metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Čtvrtek 2. února 2023. Svátek má Nela

Větší foto
Zákaz průjezdu je tu denně porušován. | foto: PRAHA 14

S nelegálním průjezdem na Českobrodské chtějí zatočit radní. Policie tu nestíhá

  17:13
Přesně 415 nezákonných průjezdů nákladních automobilů. Tohle číslo za pouhých dvanáct hodin naměřil v Českobrodské ulici automatický sčítač, který sem před pár dny umístila radnice Prahy 14. Úředníci tím chtěli dokázat jediné – na řidiče tu přestal stačit policejní dohled.

„Drtivou většinu nelegálně projíždějících aut představuje tranzit. Řidiči tudy jet nemusí, pouze si tak zkracují cestu nebo objíždí kolony na Jižní spojce. Proběhla zde sice jednání s městskou i klasickou policií, která tu provádí namátkové kontroly, velké množství řidičů náklaďáků to však od cesty přes Jahodnici a Dolní Počernice neodrazuje,“ říká pro deník Metro místostarosta Prahy 14 Petr Hukal.

Zákaz tranzitu

  • S originálním řešením přišel na Facebooku Prahy 14 Pavel Caldr. Podle něj by stačilo snížit o metr podjezd železničního mostu a situace s porušováním by byla vyřešena. Náklaďáky neprojedou.
  • Průjezd tranzitu i osobních aut trápí i obyvatele nedaleké Spolské ulice. Tou se řidiči vyhýbají křižovatce ulic Českobrodská a Broumarská. 

V Českobrodské ulici byl za podjezdem pod železniční tratí dokonce v rámci oprav této dopravní tepny nedávno zřízen kromě nového semaforu také odstavný pruh. Podle místostarosty se tak stalo hlavně proto, aby policisté měli kde zastavovat a kontrolovat projíždějící nákladní auta. „Do té doby zde hlídková ani kontrolní činnost nebyly možné,“ dodává pro Metro Hukal.

Radnice Prahy 14 nyní rozjela jednání s magistrátem. Náměstka primátora Adama Scheinherra žádá o to, aby zde zajistil instalaci automatického systému monitorujícího nelegální průjezdy vozidel nad 3,5 tuny. Radní si od umístění radaru slibují vznik dostatečného strašáka. „Fakt, že pokutě už nebude možné uniknout, by mohl být dostatečnou motivací pro dodržování pravidel. Věřím, že nám v tom Praha pomůže. Lidé žijící v okolí Českobrodské si zaslouží klid a ohleduplnost stejně jako kdokoli jiný,“ krčí rameny Hukal.

Z reakcí na chystaná opatření je jasné, že bude ze strany radnice ještě hodně co vysvětlovat. Podle uživatele Franty Yetela, který se k problému vyjádřil na Facebooku městské části, nejde v případě instalace radaru o nic víc než o populismus. Na stranu řidičů, kteří pravidelně objíždějí věčně rozkopaný a ucpaný Pražský okruh, se nestaví sám. Mnoho lidí poukazuje i na fakt, že si přes zakázaný úsek hojně zkracují cestu nejen netrpělivci, ale také řidiči mířící do nedaleké průmyslové zóny. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Pějící pedagog Ventolin zpívá o MHD, na vzniku videoklipu se podílely dopravní podniky

vydáno 2. února 2023  8:46

Znělky, pípáky a provozní hlášení pro cestující nikdy nezněly tak romanticky. Nyní jsou součástí ulítlé hitovky zpívajícího pedagoga Ventolina, která...  celý článek

Vadí vám, jak to ve vaší obci vypadá? Vyzvěte sousedy a něco s tím udělejte

vydáno 2. února 2023  5:31

Sousedské projekty sbližují také generace, lze na ně získat i grant.  celý článek

Komerční sdělení

Konečně sníh! Orlický maraton zahájí sezonu českých dálkových běhů

vydáno 2. února 2023

Dosavadní průběh sezony běžkařům příliš nepřál. Po radostném prosincovém startu přišla po Vánocích obleva a jak rychle sníh napadl, tak také z hřebenů...  celý článek

Chci přestěhovat radnici či snížit poplatek za zahrádky, říká starosta Prahy 10

vydáno 1. února 2023  19:08

Novým starostou Prahy 10 je od listopadu loňského roku Martin Valovič z ODS, který dosud působil jako místostarosta městské části.  celý článek