metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 26 °C

Sobota, 12. června 2021. Svátek má Antonie.

Větší foto
Ilustrační snímek

S rodiči partnera většinou vycházíme po dobrém, ale...

  5:54
„Pivo, tchyně, uzený, nejlepší jsou studený.“ Většina Čechů se ale s touto známou hospodskou průpovídkou neztotožňuje. Především k tchyním směřuje většina anekdot. Hlavní postavou v nich bývá synova matka, která je označována za osobu nežádoucí, která mladou rodinu neustále kontroluje a řídí. Nejnovější průzkum stavební spořitelny Modrá pyramida zjistil, že to je trochu jinak. Pro stavební pojišťovny bývá totiž zajímavé vědět, jak si mladí hledají vlastní bydlení, aby nemuseli bydlet u rodičů partnera.

O tom, jaký naváže partner vztah s našimi rodiči, překvapivě rozhoduje jeho školní vzdělání. Čím je vzdělání vyšší, tím člověk lépe vychází s tchyní či tchánem. „Zjistili jsme, že vysokoškoláci s nimi mají dobré vztahy v 89 procentech, zatímco lidé se základním vzděláním jen ze 66 procent,“ připomíná data z průzkumu Šárka Nevoralová, mluvčí Modré pyramidy. Naopak vůbec nerozhoduje, jestli se jedná o rodiče partnera nebo partnerky.

Mraky na obloze? Když mladí vyletí z hnízda
Kupodivu k nárůstu negativních pocitů vůči rodičům partnera dochází u lidí mezi 43 a 53 lety, kdy právě jejich vlastní děti opouštějí rodinné hnízdo a oni se najednou cítí ve vzduchoprázdnu. „Tady se stává, že dochází v této etapě k napjatějšímu životnímu období a to se odráží i na jejich vztahu ke starší generaci v rámci rodiny,“ doplňuje některá zjištění z průzkumu Nevoralová.

Co mladým vadí na starých, je zasahování do chodu domácnosti. To se podle průzkumu týká víc než poloviny dotazovaných. Někdy je přílišná intervence tchyní a tchánů příčinou toho, že se mladý pár raději zadluží, přestěhuje do menšího bytu a kvůli tomu opustí třeba i luxusní zázemí u rodičů. Jenže ani to nemusí znamenat konec zasahování. Zdrojem konfliktů se mohou stát neplánované návštěvy prarodičů za vnoučaty v nevhodný čas, nevhodné dárky jak pro vnoučata, tak pro mladé.

Když se tchyně ocitne v manželské poradně
Řeší vztahové potíže mladí versus tchyně-tchán také psychologové? „Momentálně dominovalo partnerským problémům epidemické období,“ říká Daniel Baumruk, vztahový a manželský poradce. Určitě to je ale téma, které při návštěvách párů zaznívá, i když to nebývá většinou téma nosné. „Často se ukáže, že je to ten vedlejší problém, který může někdo pociťovat jako hlavní,“ upozorňuje psycholog. „Stává se i to, že prarodiče vyžadují, aby k nim jejich děti denně chodily, chtějí denně vidět vnoučata, stává se z toho zahlcující chování. V takovém případě to vyžaduje jasné vymezení a určení pravidel,“ trvá na určení hranic Daniel Baumruk.

Daň za čerstvá rajčata a biovajíčka
Někdy může tuto závislost vyvolat i jeden z manželů. Například když sám vyžaduje časté návštěvy u rodičů. „Zpočátku bylo fajn trávit víkendy u manželčiných rodičů, bylo to lepší než na sídlišti, děti tam měly velkou zahradu. Když jsme ale už netrávili ani jeden víkend od jara do podzimu doma, začal jsem tchyni i tchána nesnášet,“ připouští Ondřej.

Manželka argumentovala tím, že její rodiče je zásobují nepráškovanou zeleninou, vajíčky od domácích slepic a masem a že jim za to musejí být vděční. „Tchyně pravidelně ve čtvrtek volávala, jestli v pátek dorazíme. Když jsem řekl, že máme program, tak jen vyčítavě poznamenala, že se holt nedá nic dělat,“ dodává Ondřej, který pak musel manželské trable řešit právě v manželské poradně.

Generace spolu vycházejí překvapivě velmi dobře

  • Na nože jsou vztahy s tchyněmi a tchány pouze u čtyř procent dotazovaných v průzkumu.
  • Vyučení, středoškoláci a absolventi vysokých škol deklarují svůj poměr k rodičům druhého z partnerů jako dobrý až velmi dobrý. Týká se to 83 až 88 procent z nich.
  • Naproti tomu lidé se základní školou snášejí své tchány a tchyně jen asi ze třiceti procent.
  • Do chodu mladé rodiny zasahuje více než polovina z rodičů. To vede k tomu, že 52 procent mladých s nimi vychází hůře.
  • Ti, kteří se naopak s radami a zásahy od tchánovců nesetkávají, je velice dobře snášejí z 97 procent.

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Princezna v časové smyčce a mlsoun s parožím. Dejte si fantasy maraton

Strážce streamu
vydáno 11. června 2021  14:00

Na Netflixu se před pár dny objevily dva fantasy kousky, které stojí za vaši pozornost. Tím prvním je postapokalyptická dobrodružná minisérie Sweet Tooth:...  celý článek

Setkání herců ze seriálu Přátelé. Ross chtěl Rachel i mimo plac

vydáno 11. června 2021  6:51

Přehled nejzásadnějších odhalení, jež nabídnul nový speciální díl sitcomu Přátelé, přináší deník Metro. Koncem minulého měsíce se sešla oblíbená parta z...  celý článek

Koleje protáhnou o dvě zastávky blíž Slivenci. Nová trať bude mít kilometr

vydáno 11. června 2021  6:21

Kaskády a Holyně. Na těchto dvou nových tramvajových zastávkách za Sídlištěm Barrandov mají zhruba za deset měsíců vystupovat cestující. Dopravní podnik...  celý článek

Šanci mají i ti, kteří stolní tenis hráli jen čítankou přes lavici, zve ke hře organizátor HuráLigy

vydáno 10. června 2021  18:58

Ondřej Krejčí a Břetislav Krček si před lety dali docela ambiciózní cíl. Chtěli napříč republikou propojit amatérské sportovce. Vznikla tak HuráLiga....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám