák.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vyzkoušeli jsme tvořit ozdoby z perliček. V Poniklé je vyrábějí už sto let

V Poniklé se ozdoby ze skleněných perliček dělají už po staletí.
vydáno 14. prosince 2019  5:27

V Poniklé se ozdoby ze skleněných perliček dělají už po staletí. Navlékání a sestavování samotných tvarů už jsou jen pomyslnou třešničkou na dortu.  celý článek

Ze slavného hotelu má být Staroměstská brána

Úpravy okolí budovy vytvořilo architektonické studio TaK.
vydáno 13. prosince 2019  16:46

Hotel InterContinental příští rok přejmenují. Poté je v plánu rekonstrukce i úpravy Pařížské a náměstí Miloše Formana.  celý článek

Děti závislé na počítačovém hraní utrácejí až desetitisíce

Jarmila Vedralová má od loňského roku na starosti drogové a další závislosti...
vydáno 13. prosince 2019  12:11

Jarmila Vedralová je jedna z těch, kteří se zasloužili o zavedení „protikuřáckého“ zákona. Od loňského srpna je ředitelkou odboru protidrogové politiky a...  celý článek

Komerční sdělení

Začátkem prosince se sešli u jednoho stolu klíčoví dodavatelé energií

Začátkem prosince se sešli u jednoho stolu klíčoví dodavatelé energií
vydáno 13. prosince 2019  7:00

Za účasti Ministerstva průmyslu, Svazu obchodu a cestovního ruchu, Energetického regulačního úřadu a České obchodní inspekce dodavatelé energií vyjednali...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám