metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 17 °C

Sobota, 18. září 2021. Svátek má Kryštof.

Větší foto
Zákaz průjezdu je tu denně porušován. | foto: PRAHA 14

S nelegálním průjezdem na Českobrodské chtějí zatočit radní. Policie tu nestíhá

  17:13
Přesně 415 nezákonných průjezdů nákladních automobilů. Tohle číslo za pouhých dvanáct hodin naměřil v Českobrodské ulici automatický sčítač, který sem před pár dny umístila radnice Prahy 14. Úředníci tím chtěli dokázat jediné – na řidiče tu přestal stačit policejní dohled.

„Drtivou většinu nelegálně projíždějících aut představuje tranzit. Řidiči tudy jet nemusí, pouze si tak zkracují cestu nebo objíždí kolony na Jižní spojce. Proběhla zde sice jednání s městskou i klasickou policií, která tu provádí namátkové kontroly, velké množství řidičů náklaďáků to však od cesty přes Jahodnici a Dolní Počernice neodrazuje,“ říká pro deník Metro místostarosta Prahy 14 Petr Hukal.

Zákaz tranzitu

  • S originálním řešením přišel na Facebooku Prahy 14 Pavel Caldr. Podle něj by stačilo snížit o metr podjezd železničního mostu a situace s porušováním by byla vyřešena. Náklaďáky neprojedou.
  • Průjezd tranzitu i osobních aut trápí i obyvatele nedaleké Spolské ulice. Tou se řidiči vyhýbají křižovatce ulic Českobrodská a Broumarská. 

V Českobrodské ulici byl za podjezdem pod železniční tratí dokonce v rámci oprav této dopravní tepny nedávno zřízen kromě nového semaforu také odstavný pruh. Podle místostarosty se tak stalo hlavně proto, aby policisté měli kde zastavovat a kontrolovat projíždějící nákladní auta. „Do té doby zde hlídková ani kontrolní činnost nebyly možné,“ dodává pro Metro Hukal.

Radnice Prahy 14 nyní rozjela jednání s magistrátem. Náměstka primátora Adama Scheinherra žádá o to, aby zde zajistil instalaci automatického systému monitorujícího nelegální průjezdy vozidel nad 3,5 tuny. Radní si od umístění radaru slibují vznik dostatečného strašáka. „Fakt, že pokutě už nebude možné uniknout, by mohl být dostatečnou motivací pro dodržování pravidel. Věřím, že nám v tom Praha pomůže. Lidé žijící v okolí Českobrodské si zaslouží klid a ohleduplnost stejně jako kdokoli jiný,“ krčí rameny Hukal.

Z reakcí na chystaná opatření je jasné, že bude ze strany radnice ještě hodně co vysvětlovat. Podle uživatele Franty Yetela, který se k problému vyjádřil na Facebooku městské části, nejde v případě instalace radaru o nic víc než o populismus. Na stranu řidičů, kteří pravidelně objíždějí věčně rozkopaný a ucpaný Pražský okruh, se nestaví sám. Mnoho lidí poukazuje i na fakt, že si přes zakázaný úsek hojně zkracují cestu nejen netrpělivci, ale také řidiči mířící do nedaleké průmyslové zóny. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 17. září 2021  8:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Sto kroků do nebe. Tip na rychlý výlet

vydáno 17. září 2021  5:24

Z rozhledny Máminka uvidíte klidně i Krkonoše nebo Šumavu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy